بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 
برای درمان بی خوابی می توانید از راه های زیر کمک بگیرید:

برنامه خواب خود را یادداشت کنید، چه ساعتی شب به رختخواب می روید و صبح کی از خواب بیدار می شوید. سپس چند شب، قبل از خواب، ورزش و خوردن نوشیدنی های کافئین دار را امتحان کنید، حتی یکی یا دو روز هنگام ظهر چرت کوتاهی بزنید و اثر آن را روی خواب شب بررسی کنید.

بعداز ظهر ورزش کنید و از ورزش کردن 2 تا 3 ساعت قبل از خواب پرهیز کنید زیرا سبب بی خوابی می شود.

بعد از صرف ناهار از خوردن غذا و نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید.

سیگار نکشید، چنانچه قادر به ترک نیستید، سعی کنید یک یا دو ساعت قبل از خواب سیگار نکشید.

ساعت مشخصی برای خواب خود انتخاب کنید و سعی کنید طبق برنامه به رختخواب بروید، دوش آب گرم، چند دقیقه کوتاه در رختخواب و گوش دادن به یک موسیقی آرام نیز قبل از خواب مفید خواهد بود.

اتاق خود را با پرده های تیره رنگ تاریک و ساکت نگه دارید و از اتاق خواب تنها برای خواب استفاده کنید نه کار و تماشای تلویزیون. تشک خوابتان نباید زیاد نرم یا سفت باشد و حتما" لباس خواب راحت و مناسبی هنگام خواب بر تن کنید. از ماسک مخصوص برای چشم هایتان و گوشگیر ( گوشی ) استفاده کنید و چنانچه باز هم خواب به چشما نتان نیامد، بیش از 15 دقیقه در رختخواب باقی نمائید، از جای خود بلند شوید به اتاق دیگری بروید و زمانی را صرف تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و کتاب تا خوابتان بگیرد.

اگر با بدن خسته به رختخواب بروید، خواب خوبی نخواهید داشت. بنابراین با انجام چند حرکت کششی و ورزش سبک، ماهیچه های خود را حرکت دهید، ماهیچه های مربوط به قسمت بالاتنه، گردن و شانه ها.

گاهی اوقات برای مبارزه با بی خوابی باید تغییراتی در برخی از عادات زندگی روزمره خود دهید. بطور مثال :

هر روز بعدازظهر 20 دقیقه بیرون از منزل پیاده روی کنید.

محیط اتاق خواب خود را خنک نگه دارید.

اگر تمامی راههای ممکن را امتحان کردید و تاثیری نداشت به مدت یک یا دو شب می توانید از قرص های خواب استفاده کنید، اما نباید بیش از دو روز مصرف کنید که به صورت عادت شود.

بهداشت خواب نیز یکی دیگر از عواملی است که پزشکان بر آن تاکید می کنند، بدین معنا که اتاق خواب و تختخواب نیز می تواند عاملی برای بهبود خواب باشد. نور اتاق را به گونه ای هماهنگ کنید که چشم را اذیت نکند و تختخواب را از کنار دیوار دورتر قرار دهید تا هیچ سروصدایی مخل آسایش شما نشود.

قبل از خواب کمی آب بنوشید، زیرا تحقیقات نشان می دهد، نوشیدن آبمیوه قبل ازخواب 20 تا 30 دقیقه خواب را به تاخیر می اندازد و این امر به دلیل شکر زیاد موجود در آبمیوه اتفاق می افتد. علاوه بر این خوردن گردو قبل از خواب نیز می تواند به بهبود خواب کمک کند زیرا گردو منبع غنی ای از تریپتوفان است.

120 تا 90 دقیقه قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید زیرا آب گرم، موجب بالا رفتن دمای درونی بدن می شود. وقتی می خواهید بخوابید کاهش دمای بدن به بهبود خواب کمک می کند.