بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 
نشانگان پاهای بی‌قرار
بعضی از مردم هنگام خواب، احساس می‌کنند پاهایشان می‌خارد، درد می‌کند یا می‌سوزد. معمولا این افراد مجبور می‌شوند راه بروند، پاهای خود را بمالند یا پاها را بالا ببرند تا احساس بهتری داشته باشند. به احتمال زیاد، این یک بیماری ارثی است چون در نزدیکان درجه اول افراد بیمار 5 بار بیشتر از دیگران مشاهده می‌شود. تغییرات هورمونی دوران بارداری هم علائم این بیماری را تشدید می‌کنند. سایر موارد این بیماری اغلب به دلیل فقر آهن یا آسیب در پاها روی می‌دهد. مصرف الکل و کافئین باعث بدترشدن نشانه‌های بیماری می‌شوند. دوش آب گرم، ماساژ و استفاده از کیسه آب گرم (و در بعضی افراد، آب سرد) به بهبود آن کمک می‌کند. در موارد شدید، پزشک داروهای خاصی برای درمان تجویز می‌کند
پریدن ناگهانی از خواب موجب اختلال حافظه می‌شود
تحقیقات نشان می‌دهد، بیدار شدن ناگهانی از خواب موجب گیجی و اختلال حواس حداقل به مدت 15 دقیقه می‌شود.
«اسلیپ اینرشیا» به گیجی و اختلال حواس بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب می‌گویند و در افرادی که پس از یک خواب ناآرام، ناگهان بیدار شوند، شدت بیشتری دارد.
 عوارض اسلیپ اینرشیای طولانی مدت حتی از کم خوابی نیز بیشتر است،
هرچه فرد خواب کافی و حداقل هشت ساعته داشته باشد، اما با بروز حالت طولانی مدت اسلیپ اینرشیا، قدرت تفکرش نسبت به فردی که حتی 24 ساعت بیدار بوده کمتر است.:
در 15 دقیقه اول به ویژه 3 دقیقه بعد از پریدن از خواب، بیشترین اختلال تفکر مشاهده می‌شود، بنابراین افرادی که به طور مداوم دچار این حالت می‌شوند باید حداقل 20 دقیقه بعد از بیدار شدن کار کنند.