بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

خواب مرگ آور
نگاهی به قدیمی ترین بیماری شناخته شده بشر

بیماری خواب از دوران پیش از تاریخ در آفریقا شناخته شده بود. با وجود این، نخستین توصیف نوشتاری از آن را «ابن خلدون» در سده چهاردهم میلادی آورده است. افراد مبتلابه این بیماری اغلب در خواب به سر می برند. در نتیجه به اندازه یی کم انرژی می شوند که از کم بنیه یی می میرند. رئیس یکی از قبیله هایی که «ابن خلدون» از آن دیدن کرد، پس از دو سال زندگی در خواب، سرانجام جان سپرد. به گزارش «ابن خلدون»، این بیماری جان همه افراد آن قبیله را گرفت. در سال 1902 میلادی دولت انگلستان یک گروه پژوهشی را برای بررسی بیماری خواب به آفریقا فرستاد. یکی از اعضای این گروه به نام «آلدو کاستلانی» از کالبدشکافی قربانیان دریافت که بسیاری از آنان در مغز خود انگل های ناشناخته یی دارند. سال بعد پژوهشگری به نام «دیوید بروک» به این گروه پیوست. او پیش از این دریافته بود نوعی بیماری احشام به نام «تاگانا» در اثر آلوده شدن جانور به انگل ریزی به نام تریپانوزوم ایجاد می شود. این انگل را مگس تسه تسه منتقل می کند. این دو پژوهشگر به زودی دریافتند همین انگل باعث بیماری خواب در انسان می شود. آنان جاهایی را که مگس تسه تسه یافت می شد، مشخص کردند و دریافتند این نواحی با مناطقی که بیماری خواب در آنجا شیوع دارد، مطابقت دارد. از این رو از مردم خواستند از این مناطق دوری کنند. مگس تسه تسه فقط در جنوب آفریقا و بیابان صحرا زندگی می کند. نخستین داروهایی که برای درمان بیماری خواب به کار رفتند، ترکیبات آرسنیک (ماده یی کشنده) بودند. حتی داروهای جدید هم نمی توانند موارد شدید این بیماری را درمان کنند. برای افزایش احتمال بهبودی، این داروها باید در مراحل آغازین بیماری مصرف شوند.
    


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
بنا بر تحقیقی که در سوئد انجام شده ،اضطراب، افسردگی و بی خوابی خطر ابتلا به بیماری قند را در مردان افزایش می دهد. به گزارش ایرنا, این محققان کشف کرده اند که خطر ابتلا به نوع دوم از بیماری دیابت در مردانی که "فشار روحی" زیادی دارند بیش از دو برابر مردانی است که کمتر دچار تنش می شوند.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی این تحقیق که با مشارکت دو هزار و 217 مرد 70 تا 51 ساله و همچنین سه هزار و 100 زن انجام گرفته است، ارتباطی میان تنش با ابتلا به بیماری قند در زنان پیدا نکرده است.
محققان سوئدی نتیجه تحقیقات خود را در مجله "طب دیابت" چاپ کرده اند و در آن آورده اند که تنش روانی ممکن است بر تنظیم هورمون ها توسط مغز تاثیر بگذارد. 10 سال پیش محققان از مردانی که قند خون آنها در حد نرمال بوده است درباره میزان فشارهای روانی آنها از جمله اضطراب، بی خوابی و افسردگی سوال کردند بعد از هشت تا 10 سال قند خون آنها را آزمایش کردند. مردانی که بیشترین تنش روحی داشته اند بیش از دو برابر مردانی که تنش کمتری داشته اند به بیماری دیابت مبتلا شده بودند.
تحلیل بیشتر نتیجه تحقیقات نشان داد که این ارتباط مستقل از سایر عوامل، از جمله سن، وزن بدن، سابقه دیابت در خانواده، مصرف سیگار، فعالیت جسمانی و طبقه اجتماعی و وضع مادی بوده است.
پرفسور آندرس اکبوم، از موسسه کارولینسکای سوئد، گفت که پیش از این محققان ارتباط میان افسردگی و امراض قلبی را کشف کرده بودند و به ارتباط میان افسردگی و دیابت نیز مشکوک شده بودند. او گفت: "ممکن است این ارتباط نتیجه تاثیر تنش روانی بر تنظیم هورمون ها توسط مغز باشد، چون افسردگی روی رژیم غذایی فرد و همچنین فعالیت بدنی او اثر منفی می گذارد."
پرفسور اکبوم، افزود که زنان و مردان معمولا از استراتژی های متفاوتی برای تحمل تنش روانی استفاده می کنند که ممکن است تفاوت در تاثیر استرس بر قند خون را توضیح دهد: "زنان به طرق مختلف علائم تنش و افسردگی خود را ابراز می کنند در حالی که مردان کمتر حاضرند اذعان کنند که چنین احساساتی دارند و معمولا با مشروب خواری و مصرف مواد مخدر و دیگر رفتارها این نوع احساسات را سرکوب می کنند."
خواب پریشان خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد
مطالعات قبلی نشان داده بود که میان دیابت و کمبود خواب ارتباط وجود دارد اما بر اساس تحقیق دیگری محققان آمریکا نیز می گویند خواب پریشان می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش دهد. تیم محققان دریافت که تعدادی داوطلب پس از چند شب بدخوابی، به خاطر بیدار شدن در اثر صدای بلند درست در هنگام فرو رفتن به خواب عمیق، نسبت به انسولین مقاومت نشان دادند.
این ناتوانی بدن در عدم تشخیص علائم انسولین به بالا رفتن سطح قند خون، افزایش وزن، و در نهایت ابتلا به دیابت نوع دوم منجر می شود. مطالعات قبلی نشان داده بود که میان دیابت و کمبود خواب ارتباط وجود دارد.
همچنین از قبل معلوم بود که عمیق ترین خواب، موسوم به خواب موج-آرام، به تغییراتی در بدن که بر متابولیسم تاثیر می گذارد مربوط است. برای آزمایش کردن تاثیر کیفیت خواب بر کنترل گلوکوز خون، 9 مرد و زن سالم ابتدا برای دو شب متوالی تحت نظر قرار گرفتند تا الگوهای عادی خواب در آنها مشخص شود. سپس برای سه شب متوالی پس از آن، محققان آنان را هر گاه به خواب عمیق فرو می رفتند با صدای بلند بیدار کردند. البته در این مدت میزان خواب آنها در مجموع ثابت ماند.
پس از تزریق گلوکوز به داوطلبان و اندازه گیری میزان قند خون و واکنش انسولینی آنان در ساعات روز، محققان دریافتند که حساسیت هشت نفر از آنها در مقابل انسولین کمتر شده است.
دکتر ارسا تاسالی، سرپرست تحقیقات، گفت که افزایش موارد دیابت نوع دوم نگران کننده است و مهم است عوامل آن به خوبی درک شود. وی گفت: "ما قبلا نشان داده بودیم که محدود کردن مقدار خواب در افراد بالغ اما جوان تحمل بدن در برابر گلوکوز را پایین می آورد." "داده های جدید نشان می دهد که نه تنها کاهش میزان خواب، بلکه افت کیفیت خواب نیز در خطر ابتلا به دیابت نقش دارد."

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

توصیه های پزشکی برای پرستار سالمندان:....... مدیریت خواب در بیماران سالمند       خواب یک بخش مهم و معمول زندگی هر فرد میباشد. خواب زمانی است که بسیاری فکر میکنند از نظر فیزیکی فعالیتی ندارند، اما ما به عنوان کارمندان بهداشت، میدانیم که این زمان، زمان فعالیت پنهان بدن است برای کمک به منظم و فعال شدن اعمال بدن در زمان بیداری. خواب اشفته در جامعه بسیار عمومیت دارد (20 درصد از بیماران مورد مطالعه) و مخصوصا در مورد بیماران سالمند و افراد مسن افزایش می یابد، حدود 50 درصد افراد بالای 65 سال با چنین مشکلاتی (پریشانی خواب) مواجه هستند. این مشکلات با افزایش بیماری و سن بیشتر میشوند.
تعریف
خواب یک حالت طبیعی فیزیولوژی است که فرد به نظر ارام، ساکت و در حالت استراحت می باشد و فعالیتهای شخص کمتر از حالت بیداری و هوشیاری است. نیاز افراد به خواب متفاوت است اما سالمندان به حدود 6 الی 7 ساعت خواب در روز نیاز دارند. خواب از دو سیکل تشکیل میشود، حرکت سریع چشم (REM) و بدون حرکت سریع چشم (NREM). خواب REM، مغز بسیار فعال است، تنفس و ضربان قلب شدید میباشد، قدرت ماهیچه ها کم است و فرد رویا میبیند. خواب NREM، چشمها کمی حرکت میکنند قدرت ماهیچه ها کم میشود و دارای 4 فاز است (فاز 1 و 2 خواب سبک و فاز 3 و 4 خواب عمیق). خواب طبیعی زمانی رخ میدهد که وارد هر 4 فاز NREM شده و سپس به حالت خواب REM برویم، سپس سیکل خواب بین فازهای خواب سنگین NREM و REM تغییر میکند. تغییر حالت خواب در سالمندان طبیعی است. این تغییرات شامل کاهش خواب شب، افزایش فاز 1 NREM (زمان بیشتری طول میکشد تا به خواب بروند)، کاهش فازهای 3 و 4 خواب NREM (تقریبا اصلا به خواب عمیق فرو نمیروند) و کاهش خواب REM میشود.این تغییرات موجب ان میشوند تا فرد راحتتر از خواب کوتاه بیدار شده و باعث افزایش چرت های روزانه میشود.

