بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 
خُرخُر کردن چیست و چگونه درمان می شود؟بسیاری از ما یا تجربه بدخواب شدن به علت خـُرخـُر کردن دیگران را داریم یا خودمان با خـُرخـُر کردن خواب را بر دیگران حرام کرده ایم! اما چرا خـُرخـُر می کنیم و آیا خرخر کردن می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد؟

خـُرخـُر کردن معمولاً مشکلی جدی به حساب نمی آید و بسیاری از افراد ممکن است گهگاه در خواب به خـُرخـُر بیافتند.

مردها 50 درصد بیشتر از زن ها احتمال دارد خـُرخـُر کنند. اما گاهی خـُرخـُر کردن علامت یک بیماری خطرناک است. وخیم ترین این بیماری ها قطع تنفس انسدادی هنگام خواب است؛ در این بیماری فردی که خـُرخـُر می کند ممکن است از چند ثانیه تا دو دقیقه دچار قطع تنفس شود. این امر به کاهش اکسیژن در خون منجر می شود و فرد مبتلا تا دو روز بعد از سردرد و خستگی رنج خواهد برد.

یک عارضه نادر اما خطرناک این حالت هم مرگ ناگهانی است. قطع تنفس هنگام خواب همچنین می تواند عواقب دیگری هم به دنبال داشته باشد که از جمله آنها افزایش فشارخون ، چاقی، بیماری های قلبی و سکته مغزی است. همچنین شواهدی وجود دارد که خـُرخـُر را به دیابت ارتباط می دهد.
علت خـُرخـُر چیست؟

خـُرخـُر کردن به علت ارتعاش کام نرم (بخش نرم سقف دهان)، هنگامی که ریه ها در مقابل مجاری هوایی مسدود شده و هوا را به درون می کشند به وجود می آید. چنین وضعیتی معمولاً هنگامی رخ می دهد که عضلاتی که راه های هوایی را باز نگه می دارند هنگام خواب بیش از حد شل شوند یا هنگامی که بافت های اضافی در این قسمت وجود داشته باشد. هر وضعیت یا ماده ای که باعث شل شدن عضلات این ناحیه یا منجر به ساخته شدن بافت چربی در آن شود می تواند به خـُرخـُر منجر شود، از جمله: نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف داروهایی مانند داروهای خواب آور، داروهای ضد سرماخوردگی یا آنتی هیستامین ها، خوابیدن بر روی متکای بیش از حد نرم یا بزرگ، به پشت خوابیدن و داشتن اضافه وزن.

انسداد مجاری هوایی و در نتیجه خـُرخـُر کردن، ممکن است ناشی از بد شکلی ساختمان بینی از جمله، کام نرم یا زبان کوچک یا بیش از حد دراز یا انحراف تیغه میانی بینی نیز باشد.


در کودکان بزرگی لوزه ها اغلب باعث خـُرخـُر کردن می شود. هر بیماریی که باعث انسداد مجاری هوایی ریه ها شود از جمله آسم می تواند به علت انسداد به خـُرخـُر بیانجامد؛ سیگار کشیدن نیز با تحریک مجاری هوایی می تواند خـُرخـُر کردن را بدتر کند.

خـُرخـُر چگونه تظاهر می کند؟

خـُرخـُر به صورت سر و صدایی خشن و کلفت و نامنظم با درجات متفاوتی از شدت، فرکانس و طنین هنگام خواب شنیده می شود.
اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

- هنگامی که با یک فرد خـُرخـُر کننده زندگی می کنید و متوجه می شوید که خـُرخـُر او بسیار بلند است و در فواصل آن دوره هایی از قطع کامل تنفس به وجود می آید. چنین شخصی ممکن است دچار قطع تنفس انسدادی هنگام خواب باشد که یک عارضه وخیم تنفسی است.

- اگر پس از خـُرخـُر شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشید، ممکن است حین خـُرخـُر کردن به علت قطع تنفس از رسیدن اکسیژن کافی به بدن محروم شده باشید.

