بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

دختران بیشتر از پسران درمعرض اختلالات خواب هستند

بررسی ها نشان می دهد بروز تغییرات هورمونی در بدن دختران، نقش قابل توجهی در ابتلای آنان به اختلالات خواب ایفا می کند، به طوری که میزان بروز اختلالات خواب بین دختران جوان خیلی بیشتر از پسران دیده شده است. به گزارش ایسکانیوز به نقل از neurology، به عقیده محققان یکی دیگر از عواملی که باعث تشدید اختلالات خواب در دختران می شود، رسیدن به سن بلوغ و قرارگرفتن این جنس تحت فشارهای روحی و روانی این دوره است. اختلالات خواب تنها به معنای خواب نیست بلکه پرخوابی نیز یکی از زیرشاخه های آن محسوب می شود. به نظر می رسد اختلالات خواب یکی از معمول ترین و درعین حال مزمن ترین مشکلاتی است که همزمان با شروع سن بلوغ در افراد دیده می شود. از جمله روش های درمانی این اختلال عبارت است از: تغییر شرایط و چگونگی زندگی افراد به طوری که فرد بتواند در کنار انجام فعالیت های شخصی و روزانه، خواب کافی هم داشته باشد، تنظیم ریتم شبانه روزی، درمان های ذهنی، رفتاری و در نهایت استفاده از قرص های خواب آور.

تلویزیون عامل تغییر خواب کودکان

یک تحقیق نشان داد مشاهده بی رویه تلویزیون به وسیله کودکان ، تاثیرات بدی بر خواب آن ها می گذارد. به نوشته پایگاه اینترنتی لهاآنلاین، محققان دانشگاه هلسینکی (فنلاند) گفتند: کودکان وقتی بدون مراقبت جدی والدین خود، برنامه های بزرگسالان را مشاهده می کنند که در آن ها حوادث خشونت ها و مسایل روزمره بیان می شود، خواب های بد می بینند. محققان با بررسی کودکان پنج و شش ساله 321 خانواده از سه شهر فنلاند به این نتیجه رسیدند که 20 درصد خانواده ها در اتاق کودکان خود، تلویزیون گذاشته و این تلویزیون ها به طور متوسط چهار ساعت در روز روشن هستند.

خواب مناسب شبانه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن افراد می شود

نتایج آخرین بررسی های محققان حاکی از آن است که خواب مناسب شبانه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن افراد می شود. نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران آلمانی در باره شماری از افراد داوطلب که بر ضد بیماری هپاتیت نوع A واکسینه شده بودند بیانگر آن است که پاسخ دستگاه ایمنی بدن در افرادی که از خواب شبانه کافی و مناسبی برخوردار بودند به مراتب بهتر از پاسخ دستگاه ایمنی بدن در سایرین است به گونه ای که برپایه یافته های این پژوهش میزان پادتن های تشکیل شده علیه ویروس هپاتیت A در افرادی که خواب شبانه خوب دارند حدود دو برابر بیش از این میزان در سایرین است.