پاتوفیزیولوژی
به سختی به خواب فرو رفتن یا افزایش تمایل به خواب بی خوابی (Insomnia) نامیده میشود. چند فاکتور در دوران سالمندی به بی خوابی کمک میکنند. اولین انها جدایی سیکلهای بیداری از خواب یا ریتم خواب و بیداری روزانه است. این سیکل موثر از ترشح ملاتونین است که معمولا شبها رخ میدهد؛ زمانی که خواب شبانه بهم میریزد، ترشح ملاتونین متوقف میشود که این موضوع همچنین باعث گسستگی ریتم روزانه میشود.به علاوه هر چیزی که الگوی خواب طبیعی و تولید ملاتونین را تغییر میدهد، این پتانسیل را دارد تا با تغییر در سیکل خواب و بیداری باعث تغییرات بیشتری در الگوی خواب بشود. به علاوه افزایش سطح کورتیزول باعث تغییر در سیکل بیداری از خواب میشود.عملکرد ضعیف سیستم تنظیم کورتیزول نیز ممکن است باعث بیداری در زمانهای نا مناسب در سیکل خواب – بیداری میشود.
کم شدن توانایی خواب میتواند بر اثر فاکتورهایی فراتر از تغییرات مربوط به سن باشد. بر هم زنندگان خواب مانند حرکتهای بدن یا مشکلات تنفسی در خواب ( فرایند اسیب تنفسی به نام اپنه – قطع موقت تنفس – و یا خور و پوف شناخته شده اند) ممکن است باعث این موضوع بشوند. بیماریهای روانی مانند افسردگی، چند شخصیتی، و نگرانی نیز میتوانند بر الگوهای خواب تاثیر گذار باشند. دمانس (زوال شدید عقل به علت بیماری مغزی) نیز میتواند بر الگوی خواب تاثیر گذار باشد. دردهای مزمن و دیگر مشکلات پزشکی نیز ممکن است باعث تغییر در توانایی فرد برای خواب بشوند، و یا دیگر حالتها (مثل تراکم خون در عضلات قلب و یا سکته قلبی همراه با احتقان، عفونت ادراری و یا یائسگی) نیز ممکن است باعث افزایش بیداری در شب بشوند. استفاده از داروها برای معالجه بیماریهای مزمن درست مانند استفاده از درمانهای مشکلات خواب (مانند الکل) نیز میتواند باعث تغییر در الگوی خواب شود.

انسیدانس
گزارشات مختلفی وجود دارند اما همه انها افزایش بیخوابی را در سالمندان رو به افزایش نشان میدهند: حدود 35 درصد از افراد 60 سال و حدود 50 درصد از افراد 65 سال و بالاتر از مشکلات خواب شکایت دارند. این میزان در بین سالمندانی که در اجتماع زندگی میکنند (حدود 50 درصد افراد بالای 65 سال) در مقایسه با سالمندانی که تحت مراقبت پرستاران قرار داشته اند (که در بین این افراد این مشکلات حدود 70 درصد بوده است) کاهش یافته است.

یافته های بالینی
اغلب خود سالمندان در مورد مشکلات خواب صحبت میکنند. ممکن است در مورد ناتوانایی در به خواب فرو رفتن، ناتوانایی در خواب ماندن، راحت از خواب بیدار شدن، زود از خواب بیدار شدن، چرتهای روزانه، افزایش خستگی، و یا عدم توانایی برای تمرکز کردن خود گلایه بکنند. ممکن است خسته به نظر برسند، قدرت حافظه و تمرکزشان کم شده باشد، و یا اظهار کنند که بیماری مزمنی دارند. بررسی فیزیکی و سابقه بیمار به همراه ازمایش وضعیت ذهنی میتوانند به تشخیص مشکل کمک کنند.

تشخیصهای مختلف
علل مشکلات خواب شامل خواب ناکافی، اضطراب، افسردگی، مشکلات چند شخصیتی، مشکلات خواب مربوط به مصرف الکل، و دیگر مشکلات روانی، خواب ناکافی بعلت بیماری (مانند مشکلات تنفسی در هنگام خواب، حرکت مدام اعضای بدن، درد، زوال عقل و و بیماریهای کرونری) و یا اختلالات پزشکی بر خواب میشوند.

تشخیص
ازمایشات فیزیکی و سابقه بیمار به همراه توجه به رژیم غذایی مصرفی الکل و عادت سیگار کشیدن اولین مرحله برای تشخیص مشکلات خواب هستند. میزان خواب به مدت 1 الی 2 هفته باید توسط بیمار ثبت شود؛ و اگر هم امکان دارد این کار توسط همسر بیمار نوشته شود؛ و کامل شوند. ازمایشات دیگر بستگی به پیشینه و و ضعیت جسمی فرد (H&P) دارد، اما ممکن است شامل ازمایشات میزان گلبولهای خون، پرونده کامل پزشکی (CMP)، تیروئید، عکس قفسه سینه (CXR)، الکتروکاردیوگرام و تصویر سم شناسی (زهر شناسی) باشد. در مواردی که شک به مشکلات تنفسی در زمان خواب (اپنه) و یا حرکات برهم زننده خواب وجود دارد ارجاع به متخصص خواب برای پولی سونوگرافی و تشخیص اختصاصی توصیه میشود.

مدیریت بالینی
1 – بیماریهای جسمی و روانی را کاملا معالجه کنید.
2 – شروع کنید اندازه های مناسب خواب سالم
مانند
• برنامه ورزش، بین 3 تا 4 ساعت پیش از خواب ورزش پایان یافته باشد.
• هر روزه در فعالیتها خارج از منزل شرکت کنید(از عینک افتابی استفاده کنید).
• عصرها نور محل را زیاد کنید (مخصوصا در پاییز و زمستان).
• از مصرف الکل خودداری کنید (ممکن است موجب بیداری زود هنگام شود).
• بعد از ظهر ها از مواد کافئین دار استفاده نکنید.
• مصرف مایعات را بعد از شام محدود کنید (از مصرف nocturia بکاهید).
• از مصرف تنباکو خودداری کنید (مخصوصا در موقع خواب).
• در طول روز حدود 30 دقیقه و یا کمتر چرت بزنید.
• از تخت خواب به عنوان میز کار و یا میز تحریر استفاده نکنید (برای انجام کارها و مطالعه).
• اگر بیدار شدن شما از خواب بیش از 30 دقیقه طول میکشد، از رختخواب بلند شوید (این موضوع به افزایش خواب در روز منجر میشودبعد از بیدار شدن از خواب در رختخواب باقی نمانید.
• یک برنامه تمدد اعصاب در زمان خواب خودتان قرار دهید (به عنوان مثال محیط ارام، موسیقی ارامش بخش، مطالعه، دمای مناسب هوا، دوری از سر و صدا، تکنیکهای تمدد اعصاب و تخیل سودمند هستند).
• یک برنامه ریزی منظم برای کنترل دردهای شبانه خود داشته باشید.
• ساعت خواب و بیداری هر روزتان را تعیین کنید (این کار را به صورت یک عادت برای خودتان بوجود بیاورید).
• از زود رفتن به رختخواب، بمنظور اینکه زودتر بخوابید و خوابتان افزایش یابد بپرهیزید.
• در خانه های سالمندان، محیط را در طول روز روشن و در شب تاریک نگاه دارید.
• در خانه های سالمندان هم اتاقی ها را بر اساس نیازهای شبانه شان دسته بندی کنید تا افرادی که میتوانند راحت بخواب بروند با این مشکلات خواب روبرو نشوند.
3 – شروع کنید به یادگیری رفتارهای درمانی، تا هر کدام از این فاکتورها را حفظ کنید. (به گفته پژوهشگران رفتار درمانی برای بهبود کیفیت خواب در سالمندان بسیار مفید است و می توان از این شیوه به حای تجویز قرصهای خواب آور برای افراد مسن استفاده کرد؛ پژوهشگران با بازبینی نتایج حاصل از بیست و سه مطالعة پژوهشی دریافتند، شرکت افراد سالمند در نشستهای درمانی مبتنی بر تغییر رفتار مانند درمانهای شناختی – رفتاری در بهبود کیفیت خواب افراد سالمند تأثیر بسزایی دارد.)
4 – یادداشت زمان خواب را برای قضاوت، درباره الگوی خواب ادامه دهید.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

علل شب ادراری:

در بیش از 80% از موارد ، کودک مبتلا به شب ادراری هیچ بیماری و یا عیب و نقص عضوی و بدنی ندارد و در کمتر از 20% موارد ممکن است بیماری هایی مانند : دیابـت , عفونت ادراری , بیماریهای مادرزادی کلیه , نوعی کم خونی و عیوب نخاع و بیماریهای سیستم اعصاب , علت شب ادراری باشد . که خوشبختانه در مورد فرزند شما با توجه به معاینات وآزمایشات انجام شده اینگونه مشکلات وجود ندارد . لذا شب ادراری در فرزند شما یک بیماری تلقی نمی شود و آیندة کودک شما کاملا روشن است . و این شب ادراری سرانجام حتی بدون درمان برطرف خواهد شد.

توجه داشته باشید این خیس کردن , در هنگام خواب اتفاق می افتد , و کودک شما هیچگونه دخالتی در آن ندارد لذا تنبیه و تحقیر طفل در نزد خودتان یا دیگران ویا مسخره کردن وی , نه تنها هیچگونه تاثیری در بهبودی آن ندارد بلکه با ایجاد فشار روحی وضع کودک را به مراتب بدتر می کند.

ثابت شده است عوامل ارثی و سوابق والدین نیز در بروز شب ادراری موثر است . اما باید توجه داشت همانطور که زمان راه افتادن و حرف زدن بچه ها با همدیگر متفاوت است , روند بالارفتن ظرفیت مثانه و زمان قدرت کنترل مثانه نیز در کودکان ممکن است باهم متفاوت باشد.

مسایل روحی و عاطفی از مهمترین علل شب ادراری هستند . این مورد بخصوص در نزد کودکانی دیده می شود که قبلا کنترل ادرار داشته اند اما اکنون دچار شب ادراری شده اند. از جمله عوامل روحی که می تواند سبب شب ادراری گردد میتوان از موارد زیر نام برد:

ـ تولد یک نوزاد درخانواده که موجب می شود توجه پدر و مادر به نوزاد معطوف گردد و به

کودک بزرگتر کمتر مورد توجه قرار گیرد .