- اگر در موقعیت های نامناسب مثلاً در هنگام رانندگی ناگهان به خواب می روید، ممکن است شب هنگام به علت قطع تنفس انسدادی حین خـُرخـُر کردن، خوابتان سبک و قطعه قطعه شده باشد و کمبود خواب باعث این حملات خواب شده باشد. البته این حالت ممکن است به علت بیماری نارکولپسی (حملات خواب) هم رخ دهد.
شما می توانید آن را با رعایت برخی نکات بهبود بخشید:

1- به پهلو بخوابید.
معمولا زمانی که شما به پهلو نخوابیده اید، خر و پف می کنید.


2- وزن خود را کم کنید.
در برخی موارد که شما دچار اضافه وزن هستید و گردنتان بیش از حد معمول چربی به خود گرفته، به راه تنفسی تان فشار می آورد و در نتیجه خر و پف می کنید .


3- اگر آلرژی دارید، آن را درمان کنید.
زمانی که شما نمی توانید از بینی نفس بکشید، مجبورید برای تنفس از دهانتان استفاده کنید و این موضوع شما را به خر و پف کردن می اندازد. معمولا خوردن آنتی هیستامین‌ها برای درمان گرفتگی بینی و حساسیت‌ها پیشنهاد می‌شوند.


4- سیگار نکشید.

سیگار کشیدن به مجرای تنفسی شما آسیب می رساند.

5- برای خوابتان برنامه ریزی داشته باشید.
در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و ساعات معینی برخیزید.


6- اگر باردار هستید و خر و پف می کنید، حتما به دکتر مراجعه کنید.
زنانی که هنگام بارداری خر و پف می کنند، فرزندان خود را در خطر کمبود اکسیژن قرار می دهند. اگر شما این نشانه ها را دارید، حتما با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید.


7- زیر سر خود را بلند بگذارید.
اگر هنگام خواب از بالش بلندی استفاده کنید، امکان خر و پف کردنتان کمتر می شود، زیرا تنفس شما راحت‌تر صورت می گیرد.
شدت صدای "خرخر" در شب ۹۰ دسی بل است!


دانشمندان انگلیسی با بررسی موشهای آزمایشگاهی کشف کردند که صدای "خرخر" در هنگام خواب که در حدود ۹۰ دسی بل است نه تنها موجب بیدار شدن افراد دیگر می شود بلکه می تواند با افزایش فشار خون این افراد سلامت آنها به شدت در معرض خطر قرار دهد.
محققان دانشگاه کالج امپریال لندن که نتایج تحقیقات خود را در مجله " European Heart Journal" منتشر کرده اند، کشف کردند که هنگام شب ارگانیسم انسان به شدت نسبت به شنیدن صداهای منتشر شده از کسانی که "خر خر" می کنند حساس می شود به طوری که این صدا که در روز تنها چند دسی بل قدرت دارد، می توانند در شب با شدت صدای حرکت قطاری که از زیر خانه می گذرد، شنیده شوند.
این محققان با آزمایش ۱۴۰ موش آزمایشگاهی که در نزدیکی فرودگاه لندن زندگی می کردند، نشان دادند که دسی بل صداها در هنگام خواب بیشتر می شود. این مسئله فشار خون را بیشتر افزایش می دهد و فشار خون بالا موجب افزایش خطر بروز سکته قلبی و ناراحتیهای کلیوی می شود.
این دانشمندان ضمن هشدار در خصوص خطرات ناشی از خوابیدن در معرض افرادی که هنگام خواب "خر خر" می کنند اظهار داشتند که صداهای بالای ۳۰ دسی بل می توانند برای سلامت انسان بسیار خطرناک باشند و این درحالی است که صداهای کسی که در خواب "خر خر" می کند در شب می تواند به ۹۰ دسی بل برسد!
این دانشمندان در ادامه تحقیقات خود کشف کردند، خطراتی که سلامت این موشها را هنگام خواب در نزدیکی فرودگاه تهدید می کرد به مراتب کمتر از خطراتی بود که این موشها در اتاق افرادی که "خر خر" می کردند، خوابیدند.