بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧
 

چاقى، چرت و چالش فکرى
بسیارى از مردم دلیل مشکلات جسمى که برایشان بوجود مى آید را نمى دانند و یا بسیارى از اختلالات موجود در سیستم بدنى شان را جزئى تلقى مى کنند. خرخر یا «Snore» حین خواب یکى از مشکلات شایع به شمار مى آید که گریبانگیر بسیارى از افراد جامعه است. این در حالى است که متأسفانه بسیارى از مردم آن را عادى تلقى مى کنند و یا موقعى به این پدیده توجه مى کنند که دیگر کار از کار گذشته است.
این پدیده را مى توان فردى - اجتماعى تلقى کرد، چرا که براى اطرافیان بیشتر از خود فرد ناراحتى ایجاد مى کند.
آمار نشان مى دهد به طور متوسط از هر ۴ مرد، یک نفر مبتلا به این عارضه است که با افزایش سن بسیارى از افراد به آن دچار مى شوند.خانم ها کمتر به این عارضه مبتلا هستند: «بسیارى از خانم هاى باردار در ماه هاى آخر دچار خرخر خفیف مى شوند که حدود ۴ ماه بعد از زایمان این پدیده به کلى از بین مى رود. به طور کلى اگر بخواهیم «خرخر» را تعریف کنیم، باید بگوییم صداى ناهنجار تنفس حین دم در زمان خواب که از شدت و شیوع متفاوت برخوردار است. از علل آن نیز مى توان به ارتعاش غیرطبیعى نسوج شل و آویزان کام نرم، زبان کوچک، چین هاى حلقى - لوزه اى نام برد و با افزایش سن این نسوج قوام خود را از دست مى دهند که با عبور هوا حین دم دچار ارتعاش و لرزش مى شوند و این نیز منجر به تولید صداى ناهنجار مى شود. طبق آمار در ۷۰ الى ۸۰ درصد موارد، دلیل خر و پف، شل و آویزان بودن کام نرم و در ۲۰ الى ۳۰ درصد موارد هم به تنگ و گرفتگى هاى بینى و پهن بودن قاعده زبان ارتباط دارد. همچنین یکى از دلایل خر و پف، انحراف شدید تیغه میانى و پولیپ هاى بینى است که باعث خرخر کردن افراد مى شود.»
 «معمولاً این اشخاص افرادى چاق با گردنى کوتاه و پهن و زبان کوچک دراز و کامى نرم، شل و آویزان هستند.»
به گفته دکتر یحیوى، نمى توان این عارضه را ژنتیکى خواند، چرا که ژن خاصى ندارد، ولى مى تواند ارثى باشد: «متأسفانه بسیارى از افراد جامعه آگاهى درستى نسبت به استفاده و استعمال بعضى از داروها ندارند و درصدد اطلاع یافتن از عوارض نیز نیستند، مصرف الکل، مواد مخدر (به میزان زیاد مؤثر است) داروهاى آرام بخش و خواب آور، مسکن ها، آنتى هیستامین از عوامل تشدید کننده خرخر حین خواب هستند. هرچند که عوارض ناشى از خرخر، خود به تنهایى بسیار خطرناک است. تعدادى از بیماران به عارضه خطرناک «توقف تنفس در حین خواب» یا Sleepapnea دچار مى شوند که مى تواند باعث خواب منقطع شبانه (اختلال) کم خوابى و به دنبال آن خواب آلودگى و چرت در طول روز، سردردهاى صبحگاهى، افزایش اضطراب، تحریک پذیرى، کاهش حافظه و تمرکز، اختلال و تغییرات شخصیتى، اختلالات جنسى و زناشویى (تضعیف قدرت جنسى) و حتى شب ادرارى در بسیارى موارد مشاهده مى شود.»