ـ جدایی پدر و مادر

ـ اختلافات و کشمکشهای درون خانواده

ـ جابجایی خانواده

ـ مسافرت یا فوت یکی از والدین

- تحقیر وتنبیه بیش از حد بزرگتر ها نسبت به کودک

- ایجــاد ترس و هیجــان و اضطــراب شدید در کودک با شنیدن ویا دیدن مناظر , فیلمها ویا

بازی های ترسناک کامپیوتری

از دیگر عوامل بسیار مهم در شب ادراری که به تازگی و در سالهای اخیر بسیار اهمیت پیدا کرده است , آلرژی و حساسیت کودک به غذا ها و بخصوص شیر گاو است . لذا باید دقیقاً توجه داشت که در چه شبهایی و با مصرف چه موادو یا غذاهایی این شب ادراری تشدید می شود. تا از مصرف آنها پرهیز گردد .

قبلا تصور می شد که کودکان مبتلا به شب ادراری خواب عمیق تری دارند و یا شب ادراری ناشی از اختلال در خواب و بیدار شدن کودک است . اما بتازگی نشان داده شده است که بین خواب کودکان مبتلا به شب ادراری و سایر کودکان تفاوتی وجود ندارد و خیس کردن در هر مرحله از خواب ( چه در مرحله خواب عمیق و چه در مراحل خواب سطحی ) ممکن است اتفاق بیافتد.

درمان :

1ـ از بین بردن تمامی فاکتورها و مسایل عاطفی و روحی که منجر به اضطراب و مشکلات عصبی در کودک می شود ( در قسمت قبلی به آن اشاره شد)

2ـ استفاده ازتشکچه های زنگ دار که در صورت تماس با اولین قطره ادرار زنگ آن بصدا درمی آید و موجب بیداری کودک می شود. استفاده از این دستگاه باعث می شود که ظرف چند هفته یک رفلکس شرطی درکودک ایجاد شود بطوری که حتی پرشدن مثانه نیزمیتواند بتدریج باعث بیدار شدن کودک گردد.

3ـ در روز باید مایعات زیادی استفاده گردد و به کودک آموزش داد تاحتی الامکان در طول روز ادرارکردن را به تاخیر اندازد تا حجم مثانه بیشتر شده و در طول شب دیرتر پر گردد، بدیهی است ار غروب آفتاب به بعد لازم است مصرف مایعات و غذاها و میوه های آبدار به حداقل برسد و کودک حتما قبل از خوابیدن ادرار کند.

4ـ تشویق طفل هم در انجام این تمرینات و رعایت دقیق درمانهای دارویی و غیر دارویی بسیار مؤثر است . حتی می توان کودک را به ازای هر چند شب که خیس نمی کند تشویق نمود و در صورت عدم خیس کردن برای مدت طولانی برای وی جایزه ای نیز خرید . (‌این مسئله در مورد کودکانی که در طول روز در لباس خود نم می زنند نیز صادق است )

5ـ درمانهای دارویی که از جمله آنها ایمی پیرامین است . ایمی پیرامین دارویی است که در درمان تعدادی از ناراحتی های روحی و افسردگی بکار می رود لذا ممکن است شما از مصرف آن اکراه داشته باشید . اما باید توجه داشته باشید تاثیر این دارو جدا از خاصیت ضد افسردگی آن است و از طریق تاثیر بر اعصاب مثانه عمل میکند. لذا می توانید بدون دغدغه آنرا مصرف نمایید چرا که این دارو عوارضی برای کودک شما ندارد. در 25 تا 40% کودکان بدنبال مصرف این دارو بهبودی حاصل می شود اما از آنجائیکه پس از قطع دارو ممکن است شب ادراری مجددا عود نماید,لازم است این دارو حداقل برای سه ماه مصرف شود و قطع آن نیز تدریجی باشد . از داروهای دیگر می توان از قرص و اسپری بینی دسموپرسین و قرص اکسی بوتینین نام برد که در موارد خاصی می تواند مفید باشد .

6ـ درمانهای روانپزشکی که بیشتر در مورد کودکانی بکار می رود که از مسایل روحی و روانی زیادی رنج می برند.

درپایان متذکر می شوم اگر چه شب ادراری سبب ناراحتی خانواده وخود کودک می گردد اما خوشبختانه در اکثر بچه ها بهبود پذیر است و حتی بدون درمان نیز این عارضه ممکن است برطرف گردد. اما از آنجائیکه شب ادراری ممکن است علامت بسیاری از بیماریهای مهم و جدی در کودک باشد , درمانهای توصیه شده برای کودک خود را هیچگاه جهت دیگران تجویز نفرمایید چون برای اثبات وجود و یا عدم وجود این بیماریها , بررسی و معاینه کودکان مبتلا به شب ادراری توسط پزشک حاذق ضروری است .


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
شب ادراری چیست و معمولاً در چه سنی مشاهده می‌‌شود؟
به‌طور کلی خیس کردن محل خواب، بعد از حدود سن سه سالگی در کودکان را شب‌ادراری می‌گویند. البته اکثر بچه‌ها در سن سه سالگی کنترل طبیعی مثانه را به‌دست می‌آورند.قابل ذکر است که در دخترها این کنترل زودتر از پسرها حاصل می‌شود. شب ادراری در سنین بعد از سه سالگی و حتی تا حدود 10سالگی هم گاها ممکن است دیده شود.
علت ایجادکننده شب‌ادراری چیست؟
علت ‌ایجاد کننده ی شب‌ادراری در بیش از 50 درصد کودکان، رشد دیررس دستگاه عصبی یا وجود یک اختلال داخلی در سیستم عصبی عضلانی می‌باشد. آمار نشان می‌دهد در 30 درصد کودکان، شب‌ادراری می‌تواند منشا روانی داشته باشد. در 20 درصد کودکان شب‌ادراری می‌تواند به دنبال یک بیماری عضوی به‌وجود آید.
مسائل روانی چقدر در ایجاد شب ادراری موثرند؟
مسائل روانی می‌تواند یکی از دلایل ایجاد شب‌ادراری در کودکان باشد. در این رابطه، آموزش جهت کنترل مثانه بایستی بعد از 5/1 سالگی شروع شود.
تلاش قبل از این سن معمولاً بی‌فایده و حتی مضر است. اگر والدین در امر آموزش کنترل مثانه و کنترل دفع ادرار سهل انگاری کنند، ممکن است دریچه کنترل مهاری مغز بر روی مثانه تا چند سال ایجاد نگردد.
از طرفی اگر والدین از لحاظ روانی وضعیت ثابتی نداشته باشند، اضطراب آنها به کودکان می‌تواند منتقل شود و در نتیجه اضطراب حاصله به‌صورت تنش در حین شب‌ادراری نمود پیدا می‌کند.
از عوامل روانی موثر در شب‌ادراری، تولد بچه‌ای دیگر در خانواده است. ورود کودکی دیگر به خانواده می‌تواند موجب از دست رفتن جایگاه ویژه ی بچه‌ اول در خانواده شده و آن‌گاه بچه اول برای بازیافتن توجه والدین به خود ممکن است به عادات دوران شیرخوارگی برگردد.
در نهایت داشتن استرس‌های فیزیکی یا روانی (مانند ترس و اضطراب) مثانه را در وضعیت تثبیت نشده قرار می‌دهد و می‌تواند یکی از دلایل ایجاد شب‌ادراری باشد.
علایم بیماری شب‌ادراری چیست؟
علایم شب‌ادراری می‌تواند به‌صورت خیس کردن محل خواب به‌طور متناوب یا منظم باشد. قابل ذکر است که در شب‌ادراری بدون وجود بیماری، اثری از سوزش ادرار وجود ندارد و ادرار کاملاً شفاف می‌باشد.
چه آزمایش‌های تشخیصی جهت این مشکل مورد نیاز است؟
معمولاً برای این گونه بیماران آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار درخواست می‌شود که تقریباً اکثر مواقع نرمال می‌باشد، اگر چه ممکن است گاهی در این بیماران الکتروانسفالوگرام (نوار مغزی) غیرطبیعی مشاهده شود.
هم‌چنین در کلیشه رادیوگرافی مثانه که بلافاصله بعد از ادرار کردن گرفته می‌شود، معمولاً اثری از ادرار باقی مانده وجود ندارد که همه ی مسائل ذکر شده دال بر سلامت مثانه و دستگاه ادراری می‌باشد.
آیا به جز آزمایش، وسایل تشخیصی دیگری هم برای رد یا تایید آن وجود دارد؟
بله، یک سری مطالعات رادیولوژی، معمولاً جهت رد یا تایید بیماری بسیار کمک‌کننده می‌باشد؛ مانند مطالعات سیستومتری یا آوروگرام وریدی. لازم به ذکر است در مواقعی این روش‌ها استفاده می‌شود که عفونت ادراری وجود داشته باشد.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
معالجه بیماری ها با خواب مغناطیسی

((هیپنوتیزم))یا خوب مغناطیسی در پزشکی به عنوان یک ابزار معالج مورد استفاده قرار گرفته و میگیرد.از این رو به آن((طب مغناطیسی))لقب داده اند.حتی این علم در بزرگترین دانشگاه های پزشکی مورد تدریس قرار میگیرد.

از طریق خواب مغناطیسی بیماران زیادی مورد معالجه قرار گرفته اند.این کار پس از بیهوشی هیپنوتیزمی به وسیله القا و تلقین مکرر صورت می گیرد.میگویند:شخص خواب کننده به گونه ای میتواند در خواب روند تسلط پیدا کند که از او بخواهد با جسد فیزیکی از محل خود حرمت کند و یا حافظه خود را به عقب برگرداند.

علما شفا و معالجه به وسیله خوب مغناطیسی را نوعی معجزه می دانند.

