بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 
یک محقق آمریکایی گفت: خوابیدن به اندازه کافی در شب باعث تقویت حافظه و به خاطر آوردن خاطرات خوب زندگی می شود.
دکتر «تیوثی جی وولتر» ، متخصص علوم خواب و بیماری های عصبی افزود مغز نقش زیادی در روند بروز احساسات خوشایند در انسان دارد.
وی اضافه کرد: نداشتن خواب کافی در افراد، تاثیر منفی بر زندگی آن ها می گذارد.
این محقق خاطرنشان ساخت: مشکلات مربوط به خواب ، عوارض زیادی بر فعالیت های جسمی و روانی انسان می گذارد و میانگین ترشح هورمون های بدن را تغییر می دهد.
7 تا 8 ساعت خواب: کافی و مفید
کاهش یا افزایش میزان خواب بر سلامت افراد تاثیر می‌گذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازهلث‌دی، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالج لندن می‌گویند یافته‌های آنان نشان می‌دهد 7 تا 8 ساعت خواب در شب برای سلامت مفید و کافی است و در واقع این محدوده بهترین میزان خواب محسوب می‌شود که به ارتقای سلامت کمک می‌کند.
محققان دریافته‌اند کاهش مدت خواب شبانه در بروز مشکلات قلبی عروقی و مرگ ناشی از آن نقش دارد.
همچنین کسانی که 8-7 ساعت در شب می‌خوابند در صورت افزایش مدت خوابشان با افزایش خطر مرگ ناشی از عللی به غیر از مشکلات قلبی عروقی مرتبط است.
به طور متوسط اکثر بزرگسالان به 8 ساعت خواب در شب نیاز دارند تا از استراحت کافی و هشیاری لازم بهره‌مند شوند.
کمبود خواب و اهمیت کمی که زندگی مدرن برای استراحت روزانه قائل است، موضوع یک نمایشگاه بزرگ و جدید در لندن است.

فعالیت ها و رویدادهای مهیج امروزی به قدری غربی ها را درگیر خود کرده که ظاهرا غفلت از زندگی مدرن برای آنها غیرممکن شده است.

اما شمار قابل توجهی از بریتانیایی ها از تاثیرات نامطلوب کمبود استراحت بر روح و روان و جسم خود در عذاب هستند و این وضعیت تا حدی بغرنج شده است که کارشناسان این کشور از آن به عنوان یک معضل ملی یاد می کنند.

نگاهی به آمار مراجعه کنندگان مطب های پزشکی لندن (و خیلی نقاط دیگر بریتانیا) که از احساس مدوام خستگی شاکی هستند، شاهد این مدعاست. شمار قابل توجهی از این مراجعه کنندگان، به خصوص آنهایی که شاغل هم هستند، ادعا می کنند همیشه احساس خستگی می کنند.

پزشکان حتی برای این وضعیت یک اصطلاح خاص دارند: "تت" (Tatt)، که مخفف "همیشه خسته بودن" (Tired All the Time) است.

خواب عمیق و کافی برای بهداشت روح و روان و جسم ما حیاتی است؛ خواب به مغز این امکان را می دهد تا فعالیت فشرده ای که در طی روز داشته است را جبران کند.

همچنین ثابت شده که کمبود خواب خطر چاقی مفرط، عارضه قلبی و افسردگی را افزایش می دهد.

کمبود خواب همچنین بهره وری کاری را پایین می آورد و حتی انجام برخی کارها را به فعالیتی خطرناک تبدیل می کند.

اما کارشناسان متوجه شده اند که حتی اگر فرد تعداد ساعات مناسبی از روز خود را برای خوابیدن کنار بگذارد، احساس خستگی او جای خود باقی است، چون خوابش عمیق و به اصطلاح "راحت" نبوده است.

به نظر می رسد که این روزها شمار بیشتری از مردم برای "راحت و عمیق" خوابیدن به راهنمایی کارشناسان نیاز دارند.

