بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٠
 

زیاد در طی روز می تواند وحشت شبانه کودک را تشدید کند بنابراین والدین باید به کاستن و به حداقل رساندن این موارد کوشا باشند.

وحشت های شبانه یا اختلال وحشت خواب نوع دیگری از اختلالات مربوط به خواب است که معمولا در ثلث ابتدایی شب اتفاق می افتد.در پسرها بیشتر است و معمولا یک زمینه خانوادگی دارد. 

دراین حالت کودک بطور ناگهانی از خواب بیدار می شود و با حالتی وحشتزده در بستر می نشیند.

در اغلب موارد همراه با آن گریه یا فریاد گوشخراشی وجود دارد که گاهی با اضطراب شدید خود رانشان می دهد که می تواند با علایمی همچون افزایش میزان ضربان قلب وتنفس مشخص شود. این اختلال درمان اختصاصی خاصی نیاز ندارد افزود: بررسی وضعیت های استرس زای خانواده و خانواده درمانی یا درمان های انفرادی ممکن است نیاز باشد. 

در عین حال باید به این نکته بسیارمهم توجه داشت که در مواردی که این اختلال آنقدر شدید باشد که کودک را از خوابیدن در سایر مکان ها همچون خانه دوست خود خجالت زده کند یا باعث اختلال در فعالیت های روزانه وی شود و از همه مهمتر زمانی که این اختلال تا سنین نوجوانی ادامه یابد یا برای اولین بار خود را در نوجوانی نشان دهد باید ارزیابی و درمان دقیقتری توسط روانپزشک برای رد سایر علل برای آن صورت گیرد 

تفاوت آن با کابوس این است که کودک معمولا رویاهایی که باعث ترس وی شده را بخاطر نمی آورد و نسبت به دوره ای که اتفاق افتاده دچار فراموشی می شود در حالیکه رویاهای موجود در کابوس را اغلب بخاطر می آورد. 

دراین اختلال تلاش اطرافیان برای آرام کردن کودک معمولا بی فایده است، معمولا یک حمله بعد از حدود ۳ تا ۵ دقیقه خاتمه می یابد البته گاهی ممکن است بیشتر طول بکشد. اگرمداخله والدین برای بیدار کردن وی تداوم یابد کودک ممکن است بیدار شود ولی کاملا درحالت گیجی و منگی خاصی قرار دارد و سریعا دوباره به خواب می رود بدون آنکه صبح فردا از موضوع چیزی بیاد آورد.

والدین باید اطمینان داشته باشند که این اختلال مشکلی گذرا بوده و جدی نیست و نیاز به مداخله خاصی ندارد. از طرفی چون استرس و تقلای زیاد در طی روز می تواند این مساله را تشدید کند باید به کاستن و بحداقل رساندن ان کوشا باشند. 

عادات منظم خواب بخصوص خواب کافی در شب و نیز چرت زدن بعد از مدرسه نیز می تواند از شدت آن در طول شب بکاهد.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٠
 

نوعی اختلال خواب، موسوم به وحشت شبانه که زمینه ارثی و خانوادگی دارد در پسرها بیش از دخترها مشاهده می شود.  اختلال وحشت شبانه معمولاً در ثلث اول خواب و گاهی نیز در مرحله عمیقی از خواب رخ می دهد، در این حالت فرد با فریاد و تظاهرات رفتاری و اضطراب شدید و حالت وحشت زده در بستر می نشیند و حتی گاهی توانایی جهت یابی خود را از دست می دهد.  در اکثر موارد بیمار مجدداً به خواب می رود و روز بعد این حالت را به یاد نمی آورد. وحشت شبانه در کودکان شایع تر است عموماً تلاش بزرگسالان در آرام ساختن کودکی که دچار وحشت شبانه شده است، بی اثر می ماند و بعد از 15 دقیقه کودک سریعاً به خواب می رود اما در طی این زمان کوتاه وی اطرافیان و اشیاء را نمی شناسد و شدیداً عرق می کند و گاهی علت این مسئله وجود ناهنجاری عصبی در قسمت عمقی پیشانی و گیجگاه است.وحشت شبانه در نوجوانی می تواند نخستین علامت صرع باشد، توصیح داد: در برخی موارد این اختلال با خواب آلودگی رابطه نزدیک داشته اما هیچ ارتباطی به کابوس دیدن ندارد


