بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 

ایست قلبى در وقت اضافه
حالا دیگر نمى توان از خرخر یا Snore تنها به عنوان یک عارضه جزئى یاد برد. عوامل یاد شده بسیار مخاطره برانگیز است. این درحالى است که Sleepapnea باعث افزایش فشار خون و بى نظمى در ریتم قلب که حمله هاى قلبى - مغزى در پى دارد، مى شود. علت مرگ بسیارى از افراد سکته مغزى یا ایست قلبى اعلام مى شود، بدون اینکه علت مرگ مغزى یا سکته قلبى را بدانیم. این بیمارى را باید شناخت و در پى درمان آن کوشید.  با درمان بموقع مى توان از تمام عوارض یاد شده مصون ماند: «نوع دوم خرخر مختص کودکان بالاى ۲ سال و زیر ۷ سال است که به علت بزرگ بودن لوزه سوم - آدنوئید - است. معمولاً بعد از هفت سال با کوچک شدن لوزه سوم خرخر درمان مى شود، اما در برخى موارد مشاهده شده که اگر لوزه کوچک شود، کودک دچار عفونتهاى مکرر دستگاه تنفسى فوقانى مى شود که در این صورت بهترین کار عمل لوزه است.»
«خرخر» اگرچه از دیرباز وجود داشته، اما پرداختن اصولى و علمى به آن به امروز بسیار نزدیک است.  «روش عمل جراحى در اتاق عمل این بیمارى قدمتى در حدود ۳۰ ساله دارد، ولى در حال حاضر حدود ۳ یا ۴ سال است که درمان این بیمارى به صورت سرپایى و بدون اتاق عمل و بى هوشى از طریق جراحى با امواج رادیو فرکانسى انجام مى شود که اولین بار در کشور آمریکا این عمل انجام شد و در ایران از دو سال پیش این عمل انجام مى شود. خوشبختانه با پیدایش این راه حل، بسیارى از اشخاص که خرخر خفیف دارند، براحتى درمان مى شوند و مهم تر اینکه این عمل هیچگونه عوارض به همراه ندارد، فقط اگر کسى سنگین وزن باشد، در ابتدا باید وزن خود را کاهش دهد، چرا که همین افزایش وزن است که باعث تشدید خرخر مى شود.» دکتر یحیوى تأکید مى کند مصرف بعضى از قرصها، اسپرى ها و قطره ها، ممکن است در کاهش خرخر مؤثر باشد، ولى عوارض قلبى - عروقى به همراه دارد.
در بسیارى از موارد مشاهده شده که با سهل انگارى و بى اهمیت شمردن درمان و پیگیرى «خرخر» افراد دچار صدمه هاى جبران نشدنى مى شوند و آن وقت است که درمان هیچ اثرى ندارد و افراد براى دقایقى خواب نسبتاً راحت به دستگاههاى c-pap (تنفس مصنوعى) متوسل مى شوند. پیگیرى مسائل به ظاهر جزئى شاید گاهى مانع از یک فاجعه شوند. خوب است آنها را بشناسیم و بدون ترس و خجالت به درمان بپر