درمان بی‌خوابی می‌تواند موجب کاهش افکار خودکشی شود.طبق یک تخمین معتبر، از هر ۱۰  نفر در دنیا یک فرد به اختلالات خواب برای  مدت زمان طولانی که بی خوابی  مزمن نام دارد مبتلا می شود. بی خوابی ها  بیشتر در سنین بالا و بزرگسالی و  همچنین در افراد پرتنش و پراسترس بروز می  کند.
اینک روانشناسان طی تحقیقات خود دریافتند اگر افرادی که با مشکل  بی‌خوابی و اختلال خواب مواجه هستند با روش درمانی رفتار شناختی تحت معالجه  قرار بگیرند افکار خودکشی در آنها به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا  می‌کند.
دکتر ربکا برنرت از کارشناسان روانشناسی در دانشگاه استانفورد کالیفرنیا  در بیانیه‌ای اظهار داشت: این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد رسیدگی  کردن به مشکل بی‌خوابی می‌تواند تاثیر درمانی و شفابخش در پیشگیری از افکار  خودکشی داشته باشد.
این یافته در واقع پیشنهاد می‌کند که تمرکز درمانی روی اختلالات خواب  می‌تواند کاربردهای مهمی در جلوگیری از میل به خودکشی در افراد بویژه در  کسانی که مستعد اینگونه رفتارهای بیمارگونه هستند، داشته باشد.
شواهد و مدارک پزشکی روزافزون نشان می‌دهد که بیان مشکل بی‌خوابی از سوی  بیماران می‌تواند بعنوان یکی از فاکتورهای خطرزا در اقدام به خودکشی در  نظر گرفته شود. بنابراین از این به بعد می‌توان مشکلات خواب را در فهرست  علائم هشدار دهنده خودکشی قرار داد.
در این مطالعه ۳۰۳ شرکت کننده در گروههای سنی ۱۸ تا ۸۸ ساله حضور  داشتند. نتایج این بررسی در بیست و پنجمین نشست سالانه انجمن‌های تخصصی  خواب در آمریکا ارائه شده است.
بروز مشکل برای خوابیدن، بیشتر به دنبال بروز فشارهای عصبی و نگرانی های  شدید به وجود می آید. دیگر عواملی که این عارضه را به دنبال دارند شامل  بیماری های فیزیکی که دردهای شدید را به همراه دارند، سر و صداهای محیط،  کافئین، الکل، عوارض ناشی از مصرف برخی داروها، افسردگی و شیفت های کاری  شبانه می شود.
اگر افراد در طول روز فعالیت بدنی شدیدی انجام دهند و بسیار خسته شوند،  این روند می تواند آنها را با مشکلات عدیده ای مواجه نماید و به هنگام شب و  خوابیدن آنها را با مشکل مواجه می کند.
متأسفانه درمان قطعی برای بی خوابی نیست و میلیون ها نفر از این بیماری  رنج می برند و متأسفانه اثرات نامطلوبی بر روی زندگی و کارشان می  گذارد.آمار نشان می دهد که زنان بیش از مردان در معرض انواع بی خوابی قرار  می گیرند.
البته مطالعه ای بر روی ۸۰۰۰ بیمار که از اختلالات خواب رنج می بردند، نشان  داد که بیش از نیمی از آن ها به دلیل دردهای فیزیکی مانند اختلال در تنفس  یا درد عضلانی، خواب خوبی ندارند و دچار بی خوابی مزمن شده اند. نتیجه ی  این تحقیق نشان داد که بی خوابی همواره بیماری نیست و گاهی نشانه ی بیماری  است، مانند تب یا سردرد.
برای جلوگیری و یا درمان بی خوابی موارد زیر را رعایت کنید :
از نوشیدن قهوه ، چای یا کاکائو و سایر نوشابه های حاوی کافئین ، خصوصا در هنگام شب خودداری کنید.
* هر گونه فعالیت شدید را از ۲-۳ ساعت قبل از خواب متوقف کنید.
* چرت زدن و خوابیدن در طول روز را کاهش دهید.
* هرگز قبل از خواب ، به خوردن مبادرت نکنید.
* سعی کنید هر شب در زمان مشخصی به رختخواب بروید.
* محل خواب باید آرام ، بدور از هر گونه سر و صدا و نور باشد.
* در زمان خوابیدن به هیچ چیزی فکر نکنیدو نگرانی های شغلی ، عاطفی ، مالی ،  بیماری ،تحصیلی و …را برای زمان مناسبش بگذارید.یک راه مناسب برای این کار  ، نوشتن اینگونه افکار بر روی کاغذ و خالی کردن ذهن از آنهاست .
* نوشیدن یک لیوان شیر گرم گاهی می تواند بسیار ارزشمند باشد .
* یادتان باشد که رختخواب محل خوابیدن است ، نه محل رفع مشکلات و نگرانی  های روز مره ! پس سعی کنید هر کاری را در محل مناسبش انجام دهید .
* دعای قبل از خواب می تواند آرامش شما را بیشتر کند و بهمین خاطر آن را به شما پیشنهاد می کنیم .
* قبل از خواب می توانید به خواندن کتاب ، ماساژ ملایم بدن ، لمیدن روی یک صندلی مناسب و یا حمام با آب ولرم بپردازید .
* در صورتیکه بیخوابی شما را در رختخواب رها نکرد ، نهایتا میتوانید محل سر را جا بجا کنید .
* اگر رعایت موارد فوق نتوانست مشکل بیخوابی شما را حل کند با پزشک خود مشورت نمائید .
همان گونه که قبلا” ذکر شد، برخی محرک ها، دلایلی برای بی خوابی هستند. از  آن جمله می توان به مصرف کافئین قبل از خواب اشاره کرد که باعث بی خوابی می  شود.
کافئین را می توان در شکلات، قهوه، چای و برخی نوشیدنی ها، یافت. نیکوتین یکی دیگر از محرک هایی است که باعث بیداری می شود.
از جمله مواردی که می توان نیکوتین را در آن یافت می توان به انواع داروها، خصوصا” داروهای کاهش وزن، آسم و سرماخوردگی اشاره کرد.
سروصدا یکی دیگر از دلایل بروز بی خوابی می باشد. سروصدای تردد ماشین ها یا  صدای بلند شدن و نشستن هواپیما و گاهی اوقات صدای بلند تلویزیون که باعث  می شود بی موقع از خواب بیدار شوید

/ 0 نظر / 39 بازدید