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٠
 

 

 

مهارت‌های زندگی > خانواده - همشهری آنلاین - زهره بانی:
وحشت شبانه نوعی اختلال خواب در کودکان است که برای والدین بیش از کودکان نگران کننده است

وحشت شبانه چیست؟
وحشت شبانه حالتی است که اغلب بین خواب و بیداری اتفاق می‌افتد. نوعی از اختلالات خواب که  parasomnias  نامیده می‌شود بیشتر در ساعات اولیه خواب اتفاق می‌افتد و بین کودکان 2 تا 6 ساله بسیار شایع است. این اختلال  به بچه‌هایی که درگیر آن هستند آسیبی نمی‌رساند اما به طرز وحشتناکی والدینی را که شاهد آن هستند آزار می‌دهد.

 

  چطور به کودکان کمک کنیم تا بهتر و به اندازه بخوابند

بیدار کردن کودکانی که درگیر وحشت شبانه هستند، تقریبا غیرممکن است. نشانه‌های این اختلال عبارتند از: فریاد ، وحشت زدگی مفرط، عرق شدید، افزایش ضربان قلب، تنفس تند تند و خود را به اینطرف و آن طرف زدن.

کودک در این شرایط حتی اجازه نمی‌دهد کسی به او دست بزند و در مقابل آن واکنش نشان می‌دهد. شاید باورش سخت باشد اما این بجه‌ها با وجود این اعتراض‌های روشن و پریشانی شدید، حتی خواب هم نمی‌بینند و با وجود چشم‌هایشان باز، بیدار نیستند و به کسانی که در اطراف هستند یا اتفاقات پیرامون خود  پاسخ نمی‌دهند.

این شرایط برای والدین خیلی نگران کننده و غیرقابل تحمل است. کودک اغلب بعد از این حالت به خواب می‌رود و صبح که از خواب برمی‌خیزد، هیچ چیز از اتفاقاتی که افتاده را به خاطر نمی‌آورد. متاسفانه متخصصین خواب هم نمی توانند بگویند کودکی که تجربه وحشت شبانه را داشته، در آن شرایط از چه چیزی رنج می‌برده چون فردای آن اتفاق، کودک هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

 

در زمان وقوع وحشت شبانه چه باید بکنیم؟

بر خلاف کودکی که شب‌ها کابوس می‌بیند و به راحتی می‌توان او را آرام کرد، کودکی که مشکل وحشت شبانه دارد را به هیچ عنوان نمی‌توان بیدار کرد. در حقیقت، بهتر است برای بیدار کردن وی تلاش نکنید چون ممکن است باعث پریشانی و آشفتگی بیشتر وی بشوید.

بهترین کار این است که در کنار کودک بمانید تا در زمان وحشت زدگی آسیبی به وی نرسد. چون در شرایطی که بی اختیار خود را به اطراف می‌زند ممکن است به خودش آسیب بزند پس مراقبت از وی در این شرایط بسیار مهم است.

وحشت شبانه قابل پیشگیری نیست، اما اگر فرزند شما اغلب به آن مبتلا می‌شود، می‌توانید اقداماتی انجام دهید که از ایمن بودن وی اطمینان حاصل کنید.

 

  چطور خواب راحت را در اتاق‌خواب تامین کنیم؟

کودکانی که در تخت‌های دیواره دار می‌خوابند، بیرون نخواهند افتاد فقط مراقبت کنید که سر خود را به جایی نکوبند. اگر کودک در تختخواب معمولی می‌خوابد، روی زمین در اطراف تختخواب بالش‌ بگذارید یا کناره‌های تختخواب‌ کودک دیواره بگذارید تا از سقوط آنها جلوگیری کند. اگر اتاق خواب کودک نزدیک پلکان است، بالای پله‌ها در بگذاریدو و اگر شبی پیش می‌آید که شما منزل نباشید، حتما یکی از اقوام یا پرستاری را مسئول مراقبت از کودک کنید.

اگر وحشت‌های شبانه بیشتر و جدی‌تر شد حتما با متخصص اطفال یا متخصص اختلالات خواب کودکان مشورت کنید.