بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 

درمان بی‌خوابی با استفاده از تصویرسازی هدایت شده ذهنی

طبق تحقیقی که در بیست و یکمین نشست "انجمن‌های حرفه‌ای خواب" ارائه شده است، یک فناوری به نام "درمان با استفاده از تصویرسازی هدایت شده ذهنی" معرفی شد که نه تنها به افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن کمک می‌کند خواب شب خوبی داشته باشند، بلکه ظاهرا افسردگی و اضطراب آنها را نیز کاهش می‌دهد.
دکتر "یارا مولن" از "دانشگاه فدرال سائو پائولو" در برزیل در یک گفت‌وگوی تلفنی به خبرنگار سرویس خبرهای بهداشتی رویترز گفت، مردم می‌توانند با تمرین، تصویرسازی ذهنی را بیاموزند و از این طریق به درمان خود بپردازند.
مولن ‪ ۲۴‬فرد مبتلا به بی‌خوابی مزمن را مورد مطالعه قرار داد. تمامی این افراد در یک نشست دو ساعته در یک دوره پنج هفته‌ای شرکت کردند. در جریان این نشست به آنها در زمینه بهداشت خواب و کنترل محرک و پی‌بردن به عقاید و رفتاری که انسان را از خواب خوش محروم می‌کند، آموزش استاندارد داده شد.
در این آزمایش این افراد به دو گروه تقسیم شدند. به ‪ ۱۲‬نفر در این گروه آزمایشی تعلیم داده شد که چگونه درمان با استفاده از تصویرسازی ذهنی را تمرین کنند.
مولن گفت، آنها درست قبل از خواب به یک سی.دی گوش کردند که به آنها می‌آموخت چگونه نفس بکشند، تمدد اعصاب داشته باشند و تصاویر مشخصی را در ذهن خود بسازند که به آنها کمک می‌کند خود را از نگرانی‌ها رها کنند و تصور کنند که بخواب رفته‌اند.
وی گفت:
"نگرانی‌ها و نیز اضطراب و افسردگی بخش بزرگی از خواب بسیاری از افراد را به هم می‌زند."
وی افزود:
"افراد باید احساس‌هایی را که در پس این نگرانی‌ها وجود دارد، کشف کنند و قبل از خواب نگرانی‌هایشان را بین‌ببرند.
این مطالعه نشان داد افراد مبتلا به بی‌خوابی که هر شب تمرین تصویر سازی ذهنی می‌کردند، از لحاظ کیفی و کمی خواب بهتری پیدا کردند.
مولن گفت:
زمان کلی خواب در مقایسه با گروه کنترل که از درمان با استفاده از تصویرسازی ذهنی استفاده نکرده بودند، ‪ ۳۰‬دقیقه بیشتر بود و بعلاوه در این گروه، میزان افسردگی و اضطراب نیز کاهش یافت.
سی.دی شنیداری مولن که افراد را به تصویرسازی برای خواب هدایت می‌کند در حال حاضر تنها برای مقاصد تحقیقاتی استفاده می‌شود اما وی برنامه‌هایی برای عرضه این سی‌دی‌ها به بازار دارد.
ثابت شده است که کمبود خواب روی بهداشت فیزیکی، سلامت روانی، توانایی‌های ذهنی، قدرت تولید و عملکرد کاری افراد تاثیر منفی می‌گذارد و در مطالعات اخیر ارتباط کمبود خواب با افزایش خطر ابتلا به افسردگی، چاقی، بیماری قلب و دیابت نیز ثابت شده