گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، فیلمی را که درون مغز یک فرد هنگام دیدن تصاویر بیرونی به نمایش درمی‌آید، بازسازی کرده‌اند. آن‌ها برای بازخلق تجربه‌های بصری پویا، از تصویربرداری ام.آر.آی عملکردی استفاده کرده‌‌اند. این نوع تصویربرداری به محققین اجازه می‌دهد مغز افراد را در حال فعالیت بررسی کنند. بدین ترتیب، میزان فعالیت مغز داوطلبان را در حال تماشای ویدئوهای کوتاه اندازه‌گیری شد. داوطلبان این مطالعه، سایر اعضای گروه تحقیق بودند!

در این ویدئو،‌ می‌توانید ویدئوهای کوتاهی را که داوطلبان در حین انجام مطالعه تماشا کرده‌اند، در نیمه سمت چپ تصویر ببینید. سپس با استفاده از محاسبات رایانه‌ای، داده‌های به دست آمده از ام.آر.آی عملکردی به تصاویری تبدیل شد که در نیمه سمت راست ویدئو می‌بینید.

 

سرپرستان این گروه، شینجی نیشی‌موتو و جک گالانت، بر این باورند که هنوز ده‌ها سال وقت لازم است تا به فناوری‌ای دست یافت که بتواند افکار یا تمایلات دیگران را یخواند یا ثبت کند. به نظر ترسناک می‌رسد؟ شاید ابزاری دیگر برای از بین بردن خصوصی‌ترین حریم خصوصی افراد، یعنی افکار درون مغز آن‌ها باشد! اما در واقع چنین پیشرفتی می‌‌تواند جنبه‌های بسیار مثبتی هم داشته باشد. فکر کنید افرادی که قادر به صحبت و برقراری ارتباط با دیگران نیستند، با داشتن چنین ابزاری، چه‌قدر راحت‌تر زندگی خواهند کرد. همچنین شاید این ابزار در آینده به ما کمک کند از رویاهایمان هنگام خواب فیلمی تهیه کنیم. در این صورت شاید بتوانیم معمای رویاهای شبانه را حل کنیم و‌ فایده و معنای آن‌ها را دریابیم.

/ 1 نظر / 16 بازدید
سرزمین دانلود

سلام. با مشاهده وبلاگ خوب شما و در راستای معرفی بهتر وبلاگ هایی که تولید محتوای سالم دارند، مایلیم تا با شما تبادل لینک داشته باشیم. در صورت تمایل، لطفا به سایت ما و بخش تبادل لینک (منوی بالای سایت) مراجعه کنید. پاینده باشید. راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روی آن کلیک کنید بعد از چند لحظه صفحه اصلی سایت باز میشود. منتظر شما هستیم.