((فراتز آنطون مسمر))که از پیشگامان علم خواب مغناطیسی با روش علمی جدید به شمار می آید.منبع ظهور پدیده های خواب مغناطیسی را به نیروی مغناطیسی حیات در جانداران نسبت داد.او معتقد بود:جسم انسان به واسطه داشتن سیال مغناطیسی در اعصاب خود و دیگران اثر جاذبه ای دارد و به واسطه اثر گذاردن در آن مغناطیس بدن میتواند بعضی از امراض عصبی و عضوی را معالجه نمود.

حتی خود ((مسمر))موسسه ای را تاسیس کرد که با خواب مغناطیسی بیماران را به خواب واقعی عمیق فرو می برد و علت مرض را به وسیله سخنان روح آنها که در خواب میگفتند کشف می کرد و سپس آنها را معالجه می نمود.

خواب مغناطیسی تاثیر بسیار مهمی در معالجه بسیاری از بیماری ها به خصوص امراض روحی و روانی داشته است.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

آپنه اختلالی است که مشخصه اصلی آن وقفه تنفسی هنگام خواب می باشد. افرادی بیشتردرمعرض این عارضه قراردارندکه معمولا" چاق هستند ویا دارای ضعف عضلات تنفسی می باشند. آپنه خواب دربین حدود2 درصداززنان و4 درصدازمردان به وجود می آید.

بطورکلی 3 نوع آپنه وجوددارد:

1- آپنه انسدادی (OSA) که عامل آن مسدودشدن راههای هوائی است.
2- آپنه مرکزی که دراثرایجاد وقفه در پیامهای مربوط به عمل تنفس که ازمغز به بدن ارسال می شود،به وجودمی آید.
3- آپنه مرکب که ناشی ازترکیب دوعامل فوق الذکرایجادمی شود.

آپنه انسدادی ازدو نوع دیگرشایعتر است.معمولا" انسدادراههای تنفسی باعث به هم خوردن خواب فردمی شود.ماهیچه های انتهای دهان وزبان کوچک انسان شل هستند ودر این نواحی هیچگونه ساختار سفتی مانندغضروف یا استخوان وجودنداردکه بتواندراههای تنفسی رابازنگه دارند،به همین دلیل شخص مبتلا متوجه می گرددکه تنفس او به سختی انجام می گیرد. آپنه خواب معمولا" منجربه ایجاد خرناس بلندی گشته ودر نهایت راههای هوائی مسدودودرنتیجه تنفس فرد خیلی ضعیف یا متوقف می گردد.این مسئله باعث افت میزان اکسیژن و بالارفتن میزان دی اکسیدکربن خون می شود.وقتی مغز این تغییرات را درخون حس می کند،باارسال پیام، دستور به بیداری فردمی دهدتاتنفس او به حالت اولیه و طبیعی برگردد. معمولا"به محض اینکه تنفس عادی می شود،فرددوباره به خواب می رودو این جریان درتمام طول شب همچنان ادامه پیدامی کند.

ازعلائم شایع آپنه انسدادی به هنگام خواب می توان به مواردزیراشاره کرد:

- خرناس سنگین وبلند ( که معمولا" با سکوت وسپس قطع شدن نفس ، خفگی یا خروپف متوقف می شود).
- بی قراری درخواب (بیدارشدنهای مکرر)

افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند ممکن است بیشتراز100 باردرطول شب بیدارشوند. امکان داردهر قسمتی ازخواب آنها تنها چندثانیه طول بکشد،بنابراین وقفه های متعددی که درخواب به وجودمی آید،می توانداز خواب عمیقی که باعث استراحت وبازیابی بدن شود،جلوگیری کند. بازیابی بدن جهت انجام مطلوب فعالیتهای روزانه ازاهمیت زیادی برخورداراست .

ازجمله علائم آپنه انسدادی به هنگام بیداری عبارتنداز:

- خشک شدن گلو به محض بیدارشدن
- فشارخون بالا
- سردردهای صبحگاهی
- خواب آلودگی درطول روز
- نداشتن انرژی مناسب
- اشکال درتمرکزفکری
- اختلال درحافظه
- تغییرات رفتاری وروحی روانی ( تحریک پذیری، اضطراب، افسردگی و کاهش تمایلات جنسی)

تشخیص ودرمان

شناسائی و درمان آپنه انسدادی بااین تشخیص آغازمی گرددکه عارضه ای وجوددارد. بعضیها می توانند علائم بارز آپنه انسدادی رابه هنگام بیداری تشخیص دهند. ولی اکثراافرادازوضعیت تنفس خوددرزمان خواب آگاهی ندارند و این اطرافیان یا سایراعضای خانواده هستندکه وقتی نزدیک فردمی خوابنداز علائم شبانه آپنه خواب آنها آگاه می شوند.

درمرحله دوم باید به پزشک مراجعه شود. معمولا" بیمارانی که به داشتن آپنه خواب مشکوک هستند،جهت بررسی به کلینیکهای خواب معرفی می شوند.پس ازآن برای ثبت فعالیت های بدن مانند فعالیت الکتریکی مغز، حرکات چشم وعضلات، میزان ضربان قلب، فعالیتهای تنفسی، ومیزان اکسیژن ودی اکسیدکربن به هنگام خواب ، آزمایش پلی سونوگرافی انجام می شود.اگرکسی درهرساعت بیش از5 بارحمله داشته باشد،می توان آپنه انسدادی را دراوتشخیص داد.

درمان باهدف اصلاح تنفس شبانه و ازبین بردن علائم صورت می گیرد. درمواردی که آپنه انسدادی شدیدنباشدمی تواندبا استفاده ازتغییرات رفتاری مانندکاهش وزن، تغییر وضعیت خواب، کاهش مصرف سیگار و استفاده ازداروهای خواب درمان شود.اما برای درمان آپنه های متوسط یا شدید معمولا" ازماسکهای مخصوصی به نام CPAP ( ماسکهای هوا با فشارمثبت مداوم) استفاده می گرددکه درحین خواب برروی دهان و بینی فردقرارداده می شود. نیروهای حاصل از فشارهوا که ازطریق ماسک اعمال می شوند باعث بازماندن راههای تنفسی به هنگام خواب می شوند.


جراحی نیزازراههای دیگر درمان می با شد که ممکن است طی آن ازروشهائی مانند برداشتن لوزه ها، غددحلقی و بافتهای اضافی که درپشت گلوقراردارند،استفاده می شوند.جراحی های ترمیمی بینی وفک نیز می توانند وضعیت برقراری هوای تنفسی بهبودبخشند.

آپنه خواب بعدازضایعه نخاعی

با وجوداینکه تحقیق دراین زمینه محدوداست، ولی ظاهرا" آپنه خواب یکی از عوارض تنفسی شایع دربسیاری ازافرادمبتلا به آسیبهای نخاعی باشد.بعضی از برآوردها حاکی ازاین است که میزان شیوع آپنه خواب درافرادنخاعی 10 برابر افراد عادی جامعه می باشد.

اعتقادبراین است که خطرآپنه خواب نزد افرادنخاعی بیشترباشد. عواملی هستندکه دراین عقیده نقش دارند. اول اینکه اکثریت افرادنخاعی رامردان تشکیل می دهندکه عده زیادی ازآنها افرادی چاق با گردنهائی ضخیم هستند. درموردآپنه خواب نزد عامه مردم عوامل خطر شناخته شده ای وجوددارند. دوم اینکه بسیاری ازافرادنخاعی به پشت می خوابند.این مسئله نیزازعوامل خطرشناخته شده ای برای آپنه انسدادی عامه مردم محسوب می شود. سوم اینکه مصرف دارو برای کنترل عوارض ثانویه نزدافراد نخاعی خیلی شایع است. برخی داروها که برای کاهش فعالیت ماهیچه ها استفاده می گردند درواقع به عنوان عوامل کندکننده فعالیتهای تنفسی نیزشناخته می شوند. بالاخره اینکه درحال حاضرامیدبه زندگی نزداکثرافرادنخاعی به عامه جامعه نزدیک است وهمانندآنان با افزایش سن ، کاهش طبیعی قوای عضلانی و ظرفیتهای تنفسی را نیز تجربه می کنند. این ضعف فزاینده ماهیچه های تنفسی هنوزهم یکی ازعوامل خطر مهم برای آپنه خواب انسدادی محسوب می شود.

فعالیت طبیعی دستگاه تنفسی به وسیله 4 گروه ازعضلات کنترل می شوند.ماهیچه های گردن که معمولا" به هنگام دم و برای انبساط بخشهای فوقانی قفسه سینه فعال هستند. عضلات بین دنده ای دربین دنده ها قرارداشته و همزمان با عمل دم به بازشدن دنده ها کمک می کنند.ماهیچه های شکمی ،تنفسهای عمیق و انجام سرفه را تسهیل می نمایند.پرده دیافراگم نیزاز ماهیچه های اصلی برای عمل دم محسوب می شودو عضله ای قوی و گنبدی شکل است که حفره های شکمی وسینه ای راازهمدیگرجدامی کند.

مشکلات تنفسی موقعی اتفاق می افتدکه پیامهای ارسالی ازمغز قادرنیستند ازطریق طناب نخاعی به این 4 گروه عضله ی موثردرتنفس انتقال پیدا کنند.آسیب کامل در قسمتهای سینه ای و گردنی معمولا" منجربه افت دائمی فعالیت آن گروه از ماهیچه های تنفسی می شودکه درزیرنواحی آسیب قراردارند. هرچه سطح ضایعه بالاترباشد، کنترل ماهیچه های تنفسی کمترخواهدبود. بنابراین افرادتتراپلژی خیلی بیشتر در معرض خطرآپنه قراردارند.

باوجوداینکه بعضی ازافرادتتراپلژی برای کمک به تنفس ازماهیچه ی گردن خودکمک می گیرند، اما عمدتا" آنها به دیافراگم خود متکی هستند.اما دیافراگم این افراد نیز دارای قدرت کافی وطبیعی نمی باشد.درمجموع ضعف دیافراگم و این واقعیت که ماهیچه های تنفسی به هنگام خواب عمیق غیرفعال می شوند باعث شده که توانائی آنان برای انجام تنفس با افت بیشتری مواجه گردد.

