بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٢
 


بسیاری از ما گمان می‌کنیم زعفران فقط برای خوشرنگ کردن غذاست، در حالی که خواص درمانی این ادویه معطرکننده آنقدر هست که برای آن بهای زیادی بپردازیم.

زعفران شادی‌بخش است و مهم‌ترین خاصیت آن ضد‌افسردگی است، همچنین به هضم طبیعی غذا و تقویت معده کمک می‌کند. به گفته پزشکان متخصص تغذیه، زعفران علاوه بر ایجاد شادی و آرامش به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان به عنوان توان‌بخش قلب و پیشگیری‌کننده از بیماری‌های قلبی و سرطان نیز مطرح است.

تقویت حافظه و یادگیری، کاهش فشارخون، رفع بی‌نظمی‌های قاعدگی زنان، کاهش چربی خون، درمان آسم و رفع نفخ شکم از دیگر خاصیت‌های درمانی زعفران محسوب می‌شود.
نتایج برخی تحقیقان نشان می‌دهد در آینده‌ای نزدیک، زعفران یکی از مهم‌ترین جایگزین‌های داروهای شیمیایی خواهد بود. این ماده خوراکی علاوه بر آن‌که محرک و تقویت‌کننده تمایلات جنسی است، به عنوان مسکن به ویژه در درمان دردهای لثه و قولنج نیز تاثیرگذار است.

تحقیقات پزشکی ثابت کرده زعفران خواص ضدسرطانی داشته و به عنوان یک داروی ضد‌تومور و جمع‌کننده رادیکال‌های آزاد عمل می‌کند. زعفران همچنین ماده‌ای شادی‌بخش، تقویت‌کننده حافظه، افزایش‌دهنده تمرکز، ضد تشنج، افسردگی، اسپاسم، آلزایمر و پارکینسون است و برای درمان دردهای عصبی و کم‌خوابی نیز مفید است.