عضلات را سفت کنید

شاید منقبض کردن عضلات تا جایی که احساس درد کنید، راه منطقی برای به خواب رفتن به نظر نرسد، اما شواهد علمی نشان داده که موثر است. برای این کار هر گروه از عضلات بدن خود را منقبض کنید تا کم کم دردتان بگیرد. این حالت را برای بیست ثانیه حفظ کنید و بعد از بیست ثانیه عضلات را رها (شل) کنید.

منقبض و رها کردن عضلات، حس مطبوع آرامش را به همراه دارد و باید هر گونه تنش را از بدن خارج کند.

این تکنیک "پی ام آر" (Progressive Muscle Relaxation)، نام دارد و بر اساس نظریه ای تنظیم شده که می گوید: وقتی بدن آرامش می یابد ذهن هم آرام می شود و خوابیدن راحت تر می شود.

به کار بستن این روش شاید ساده به نظر برسد، اما کارشناسان معتقدند که "پی ام آر" را باید فراگرفت. فرد پس از فراگرفتن این تکنیک باید آن را هر روز و در یک محیط مشخص تمرین کند؛ هر چه تمرین بیشتر باشد، توانایی برای استفاده از آن در هر شرایط و محیطی راحت تر می شود.

گوش کردن به موسیقی های آرام

برای به خواب فرو رفتن باید هم ذهن و هم بدن را آرام کرد. همه ما وقتی احساس خستگی می کنیم دراز می کشیم تا بخوابیم و خستگی در کنیم، اما متوجه می شویم که به رغم احساس خستگی جسمی، ذهنمان با شتاب افکار و تصاویر متعدد را وارسی می کند.

دکتر نیل استنلی، متخصص خواب در بیمارستان نوریچ انگلستان می گوید: "ذهن شما تمام ساعات کاری روز را صرف به خاطر سپردن نام مکان ها و اشخاص و تمام اطلاعات همراه آنها می کند. نشستن جلوی تلویزیون و تماشای یک برنامه تلویزیونی شاید به استراحت بدن کمک کند اما ذهن شما همچنان آرامش نیافته است، چون گفتگوهای شخصیت های برنامه را دنبال می کند."

برای آرام کردن ذهن نیاز نیست به چیزی فکر کنید. پیشنهاد می شود موسیقی آرام و ملایم گوش کنید؛ گوش کردن به آهنگ های تند و هیجانی فایده ای ندارد و بیشتر ذهن را مغشوش می کند.

یک راه دیگر برای آرام کردن ذهن، تکرار یک واژه بی معنی است. کلمه ای را انتخاب کنید که مفهوم خاصی ندارد و شما را به یاد موضوع خاصی نمی اندازد. آن را در بین افکاری که سرازیر ذهنتان شده است، به طور نامنظم تکرار کنید. پرفسور کوین مورگان، از کلینیک تحقیقاتی خواب در دانشگاه لافبرای انگلستان، می گوید: "اگر این کلمه را به طور منظم تکرار کنید باعث می شود که این کار را به طور خودکار ادامه دهید و دوباره افکار روزانه به ذهن شما حمله ور می شود."


چرت زدن از نوع ژاپنی

خواب کوتاه مدت یا چرت زدن، در رفع خستگی بدن و ذهن بسیار موثر است.

دکتر استنلی می گوید: "بیست دقیقه چرت زدن، خیلی بهتر از نوشیدن قهوه شما را سرحال می آورد. اما چرت زدن در وسط کار اداره، در فرهنگ بریتانیایی ها قابل قبول نیست."

در حالی که این کارشناس تذکر می دهد که چرت زدن نباید جایگزین خواب شب شود، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که فایده چرت زدن برای سلامت جسم و ذهن با خواب هفت ساعته برابر است.

دکتر سارا مدنیک، از کارشناسان آمریکایی در زمینه خواب، چرت روزانه را "یک عادت حیات بخش" توصیف می کند و می گوید که این کار نه تنها سلامت و بهداشت جسمی را بهبود می بخشد، بلکه به لاغر شدن و راندمان بهتر کاری نیز کمک می کند."

ژاپنی ها حتی برای چرت زدن در حال نشسته یک اصطلاح دارند: "اینه موری."