تشخیص ودرمان آپنه های بعدازآسیب نخاعی

افرادنخاعی که فکرمی کنندممکن است مبتلا به آپنه باشند بایستی ازپزشک خود درخواست کنندتاآنان رابه یک متخصص خواب معرفی نماید.مشکلات تنفسی می توانند ازسایرعوارض پزشکی یااثرات جانبی داروها نیزحاصل شوند.به همین دلیل لازم است برای تشخیص اپنه خواب یک آزمایش پلی سومنوگرافی(آزمایش خواب) بعمل آید.مشکل اصلی افرادنخاعی بخصوص افرادتتراپلژی این است که اکثرآزمایشگاههای خواب بطورکامل مناسب سازی نشده اند.متاسفانه این موضوع یکی ازموانع بزرگ درمان محسوب می شود.اکثرتشخیصهایی هم که درحوزه خارج ازاین آزمایشگاهها انجام می شوند به وسیله بیمه تحت پوشش قرارنمی گیرند.افرادنخاعی و پزشکان آنان لازم است باهمکاری هم به شناسائی سایرگزینه ها بپردازند.

هدف ازدرمان افرادنخاعی همان اهدافی است که برای عامه مردم درنظرگرفته می شود وشامل اصلاح منظم تنفس های شبانه و درمان علائم بیماری است.آپنه انسدادی نزد عامه مردم معمولا" به آسانی درمان می شود. بطوری که اغلب ترکیبی از روشها از جمله کاهش وزن،تغییروضعیت خوابیدن ویا استفاده از ماسکهای CPAP بکارمی گیرند.

امادرمان افرادنخاعی ممکن است به آسانی امکان پذیرنباشد.مثلا"باوجوداینکه کاهش وزن برای افرادنخاعی مقدوراست،اما تغییر وضعیت خوابیدن برای بسیاری ازآنان عملی نمی باشد.اگرچه CPAP ممکن است درمانی موثربرای افرادنخاعی باشد،اما خیلی از افرادنخاعی دارای محدودیت حرکتی بوده وقادرنیستندکه ماسک خودرابه هنگام خواب تنظیم نمایند. بهبودی بعد ازروشهای جراحی نیز نیازمند گذشت زمان است واحتمال بهبود وضعیت تنفس و رفع علائم بیماری صددرصدنیست.درمجموع لازم است که افراد نخاعی با همکاری پزشک خودبهترین گزینه درمانی راپیداکنند


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
چند توصیه برای دکوراسیون اتاق خواب
اتاق خواب جایی است برای آسودن و کسب آرامش و انرژی مجدد برای یک روز کاری دیگر. انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنین نوع چیدمان آن کمک زیادی به کسب این آرامش و استراحت واقعی می‌کند.
یکی از اصول اولیه چیدمان در اتاق‌ خواب می‌گوید محل تخت باید به گونه‌ای انتخاب شود که پنجره نورگیر حتما در سمت راست آن قرار گیرد.
استفاده از کوسن‌های فراوان بر روی تخت‌هایی که لبه بالایی بلندی دارند، بر زیبایی تخت می‌افزاید. در سبک‌های کلاسیک بهتر است که این کوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختی باشند.
به هماهنگی موجود در بین اشیا و مبلمان بیشتردقت کنید. بافت‌های روتختی و والان‌های پرده بهتراست از یک نوع، از یک طرح و از یک طیف رنگی انتخاب شودو حتی رول‌بوردهای (نوارهای تزیینی دیواری) در قسمت بالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد.
هماهنگی میان بافت‌ها یک سبک کلاسیک به محیط اتاق می‌دهد. البته اگر در میان این هماهنگی، گاهی یکی از بافت‌ها و رنگ‌ها، کاملا متضاد و مکمل دیگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دکور اتاق افزوده شده و آن را از یکنواختی در‌ می‌آورد.
توجه داشته ‌باشید استفاده از روتختی‌های زیبا تنها ملاک زیبایی و راحتی اتاق نیست بلکه باید به نرمی و لطافت آن هم توجه کنید. همه این موارد منجر به افزایش حس آسایش و راحتی در اتاق خواب می‌شود.
فرض کنید:رنگ زمینه اتاق، کرم شکلاتی و گلبهی است. استفاده از دکورهای چوبی تیره و متمایل به زرشکی، مکمل رنگ فضای زمینه است. استفاده از روتختی براق، مانند هر بافت براق دیگر، علاوه بر اینکه نوعی حس تجمل‌گرایی را به ببیننده القا می‌کند، با قرار گرفتن در کنار دکور چوبی تیره باعث می‌شود زیبایی این نوع چیدمان جلوه‌ای چند برابر بیابد. رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگ زمینه اتاق و دکور چوبی آن است.
همین امر سبب شده است تا در محیط، تعادل برقرار شود. یادتان باشد که یکی از ویژگی‌های سبک کلاسیک، استفاده از بافت‌های براق در کنار دکور چوبی تیره است.
هر چه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد آن تابلو با دکور اتاق، هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهنای قاب کمتر باشد، تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب جلوه بیشتری خواهد داشت.
همچنین، استفاده از تک‌مبل کمک می کندتا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم آید. برای تفکیک این فضا در کنار تک‌مبل می توان از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد. بهترین آباژورها درکنار تک مبل‌ها، آباژورهایی هستند که نورشان به سمت پایین باشد.
به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید. هر چه تعداد نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد، تفکیک فضاهای داخلی بیشتر شده و به نظر می‌رسد که رعایت این نکته برای اتاق خواب، مناسب است.
استفاده از چراغ‌های آباژور کوتاه بر روی پاتختی‌ها، میتواندفضایی رومانتیک‌ به وجود آورد و ضمنا این امکان را به وجود می‌آورد تا بتوانید قبل از خواب به مطالعه بپردازید.
استفاده از فضای سبز (گلدان، فلاور باکس و . . .)، قاب‌عکس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌تان در اتاق خواب باعث افزایش نشاط و روحیه‌تان شده و روبه‌رو شدن با این عناصر به ویژه در آغاز هر روز می‌تواند انگیزه‌ شروع یک روز کاری را دو چندان کند.
بهتراست قاب عکس و تابلو نیز مطابق با دکورچوبی اتاق،چوبی انتخاب شود و همین امر باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین اجزای داخلی اتاق می شود. استفاده از قاب‌های فلزی متعدد در اتاق‌هایی که دکور فلزی و فرفورژه دارند کاملا مناسب است و توصیه می‌شود. معمولا برای زیباتر شدن جایگاه تخت‌های دو نفره در اتاق خواب بهتر است از تابلوهای نقاشی بر روی دیوار بالایی تخت استفاده کنید.
اگر دوست دارید که با یک تابلو و یا تنها یک قاب عکس، دیوار بالایی تخت را تزیین کنید ترجیحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالای تخت انتخاب کنید. ولی اگر می‌خواهید از تعداد تابلوهای بیشتری برای تزیین دیوار استفاده کنید، مناسب‌تر این است که از تابلوهای طولی یعنی تابلوهایی با عرض کم و طول زیاد استفاده کنید.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

نکاتی در باره اتاق خواب کودکان ،نوجوانان ...................................................... اتاق خواب، خصوصی ترین فضا در یک خانه است و باید با خصوصیات اخلاقی و سلیقه و نیازهای صاحب یا صاحبان آن متناسب و هماهنگ باشد.
اتاق خواب کودکان معمولاً علاوه بر مکان خواب شامل فضای مخصوص بازی نیز هست و اتاق خواب نوجوانان علاوه بر جای خواب مکانی است برای انجام تکالیف و مطالعه چنان که اتاق خواب جوانان ممکن است اتاق کار آنان نیز باشد.
بنابراین اتاق خواب هر یک از اعضای خانواده باید به تناسب نیازهای آنان طراحی شود. در اتاق خواب کودکان باید از نبود اشیای خطرناک یا خطرساز مطمئن و اسباب و وسایل آن را ترجیحاً چوبی و بدون گوشه های تیز انتخاب کرد. همچنین پوشش زمین باید نرم و ضربه گیر باشد.
اتاق خواب نوجوانان نیز باید یک میز تحریر و نورکافی در روز و شب برای مطالعه داشته باشد و اتاق خواب جوانان باید به گونه ای طراحی شود که علاوه بر فضای کافی برای وسایل آنها، امکان پذیرایی از دوستانی را که احتمالاً به منزل می آورند، داشته باشد تا استقلال بیشتری برای آنان فراهم سازد.
از آنجا که وسایل شخصی هر فرد در اتاق خواب او نگهداری می شود پیش از هرچیز باید به کمدها و کشوها در اتاق خواب توجه کرد. برای استفاده بیشتر از فضای داخل کمدهای دیواری بهتراست طبقه بندی شوند، می توان از فرو رفتگی هایی که در میان ستونها در دیوار اتاق قرار دارند نیز برای ساخت طبقه بندی بهره گیریم و از آنها به عنوان کتابخانه یا فضایی برای نگهداری دیگر وسایل استفاده کنیم.
انتخاب تختخوابهایی که در زیر دارای کشوهستند نیز به افزایش فضای مناسب برای نگهداری وسایل شخصی کمک می کند و یا انتخاب تختخوابهای دوطبقه در مواقعی که دو کودک خردسال یا دو نوجوان از یک اتاق استفاده می کنند، می تواند فضای بیشتری را در اختیار فعالیتهای دیگر آنها قرار داد.
در انتخاب روتختی دقت داشته باشید. چرا که یکی از بزرگترین سطوح اغلب اتاق خواب بویژه اتاق خوابهای کوچک سطح روی تخت خواهد بود.
به خاطر داشته باشید دکوراسیون اتاق خواب بزرگسالان را می توان برای مدتی نسبتاً طولانی به یک شکل حفظ کرد اما دکوراسیون اتاق کودک باید در مدت زمانهای نسبتاً کوتاهی و با بزرگ شدن و تغییر کردن کودک و نیازهایش تغییر یابد و در هر زمان مناسب با ویژگیهای سنی او باشد، مثلاً ویژگیهای اتاق یک کودک نو پای ۱‎/۵ ساله با نیازهای کودک ۳ ساله ای که به مهد کودک می رود و یا فرزند ۷ ساله ای که محصل دبستانی است و به همین ترتیب در سالهای بالاتر متفاوت و حائز اهمیت است.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

خواب را به عنوان کارکرد بدن براى صرفه جویى در مصرف انرژى و پرهیز از خطر ارزیابى مى کند.

