بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٢
 


خواب آلودگی زمانی مشکل تلقی می شود که علی رغم خواب کافی در شب یعنی 6 تا 8 ساعت برای مدت یک هفته یا بیشتر به دفعات خواب آلوده شوید و سطح هوشیاری شما را کاهش دهد .همچنین نیاز به خواب در افراد مختلف فرق می کند و معمولاً بطور متوسط نیار به خواب در شبانه روز 8 ساعت می باشد.
اگرفردی کمتر از 8 ساعت می خوابد و علائمی مثل تحریک پذیری ، خواب آلودگی ، احساس کوفتگی و کاهش اشتها نداشته باشد در وی ان میزان خواب طبیعی محسوب می شود.
از عواملی که باعث خواب آلودگی می شود می توان به وجود بی نظمی در برنامه خواب ، هرعفونت ویروسی ، آلرژی و بیماری هایی که در خواب اختلال ایجادمی کنند اشاره کرد که شایع ترین آنها سرماخوردگی و آنفلوآنزا است همچنین داروها.
داروهایی که باعث ایجاد بی خوابی می شوند عمدتآ از گروه آمفتامینها و مشتقات آنها هستند که مورد مصرف بسیار کمی آنهم تحت شرایط کنترل شده وزیر نظر پزشک تجویز می شوند و مطلقآ استفاده عمومی ندارند .این دارو ها عمدتآ مورد سوء مصرف قرار می گیرند و قرص های اکستازی هم مشتقات همین ماده هستند.بنابراین به هیچ وجه مصرف دارو به منظور کم کردن مقدار خواب توصیه نمی گردد و این دارو ها عوارض بسیاری از جمله قلبی ،و روحی - روانی دارند .
از جمله دیگر موادی که باعث بی خوابی می شوند ترکیبات متیل گزانتینها هستند که در چای و قهوه و بخصوص قهوه وجو دارند. با مصرف معمول آنها قدری می توان بی خوابی ایجاد کرد.ولی تاثیرآن نیز طولانی مدت و بصورت دایمی نیست یعنی باعث کاهش کلی میزان خواب فرد نمی شود