در ژاپن "اینه موری" در هر کجا که هستید امری کاملا پذیرفته شده تلقی می شود. افراد می توانند در جریان یک جلسه کاری، حتی اگر این جلسه در پارلمان ژاپن باشد، چرت نشسته بزنند.

دکتر استنلی می گوید: "ژاپنی ها متوجه شده اند که شما بعد از چرت زدن، بهتر از قبل از آن کار می کنید."

اما انجام "اینه موری" بدون قاعده و قانون هم نیست. در محیط های کاری ژاپن فقط کارمندان عالی رتبه و همچنین دون پایه اجازه چرت نشسته دارند و حین این نوع چرت هم فرد نباید خم شود، بلکه باید وضعیت نشسته داشته باشد و نشان دهد هنوز در میان جمع حضور دارد و به نوعی با دنیای اطرافش هنوز در ارتباط است.

البته این قواعد جایی نوشته نشده است، اما همه از آن باخبرند و آن را رعایت می کنند.

کم خوابی بر روی تصمیم گیری اثر دارد
تحقیقات نشان می دهد، کم خوابیدن باعث می شود افراد در موقعیت های سخت و دشوار به خوبی تصمیم گیری نکنند.

زمانی که کمبود خواب در فردی وجود دارد به نظر می رسد شخص نتواند در مورد مسائل سخت زندگی فکر کند و در تصمیم گیری های اساسی مشکل پیدا می کند.
همچنین، کم خوابی روی سلامت جسمی افراد تأثیر گذاشته و وضعیت روحی و روانی و عاطفی آنها را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
فقدان خواب توانایی احساسات و شناخت را برای انجام قضاوت به تأخیر می اندازد و زمانی که محرومیت از خواب وجود دارد مدت زمان بیشتری صرف می شود تا در مورد مشکلات تصمیم گیری و قضاوت انجام شود.
 برای این افراد در مقایسه با افرادی که به اندازه می خوابند تصمیم گیری و قضاوت با وجود خواب اندک سخت تر است
کشف روش درمانی جدید برای اختلالات خواب
پزشکان موفق به کشف روش جدیدی برای درمان 86 درصدی اختلالات خواب شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری شین هوا: پزشکان سنگاپور اعلام کردند که موفق به کشف روش درمانی جدیدی شدند که از طریق جراحی، تا 86 درصد اختلالات خواب را از بین خواهد برد.
بنابر این گزارش، پزشکان اعلام کردند اختلالات خواب بیشتر به علت وجود اختلالات در دستگاه تنفسی صورت می گیرد و فرد حتی تا 10 ثانیه یا حتی طولانی تر قادر به تنفس نمی باشد و این مشکل موجب افزایش فشار خون و در نتیجه سکته قلبی و یا در مواقعی موجب مرگ می شود.
گفتنی است، پزشکان اعلام کردند با انجام عمل جراحی بر روی دستگاه تنفسی افرادی که دچار اختلالات تنفسی هنگام خواب می باشند، مشکل آنها را برطرف خواهند کرد.
خواب به درمان اختلالات 2 قطبی کمک می کند