انسان و جانوران حداقل یک سوم از عمر خود را در خواب سپرى مى کنند. پرندگان، خزندگان، دوزیستان و حتی ماهیان و بیش از همه پستانداران به خواب مى روند. در حالیکه یک نوع موش کوچک روزانه بیست ساعت در خواب به سر مى برد، زرافه تنها به دو ساعت خواب نیاز دارد. اسب ها تنها در صورت احساس امنیت نیم ساعت بر روى زمین داراز مى‌کشند و به خواب مى‌روند.

اما چه عامل و یا عواملى انسان و جانوران به این رفتار عجیب وادار مى کند؟ در زمان خواب بسیارى از فعالیت هاى مهم بدنى نظیر خوردن و نوشیدن و تولید مثل متوقف مى شوند. در این حالت انسان و جانوران بى دفاع هستند. نیاز به خواب ریشه در چه چیز دارد؟ و در ارتباط با "نظریه تکامل انواع" اهمیت خواب در چیست؟

نظریات رایج پیرامون خواب

بسیارى از دانشمندان بر این نظر بوده و هستند که خواب کارکردهاى مهم حیاتى را فراهم و آماده مى کند. در خواب، مغز دست به تنظیم فعالیت هاى خود مى زند. حافظه محتویات خود را به یکدیگر مربوط کرده و اطلاعات را بایگانى مى سازد. در حین خواب سوخت و ساز بدن بازسازى مى شود و سرانجام سیستم دفاعى بدن تقویت مى گردد.

براى "جرى زیگل" Jerry Siegel، زیست شناس امریکایى از دانشگاه کالیفرنیا، این توضیحات معمول درباره خواب کافى و جامع نیستند تا از این طریق بتوان بدرستى به سودمندى خواب در رابطه با تئورى تکامل پى برد. تاثیر خواب بر روى این کارکردها و روندها بسیار اندک است. بنا به نظر این زیست شناس امریکایى، در زمان خواب توان حافظه تنها ۱۵ درصد مى تواند افزایش یابد. در زمان بیدارى تمام این فعالیت هاى بدنى و مغزى بطور موثرتر و همه جانبه تر صورت مى پذیرند.

صرفه‌جویى و ذخیره انرژى در زمان خواب

نظریه "جرى زیگل" کاملا متفاوت از تئورى هاى رایج درباره اهمیت خواب براى انسان و جانوران است. او در توضیح نظریه خود در مجله علمى New Scientist عنوان مى کند که تمام فعالیت های بدنى تابع اصل صرف جویى انرژى هستند و تنها در روند تکامل انواع پس از گذشت زمانهاى طولانى توسعه یافته اند.

براى توضیح آسان تر نظریه خود، "جرى زیگل" به ذکر نمونه هایى از دنیاى جانوران مى پردازد. بطور مثال یک خفاش قهوه اى کوچک در روز حدود بیست ساعت مى خوابد و تنها در غروب به مدت کوتاهى بیدار است. درست در زمانى که خوراک اصلى او یعنى "مگس ها" نیز فعال و بیدار هستند. براى "زیگل" دقیقاً این نوع فعالیت معناى واقعى خواب را بیان مى کند. صرفه جویى و ذخیره انرژى در خواب بدین منظور صورت مى گیرد تا جانور براى انجام مهمترین فعالیت هاى حیاتى کاملا سرحال و آماده باشد.

این توضیح در مورد "شیر" نیز صادق است. براى ادامه تکامل خود این جانور درنده نیز کارى جز خوردن و تولید مثل و نگهدارى از بچه هاى خود ندارد. پس از شکار و پرورش بچه هاى خود، شیرها نیز ۱۴ ساعت از روز را در خواب به سر مى برند. و این همه به خاطر جلوگیرى از هدر دادن انرژى است.

"جرى زیگل" از این نیز گامى فراتر نهاده و مدعى است که خوابیدن نه تنها به معناى حفظ انرژى است، بلکه در زمان خواب امنیت براى جانوارن بیش از زمان بیدارى بیهوده است. در خواب کسى نمى تواند خود را مجروح کند. بدین لحاظ خواب در مجموع مسئله اى اقتصادى است. "هر کس که توان و الزامات خوابیدن را دارد، به خواب نیز مبادرت مى ورزد." بطور نمونه شیر بیشتر و فیل کمتر به خواب مى رود، زیرا که فیل ها در تمام روز در جستجوى خوراک هستند.

خواب به مثابه وضعیت آمادگى

آیا بنا به این نظریه خواب تنها به معناى شرایط و حالت آمادگى بدن است؟ "یورگن تسولى" Jürgen Zully پژوهشگر خواب در دانشگاه "رگنزبورگ" معتقد است که این نظریه در مورد انسان صادق نیست، چرا که انرژى صرفه جویى شده به ازاى هشت ساعت خواب انسان تنها به اندازه یک قطعه نان کوچک است. براى وى خواب همچنان به مثابه استراحت فعال است.

در زمان خواب تولید هورمون ها یى که براى رشد ضرورى اند، صورت مى پذیرد و سیستم دفاعى بدن و عمل هضم تقویت شده و مغز دست به بازبینى خود مى زند. "جرى زیگل" با نظریه خود بیش از هر چیز به بحث هاى علمى پیرامون خواب دامن زده است و نظرات قدیمى درباره این پدیده اسرار آمیز را به چالش کشیده است.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
همه ما از حالات متعدد فعالیت مغز شامل خواب و بیداری، تهییج و حتی درجات مختلف روحیه از قبیل نشاط، افسردگی و ترس آگاه هستیم. تمام این حالات از نیروهای فعال کننده یا مهارکننده مختلف ناشی می شوند که معمولاً در داخل خود مغز تولید می شوند.
خواب به عنوان یک حالت ناخودآگاهی تعریف می شود که با تحریکات حسی مناسب بتوان آن را به بیداری تبدیل کرد. خواب را باید از اغما تمییز داد که یک حالت نا خودآگاهی است که شخص را نمی توان از آن بیدار کرد. باید دانست که خواب از دو مرحله خواب عمیق و خواب REM تشکیل شده است که به طور یک خواب عمیق:
این خواب بسیار استراحت بخش بوده و با کاهش تنوس رگهای خونی محیطی و کاهش بسیاری از اعمال نباتی دیگر بدن همراه است. به طوری که فشار خون، تعداد ضربان قلب و متابولیسم پایه به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند. به این نوع خواب، خواب با امواج آهسته نیز می گویند چون منحنی امواج مغزی در این حالت بسیار آهسته می باشد.

● خواب REM :
در یک خواب شبانه طبیعی دوره های خواب REM به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه به طور متوسط هر ۹۰ دقیقه یک بار ظاهر می شود و اولین دوره آن ۸۰ تا ۱۰۰ دقیقه بعد از به خواب رفتن شخص به وجود می آید. هنگامی که شخص بسیار خسته است مدت هر دوره خواب REM بسیار کوتاه بوده و حتی ممکن است وجود نداشته باشد. از طرف دیگر به تدریج که شخص استراحت می کند مدت دوره های خواب REM به مقدار زیاد افزایش می یابد. خواب REM دارای چند ویژگی است:
۱) معمولاً با رویا همراه است.
۲) ضربان قلب و تنفس نامنظم می شود.
۳) بیدار کردن شخص نسبت به خواب آهسته مشکلتر است. با این وجود انسان معمولاً در هنگام صبح در جریان خواب REM از خواب بیدار می شود.
۴) با وجود تنوس عضلانی در سراسر بدن، معدودی حرکات عضلانی نامنظم به ویژه حرکات سریع چشم Rapid eye movement ایجاد می شود. به همین دلیل به آن خواب REM گویند.
۵) مغز در جریان این نوع خواب بسیار فعال است و متابولیسم مغز ممکن است تا ۲۰ درصد افزایش یابد. به طوری که امواج مغزی شبیه حالت بیداری است و این یک مسأله متناقض است که با وجود فعالیت بارز مغز، فرد کماکان در خواب به سر می برد.

● تئوری خواب:
قطع عرضی تنه مغز در ناحیه وسط پل مغزی سبب می شود که فرد هیچگاه به خواب نرود. به عبارت دیگر به نظر می رسد که مرکز یا مراکزی در زیر ناحیه پل مغزی وجود دارند که با مهار کردن سایر قسمتهای مغز به طور فعال موجب خواب می شوند. این تئوری موسوم به تئوری فعال برای خواب است. تحریک برخی نواحی از تنه مغز مانند هسته های سجافی Raphe))، بخش Rostra هیپوتالاموس در ناحیه فوق کیاسمایی می تواند خوابی شبیه خواب طبیعی ایجاد نماید. مشاهدات نشان می دهد که نورون های موجود در هسته Raphe سروتونرژیک هستند به عبارت دیگر در پایانه عصبی این نورونها میانجی عصبی سروتونین ترشح می شود که با تولید خواب ارتباط دارد. به طوری که اگر دارو های بلوکه کننده سروتونین (مثل رزرپین) را به یک حیوان آزمایشگاهی بدهیم مشاهده خواهیم کرد که حیوان برای چند روزی نمی تواند بخوابد.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که هنگامی که مراکز خواب فعال نیستند هسته های مشبکی مزانسفالی و پل مغزی در اثر فعالیت تحریکی و خودبه خودی، قشر مغز و سیستم عصبی محیطی را فعال نگه می دارند. و هر دوی اینها سیگنالهای فیدبکی مثبت را مجدداً به همان هسته های مشبکی فرستاده و آنها را باز هم بیشتر فعال می کنند. بدین ترتیب همین که حالت بیداری شروع شد به علت وجود فیدبکهای مثبت سیستم عصبی تمایل به ادمه هشیاری دارد.
اما پس از آنکه مغز برای چندین ساعت به حالت فعال باقی ماند حتی نورونهای موجود در داخل سیستم فعال کننده هسته های مشبک ظاهراً خسته خواهند شد و از طرفی عوامل دیگری مراکز خواب را فعال می کنند. در نتیجه دوره فیدبکی مثبت بین هسته های مشبکی مزانسفالی و قشر مغز و همچنین دوره فیدبکی مثبت بین این هسته ها و سیستم عصبی محیطی مسدود می شوند و اثرات مهاری مراکز خواب رشته کار را به دست می گیرند و منجر به عبور سریع از حالت بیداری به حالت خواب می گردند.