سیرکادین به عنوان ساعت داخلی بدن برتغییرات و شیوه زندگی تمرکز داشته و بر این اصل اختلالات دوقطبی را سبک می کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نیوز دیلی الگوهای ثابت خواب و منظم نتایج مخرب ناشی از اختلالات دو قطبی را که به اختلالات افسردگی حاد شناخته شده است کاهش می دهد.
بر اساس این گزارش محققان دانشگاه پینسبورگ فلوریدا اعلام کردند اختلالات دو قطبی تحت تاثیر سیستم سیرکادین( دوره 24 ساعت شبانه روز) هستند سیرکادین ساعت داخلی بدن است که بر تغییرات شیوه زندگی تمرکز می کند و بر این مبنا علائم اختلالات دو قطبی را سبک می کند.
این گزارش می افزاید محققان با مطالعه 174 مبتلا به اختلالات دو قطبی دریافتند افرادی که تحت درمان ریتم اجتماعی و حضور در میان افراد دیگر بوده اند در مراحل اولیه آزمایش قادر هستند به مدت طولانی تری بدون توجه به افسردگی خدو باقی بمانند.
در حالی که در مقایسه با بیماران که کمکهای مداوم کلینیکی دریافت می کردند این حالت آنها تغییری نداشته است.
بر اساس این گزارش توجه به اعمال انجام شده در روز و فکر کردن به آنها و خواب منظم به این بیماری کمک می کند.
بد خوابی کودکان را در معرض خطر چاقی قرار می‌دهد
مطالعات اخیر نشان می دهد که مشکلات خواب در سنین 2 تا 4 سالگی با افزایش وزن و چاقی در ارتباط است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محققان معتقدند؛ کم خوابی در بزرگسالان موجب افزایش خطر چاقی در آنها می شود ولی تا پیش از این هیچ تحقیقی در خصوص بررسی عوارض یا عواقب مشکلات خواب در دوران کودکی و نیز ایجاد چاقی در آینده صورت نگرفته بود.
طی مطالعه اخیر، دکتر «عبدالله المامون» از استرالیا به بررسی احتمال ارتباط بین مشکلات خواب و چاقی در سنین 21 سالگی در بین 2 هزار و 494 نفر پرداخت که در سال‌های 1981 تا 1983 به دنیا آمده بودند.
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که مشکلات خواب در اوایل زندگی در 90 درصد موارد می‌تواند به چاقی و اضافه وزن در جوانی منتهی شود.
در این مطالعه، همچنین مشخص شد؛ کم خوابی در کودکان می تواند به موارد شدیدتری از چاقی یا اضافه وزن ختم شود اما هنوز علت آن مشخص نشده است.
دانشجویانی که شب امتحان نمی خوابند نمره هایشان کمتر است
خواب کاهش ناگهانی جریان خون در زمان استراحت است به طوری که فعالیت بدن و ذهن کم می شود و توهم های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی می شوند.خواب برای سلامتی جسم ،روح و روان انسان‌ها بسیار با اهمیت است و خواب خوب در افزایش کارایی و فعالیت افراد در طول روز موثر است.

خواب فرایندی طبیعی است که بطورمنظم در هر بیست و چهار ساعت اتفاق می افتد و در آن حالت انسان ناهشیار و نسبت به اتفاقات اطراف خود نا آگاه است.به طور طبیعی افراد بالغ به هفت یا هشت ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند.
محققان به تازگی با آزمایش بر روی خواب صد و بیست نفر از دانشجویان آمریکایی اعلام کردند که ،آن دسته از دانشجویانی که شب قبل از امتحان بیدار می مانند نسبت به همکلاسی های خود که شب قبل از امتحان را خواب کامل می کنند و استراحت کافی دارند نمرات پایین تری می گیرند.
محققان اعلام کردند ،مغز تمامی افراد در ساعت چهارصبح دیگر قادر به فکر کردن نیست و افرادی که خواب کامل و درستی ندارند با مشکلات زیادی مواجه می شوند.افراد کم خواب با کاهش تمرکز روبرو هستند و عملکرد آنها دچار اختلال می شود
ضرورت 7 تا 8 ساعت خواب شبانه
افزایش میزان کلسیم در خون در سنین میانسالی سبب ایجاد اختلال در کارکرد ذهنی فرد و تسریع کاهش توانایی یادگیری و شناخت در این گروه از افراد می شود.

به گفته پزشکان انجمن طب سالمندان در امریکا، بیماری هایی مانند نارسایی کلیه ، سرطان و پرکاری تیروئید که سطح کلسیم را در خون افزایش می دهند نیز می توانند در ایجاد زمینه ای مناسب برای بیماری های ذهنی تاثیرگذار باشند. براساس مطالعات انجام شده ، افزایش تدریجی کلسیم در اعصاب و سلول های مغزی نیز می تواند سبب مرگ این سلول ها شود.
در هفته ای که گذشت ، محققان اعلام کردند خوردن تنها 3 وعده کلم بروکلی یا کلم سبز خام در ماه احتمال ابتلا به سرطان مثانه را 40 درصد کاهش می دهد. همچنین خوردن میوه های گوشتی و بدون هسته مانند توت فرنگی و گوجه فرنگی که حاوی رنگدانه های تیره هستند نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
بنابراین محققان مرکز تحقیقات سرطان بوفالو در نیویورک ، استفاده از میوه و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه را از موثرترین روش ها برای کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان ها دانسته اند.
گفتنی است ، پختن سبزیجات ، تاثیر آنها را در توقف رشد سلول های سرطانی کاهش خواهد داد. به گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، تعداد کودکانی که پیش از پنجمین سال تولد خود بر اثر ابتلا به بیماری ها جان خود را از دست می دهند، نسبت به سال های گذشته بسیار کاهش یافته است.
محققان پیشرفت های به دست آمده در کاهش میزان مرگ و میر کودکان را نتیجه بهبود روش های درمانی و مراقبت های بهداشتی در سطح دنیا اعلام کرده اند. این در حالی است که رعایت نکردن اصول بهداشتی اولیه و دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی سالم می تواند زمینه ای را برای ابتلا به بیماری و در نتیجه مرگ 15 میلیون کودک در سراسر دنیا به وجود آورد. اگرچه واکسیناسیون عمومی و مراقبت های بهداشتی همگانی از سال 1990 تاکنون ، تعداد زیادی از کودکان را از خطر مرگ نجات داده است.
به گفته محققان انگلیسی ، کمبود خواب یا خواب بیش از حد احتمال مرگ و میر را در افراد افزایش می دهد. براساس بررسی های انجام شده ، 7 تا 8 ساعت خواب شبانه برای سلامت بدن لازم است. کاهش مدت زمان خواب ، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و مرگ و میر ناشی از آن را افزایش می دهد. همچنین افزایش مدت زمان خواب شبانه نیز احتمال خطر مرگ ناشی از دیگر بیماری ها را بیشتر خواهد کرد. بنابراین می توان گفت برای این که روزها سرحال باشید، به طور متوسط به 7 تا 8 ساعت خواب شبانه روز نیاز دارید.
کرم های ضدآفتاب می توانند با تغییر دادن ژن هایی که در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید جهش پیدا می کنند، از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری و حتی آن را درمان کنند.
کم خوابی منجر به چاقی می شود
افرادی که شبها خواب کمتری دارند چاقتر از بقیه هستند و احتمال چاق شدن در آنان بیشتر از بقیه است.
:محققان دریافتند که کم خوابی با کاهش ترشح هورمون لپیتن رابطه مستقیم دارد و این افراد انسولین کمتری هم تولید می‌کنند که این عوامل سبب بروز چاقی در آنان می‌شود.
:باید بدانیم کمبود خواب روی حافظه، ثبات عاطفی، یادگیری و حتی امینی بدن نسبت به بیماریها اثر منفی می‌گذارد.
: حتی باعث فشار خون بالا، مشکلات قلبی، دیابت و افسردگی نیز می‌شود.
کم خوابی علاوه بر ضررهای سلامتی باعث ضررهای شدید مالی نیز می‌شود، بسیاری از تصادفات جاده‌ای و خیابانی که خسارات جانی و مالی زیادی دربر دارد، در اثر مشکل بی‌خوابی و عوارض ناشی از آن ایجاد می‌شود.
درمان رفتار شناختی و در مواردی درمانهای دارویی به افراد مبتلا به کم خوابی کمک می‌کند.
 تغییر عادات و رفتار بیشتر از دارو می‌تواند در درمان این عارضه مفید باشد، افراد مبتلا می‌توانند برای بهبود وضعیت خواب خود، در زمان معینی به رختخواب بروند و سعی کنند قبل از خواب از حرکات مدیتیشن یا دوش آب گرم استفاده کنند و هرگز قبل از خواب و در هنگام شب ورزش یا حرکات استرس‌زا انجام ندهند.
یک سوم مردم از بی خوابی رنج می برند
حدود یک سوم مردم از بی خوابی رنج می برند و این عارضه به افراد بالای 60 سال، خانم ها و کسانی که سابقه افسردگی دارند بیش از سایرین است.

 اختلالات خواب یکی از شایع‌ترین شکایات در دوران پیری است که در اکثر موارد به مشکلات جسمی، آرتروز، ضعف بدنی، تحرک نداشتن، خستگی و درمان نکردن بزرگی پروستات ایجاد می شود.
 افسردگی و اضطراب را از دیگر دلایل بی خوابی در دوران پیری : بی خوابی به دلیل تأثیر فراوانی که بر بیماری های زمینه ای، جسمی و سلامت روان می گذارد، موجب فرسودگی زودرس و به مخاطره افتادن زندگی می شود.
 خوردن شام سبک، مصرف شیر و خوردن دوغ قبل از خواب به کمتر شدن اختلالات خواب کمک می کند.
گفتنی است، همچنین برطرف کردن نیاز عاطفی افراد مسن از طرف خانواده‌هایشان در کاهش علایم این اختلال موثر است.
خواب خوب ، تضمینی برای سلامت
پژوهشگران با درج مقاله ای در آخرین شماره نشریه پزشکی پیشرفت های آکادمی ملی علوم اعلام کردند: اختلال خواب ، خطر ابتلا به دیابت را در افراد افزایش می دهد.
پژوهشگران با بررسی تاثیرکیفیت خواب بر میزان قند خون در تعدادی مرد سالم متوجه شدند: اختلال خواب باعث افزایش مقاومت بدن در برابر هورمون انسولین و بروز دیابت می شود.
کارشناسان معتقدند: با بهبود کمیت و کیفیت خواب افراد می توان احتمال ابتلای آنان را به دیابت نوع دو کاهش داد.
داروهای خواب‌آور، درمان بی‌خوابی نیستند
به گفته دبیر انجمن علمی پزشکی خواب ایران، بسیاری از داروهای خواب‌آور تنها می‌تواند به طور موقت برای افراد ایجاد خواب کند و درمان قطعی بی‌خوابی محسوب نمی‌شود، ضمن آن که بعد از مصرف طولانی مدت نیز مشکل اعتیاد به این داروها مطرح می‌شود

بر اساس آمارهای موجود، یک سوم افراد جامعه مشکل بی‌خوابی را تجربه کرده‌اند و10 درصد آنها نیز با مشکل بی‌خوابی مزمن مواجهند.
یکی از مهمترین علت‌های بی‌خوابی را عدم رعایت بهداشت خواب  است .بی‌خوابی مقطعی و عدم رعایت خواب منظم می‌تواند کیفیت خواب افراد را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو نظم در خواب مهمترین عامل در ایجاد خواب خوب است.

بهتر است افراد تا قبل از احساس خواب به رختخواب نروند و همچنین تنظیم میزان دمای اتاق می‌تواند در کیفیت خواب آنها موثر باشد.
 
بهتر است علت بی‌خوابی افراد شناخته و درمان شود؛ چرا که مصرف داروهای خواب‌آور نمی‌تواند کمکی به درمان بی‌خوابی آنها کند. همچنین مصرف چای، قهوه و نوشابه قبل از خواب می‌تواند موجب تشدید بی‌خوابی شود
چرا کودکان کابوس می‌بینند؟
به گفته پژوهشگران، کودکان معمولا خوابهای بد نمی‌بینند اما دچار کابوس می‌شوند و علت آن ریشه در نگرانی‌های شدید دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،محققان دانشگاه مونترآل کانادا با بررسی 987 کودک پنج و شش ساله دریافتند؛ دیدن خواب‌های بد در کودکان ارتباط مستقیم با نوع رابطه کودک با مادرش دارد.
محققان خاطرنشان می‌کنند؛ کودکان پنج تا 17 ماهه دارای دلهره‌های بسیاری در جلب توجه مادران خود دارند و بیشتر از سایر کودکان دچار کابوس و خوابهای بد می‌شوند.
براساس پژوهش چاپ شده در نشریه "خواب" (Sleep)، کودکانی که به طور مداوم در برقراری ارتباط با مادران خود تنش و افت و خیز دارند به طور متناوب کابوس می‌بینند.