● اثرات فیزیولوژیک خواب:
خواب دارای دو نوع اثر مهم فیزیولوژیک بر روی سیستم عصبی و سایر بخش های بدن می باشد. به نظر می رسد اثر اول مهمتر باشد زیرا شخصی که نخاعش در گردن قطع شده هیچگونه اثرات فیزیولوژیکی که قابل انتساب به دوره بیداری و خواب باشد در قسمتی از بدن که در زیر محل قطع قرار گرفته نشان نمی دهد. این فقدان خواب و بیداری موجب بروز هیچگونه آسیب قابل توجه ای در اندام های بدن نمی گردد.
بیداری طولانی، اغلب همراه با اختلال پیشرونده اعمال روانی بوده و گاهی حتی موجب فعالیت های رفتاری غیر طبیعی سیستم عصبی می شود. همه ما با کندی جریان فکر پس از یک بیداری طولانی آشنا هستیم. علاوه بر آن شخص می تواند پس از بیداری اجباری به مدت طولانی، به شدت تحریک پذیر شده و یا حتی دچار اختلالات روانی یا پسیکوز( Psychosis) شود.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
اتاق خواب

مهمترین مسئله در فضای اتاق خواب ، گرد آوری امکانات برای ایجاد آرامش است .در ضمن باید بدانیم که عملکردهای دیگری غیر از خوابیدن مانند مطالعه ، نشستن و گفتگو نیز در این فضا صورت می گیرد. بهتر است هر یک از اعضای خانواده دارای اتاق خواب جداگانه ای باشند .

ارتباط اتاق خواب باید با فضاهای دیگر خانه به خصوص حمام،نزدیک وراحت باشد.

نور در اتاق خواب

تابش مستقیم خورشید و وجود نور کافی در این فضا اهمیت فراوانی دارد . بهتر است اتاق خواب به دلیل رعایت مسائل بهداشتی در نمای جنوبی ساختمان احداث شود . معمولاً پنجره اتاق خواب دارای دو پرده است :
پرده توری: زمانی که فضا از نور خورشید برخوردار نیست از آن استفاده می شود.
پرده ضخیم : که مانع عبور نور شدید می شود و لذا باعث ایجاد آرامش در این فضا می شود.

تخت خواب
به دلیل رعایت مسائل پزشکی در سلامت بدن، بهتر است سطح تختخواب محکم باشد و از تخت خواب نرم کمتر استفاده شود.همچنین بهتراست ابعاد تختخواب دو نفره، 2ײ متر وابعاد تختخواب یک نفره 1ײ مترباشد .نوع فلزی تختخواب استقاوت بیشتری نسبت به نوع چوبی آن دارد . ملحفه ها و بالش هامحفاظ خوبی برای پوشاندن بدنه تختخواب هستند . جنس این وسایل بهتر است عمدتاً از مواد اولیه طبیعی باشد نه مواد مصنوعی .


دراور
وجود میز آرایش و آینه تقریباً بزرگ در اتاق خواب بسیار ضروری است . بهتر است وسایل مورد استفاده در اتاق خواب از وسایلی باشند که به راحتی قابل تعویض هستند.
کمد
کمد از وسایل وملزومات دیگر اتاق خواب است که باید فضای لازم جهت نگهداری البسه ، کیف ، کفش و غیره را داشته باشد .


رنگ‌های مناسب برای یک اتاق خواب
از آنجا که اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت، با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دکوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی که هر یک از خانوادههای رنگی بر روی روح و روان ما به جا می گذارد، غافل شد. ضمن مدنظر داشتن سلیقه ی صاحب اتاق خواب باید کاربرد یک اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یک اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد.
هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگهای درخشان پرهیز کنیم. چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگها آزاردهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید، سایه های مختلف رنگ آجری در کنار کرمهای غنی و سیاه میتواند انتخابی مناسب باشد. اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید، استفاده از رنگهای به کار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است. رنگهای گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های به کار رفته در طرحهای سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر به کارگیری این رنگها در فضای اتاق استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچه های سوزندوزی و قلمکار غنا جذابیت این دکوراسیون را دوچندان می کند. برای نیل به موفقیت در ترکیب سطوح طرحدار گوناگون در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

همچنین آویزهای پارچهای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیک و خاص به اتاق می بخشد و می تواند تختخواب را بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل کند. در مقابل دکوراسیون های سنتی دکوراسیونهای تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می آورند. رنگهای روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند.

ترکیب رنگهای زرد و سبز از آنجا که سبز یکی از رنگهای مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود. اما باید به خاطر داشته باشیم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزاید، اما در یک اتاق خواب اختصاصی قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی که لازمه یک اتاق خواب است به آن می بخشد؛ حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی میبخشد. انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است.

اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش کنیم. اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز میتوانیم با رنگهای شاد و پرانرژیتر زینت دهیم. استفاده از ترکیب رنگهای هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نیز در دکوراسیون یک اتاق خواب می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا می آفریند.

آنچه باید در طراحی رنگی دکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخاب مجموعهای از رنگها بلکه میزان به کارگیری آنها و سطوحی که اشغال می کنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی چون یک قاب عکس، حاشیه های کاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تکرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی ها و یا حتی قرار دادن یک جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش میتواند به دکوراسیون یک اتاق انسجام و هماهنگی بیشتری ببخشد.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
اتاق خواب

مهمترین مسئله در فضای اتاق خواب ، گرد آوری امکانات برای ایجاد آرامش است .در ضمن باید بدانیم که عملکردهای دیگری غیر از خوابیدن مانند مطالعه ، نشستن و گفتگو نیز در این فضا صورت می گیرد. بهتر است هر یک از اعضای خانواده دارای اتاق خواب جداگانه ای باشند .

ارتباط اتاق خواب باید با فضاهای دیگر خانه به خصوص حمام،نزدیک وراحت باشد.

نور در اتاق خواب

تابش مستقیم خورشید و وجود نور کافی در این فضا اهمیت فراوانی دارد . بهتر است اتاق خواب به دلیل رعایت مسائل بهداشتی در نمای جنوبی ساختمان احداث شود . معمولاً پنجره اتاق خواب دارای دو پرده است :
پرده توری: زمانی که فضا از نور خورشید برخوردار نیست از آن استفاده می شود.
پرده ضخیم : که مانع عبور نور شدید می شود و لذا باعث ایجاد آرامش در این فضا می شود.

تخت خواب
به دلیل رعایت مسائل پزشکی در سلامت بدن، بهتر است سطح تختخواب محکم باشد و از تخت خواب نرم کمتر استفاده شود.همچنین بهتراست ابعاد تختخواب دو نفره، 2ײ متر وابعاد تختخواب یک نفره 1ײ مترباشد .نوع فلزی تختخواب استقاوت بیشتری نسبت به نوع چوبی آن دارد . ملحفه ها و بالش هامحفاظ خوبی برای پوشاندن بدنه تختخواب هستند . جنس این وسایل بهتر است عمدتاً از مواد اولیه طبیعی باشد نه مواد مصنوعی .


دراور
وجود میز آرایش و آینه تقریباً بزرگ در اتاق خواب بسیار ضروری است . بهتر است وسایل مورد استفاده در اتاق خواب از وسایلی باشند که به راحتی قابل تعویض هستند.
کمد
کمد از وسایل وملزومات دیگر اتاق خواب است که باید فضای لازم جهت نگهداری البسه ، کیف ، کفش و غیره را داشته باشد .


رنگ‌های مناسب برای یک اتاق خواب
از آنجا که اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت، با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دکوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی که هر یک از خانوادههای رنگی بر روی روح و روان ما به جا می گذارد، غافل شد. ضمن مدنظر داشتن سلیقه ی صاحب اتاق خواب باید کاربرد یک اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یک اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد که مکانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد.
هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگهای درخشان پرهیز کنیم. چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگها آزاردهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید، سایه های مختلف رنگ آجری در کنار کرمهای غنی و سیاه میتواند انتخابی مناسب باشد. اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید، استفاده از رنگهای به کار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است. رنگهای گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های به کار رفته در طرحهای سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند. علاوه بر به کارگیری این رنگها در فضای اتاق استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچه های سوزندوزی و قلمکار غنا جذابیت این دکوراسیون را دوچندان می کند. برای نیل به موفقیت در ترکیب سطوح طرحدار گوناگون در چنین دکوراسیونی لازم است سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند که رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

همچنین آویزهای پارچهای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیک و خاص به اتاق می بخشد و می تواند تختخواب را بیش از پیش به کانون توجه در اتاق تبدیل کند. در مقابل دکوراسیون های سنتی دکوراسیونهای تک رنگ قرار گرفته اند که با به کارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می آورند. رنگهای روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند.

ترکیب رنگهای زرد و سبز از آنجا که سبز یکی از رنگهای مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود. اما باید به خاطر داشته باشیم که غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزاید، اما در یک اتاق خواب اختصاصی قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی که لازمه یک اتاق خواب است به آن می بخشد؛ حال آن که غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی میبخشد. انتخاب رنگ در اتاق کودکان خود از قواعدی جداگانه برخوردار است.

اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش کنیم. اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز میتوانیم با رنگهای شاد و پرانرژیتر زینت دهیم. استفاده از ترکیب رنگهای هارمونیک که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نیز در دکوراسیون یک اتاق خواب می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در کنار یک رنگ روشن متضاد مانند کرم فضایی زیبا می آفریند.

آنچه باید در طراحی رنگی دکوراسیون یک اتاق خواب همواره در نظر داشته باشیم این است که نه تنها انتخاب مجموعهای از رنگها بلکه میزان به کارگیری آنها و سطوحی که اشغال می کنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. همچنین ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با استفاده از جزئیاتی چون یک قاب عکس، حاشیه های کاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تکرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی ها و یا حتی قرار دادن یک جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی ها یا میز آرایش میتواند به دکوراسیون یک اتاق انسجام و هماهنگی بیشتری ببخشد.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

به گفته دانشمندان آلمانی ، کم خوابی در سنین میانسالی ممکن است در سنین سالمندی باعث تحلیل و تضعیف قدرت حافظه شود.
به گزارش خبرگزاری آلمان ، انستیتوی عصب شناسی آلمان در برلین در گزارشی اعلام کرد، خواب عمیق در حفظ و تقویت حافظه انسان نقش به سزایی دارد.
دانشمندان این انستیتو گفتند، الگوهای خوب هر فرد با بالا رفتن سن او تغییر می کند.
افراد 25 ساله و جوانتر هنگام خواب 19درصد ساعات خواب خود را به خواب عمیق می روند. ولی درصد اوقات خواب عمیق در سنین 36 تا 50 سالگی به 3 درصد کاهش می یابد.

این دانشمندان افزودند ، افراد بالغ جوان در نیمه اول ساعات شب بیش از یک ساعت را در خواب عمیق به سر می برند. ولی در افراد مسن تر این مدت به 18 دقیقه کاهش می یابد.
در افرادی که به طور مداوم دچار اختلال خواب هستند ، طول مدت خواب عمیق کاهش یافته و بر قدرت حافظه آنها برای حفظ مطالب آموخته شده در طول ساعات آموزش یا کار تاثیر منفی می گذارد.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 


می‌گویند ناپلئون‌، فلورانس‌ نایت‌انگل‌ و مارگارت‌ تاچر تنها چهار ساعت‌ می‌خوابیدند. ادیسون‌ هم‌ معتقد بود خوابیدن‌، جز اتلاف‌ وقت‌ چیزی‌ نیست‌. پیش‌ از هر چیز باید یادآوری‌ کنم‌ که‌ شما یک‌ سوم‌ عمر خود را در رختخواب‌ می‌گذرانید. .
هیچ‌ چیز بدتر از بدخوابی‌ نیست‌. اگر کمتر از آنچه‌ بدن‌تان‌ نیاز دارد بخوابید، زندگی‌ خود را به‌ خطر انداخته‌اید. خواب‌ بر عکس‌ تصور اکثر مردم‌، برای‌ استراحت‌ بدن‌ نیست‌. انرژی‌ ذخیره‌ شده‌ در خواب‌ تنها به‌ اندازه‌ کالری‌ موجود در یک‌ نان‌ تست‌ است‌. مهم‌ترین‌ فایده‌ خواب‌ کمک‌ به‌ رشد عقل‌ است‌. برای‌ ادراک‌، تفکر خلاق‌، صحبت‌، یادگیری‌ و به‌ خاطر سپردن‌ چیزها به‌ خواب‌ احتیاج‌ داریم‌. اگر 17 ساعت‌ مداوم‌ کار کنیم‌ و نخوابیم‌، کارایی‌ ما به‌ اندازه‌ کسی‌ که‌ پنج‌ صدم‌ در صد الکل‌ در خونش‌ وجود دارد، پایین‌ می‌آید. پنج‌ صدم‌ در صد الکل‌ در خون‌ میزان‌ مجاز مستی‌ در انگلیس‌ هنگام‌ رانندگی‌ است‌.
آدم‌های‌ کم‌خواب‌ دست‌ به‌ تصمیمات‌ غیرمنطقی‌ می‌زنند و تمرکز بسیار کمی‌ دارند. آنها خیلی‌ زود عصبی‌ و پرخاشجو می‌شوند و احتمال‌ زمین‌ خوردن‌ یا تصادف‌ کردن‌ آنها در روز بسیار بالاست‌. اگر خواب‌تان‌ به‌ هم‌ ریخته‌ است‌، باید بدانید که‌ بیماری‌های‌ بسیاری‌ در راهند. کم‌خوابی‌ سیستم‌ ایمنی‌ بدن‌ شما را ضعیف‌ می‌کند. رندی‌ گاردنر بعد از 11 روز بی‌خوابی‌، رکورد بیدار ماندن‌ را شکست‌. او بعد از روز چهارم‌ دچار توهم‌ شده‌ بود و فکر می‌کرد یک‌ فوتبالیست‌ مشهور است‌. ..
اما در عوض‌ خواب‌ مناسب‌ با کاهش‌ از استرس‌ و تپش‌های‌ نامنظم‌ قلب‌، قلب‌ را سالم‌ نگه‌ می‌دارد. خواب‌ به‌ حافظه‌ و یادگیری‌ کمک‌ می‌کند. هنگامی‌ که‌ می‌خوابید، مغز شما اطلاعات‌ جدیدی‌ را که‌ دریافت‌ کرده‌، طبقه‌بندی‌ و منظم‌ می‌کند. از سوی‌ دیگر خوابیدن‌ شما را لاغر نگه‌ می‌دارد. خواب‌ هورمون‌های‌ اشتها را کنترل‌ می‌کند و مانع‌ پرخوری‌ شما می‌شود. بنابراین‌ خواب‌ بر عکس‌ آنچه‌ ادیسون‌ می‌گفت‌ کار بیهوده‌یی‌ نیست‌. با خواب‌ مناسب‌ می‌توانید از کارهایی‌ که‌ دوست‌ دارید، لذت‌ ببرید و کمتر اشتباه‌ کنید.
اگر شما از آن‌ دسته‌ آدم‌هایی‌ هستید که‌ با بالش‌ خود سر جنگ‌ دارند و هر روز که‌ از خواب‌ بیدار می‌شوند، زیر چشم‌شان‌ بیشتر از شب‌ قبل‌ گود افتاده‌، باید بگویم‌ راه‌های‌ بسیاری‌ برای‌ خواب‌ مناسب‌ وجود دارد که‌ می‌توانید به‌ کمک‌ آنها زندگی‌ خودتان‌ را دوباره‌ بسازید. بحث‌ من‌ درباره‌ شیوه‌های‌ شمردن‌ گوسفند نیست‌. به‌ محققان‌ سوئدی‌ هم‌ کاری‌ نداریم‌ که‌ بتازگی‌ ثابت‌ کرده‌اند دمیدن‌ در ساز بادی‌ دیدگریدو (که‌ یک‌ ساز سنتی‌ استرالیایی‌ است‌) باعث‌ می‌شود راحت‌تر بخوابیم‌ و کمتر خرخر کنیم‌.
اگر 20 دقیقه‌ در رختخواب‌ بودید و خوابتان‌ نبرد، از قطار خواب‌ جا مانده‌اید. بلند شوید و کاری‌ خسته‌کننده‌ انجام‌ دهید تا دوباره‌ خوابتان‌ بگیرد. غلت‌ زدن‌ در رختخواب‌ و لعنت‌ فرستادن‌ به‌ پشه‌ها تنها به‌ ضربان‌ قلب‌ شما می‌افزاید و خوابتان‌ را به‌ تعویق‌ می‌اندازد. خودتان‌ را در معرض‌ نور شدید قرار ندهید. نور به‌ مغز پیام‌ می‌دهد تا از خواب‌ بیدار شود. خواندن‌ کتاب‌ در نور کم‌ بسیار بهتر از تماشای‌ تلویزیون‌ خواهد بود.
ورزش‌ کردن‌ به‌ خواب‌ راحت‌ شما کمک‌ می‌کند. اما باید بین‌ ورزش‌ کردن‌ و زمان‌ خواب‌تان‌ حداقل‌ چهار ساعت‌ فاصله‌ باشد.
از اتاق‌ خواب‌تان‌ تنها برای‌ خوابیدن‌ استفاده‌ کنید، نه‌ کتاب‌ خواندن‌ وتلفن‌ زدن‌.
تنها وقتی‌ که‌ خواب‌تان‌ می‌آید، به‌ رختخواب‌ بروید.
قبل‌ از رفتن‌ به‌ رختخواب‌ از نیکوتین‌، کافین‌ و پروتئین‌ پرهیز کنید. چای‌، قهوه‌، نوشابه‌، شکلات‌، سیگار و بسیاری‌ از مواد مخدر خواب‌ شما را به‌ تعویق‌ می‌اندازند.
آدم‌هایی‌ که‌ درآمد کمتری‌ دارند، بیشتر می‌خوابند، اما شب‌ها بیشتر از ثروتمندان‌ از خواب‌ می‌پرند و بدخواب‌ می‌شوند. برای‌ خواب‌ خوب‌ باید شغل‌ مناسبی‌ برای‌ خود بیابید و از استرس‌های‌ فقیری‌ و ثروتمندی‌ بکاهید.
بدنتان‌ را برای‌ خوابیدن‌ آموزش‌ دهید. موسیقی‌ ملایم‌ یا تمرین‌های‌ مدی‌تیشن‌ می‌تواند بسیار مفید باشد. به‌ عنوان‌ مثال‌ چشم‌هایتان‌ را ببندید و روی‌ نفس‌ کشیدن‌تان‌ تمرکز کنید و با شکم‌ نفس‌ بکشید، نه‌ قفسه‌ سینه‌.
یک‌ ساعت‌ و نیم‌ قبل‌ از خواب‌ به‌ حمام‌ آب‌ گرم‌ بروید.
هیچ‌ وقت‌ با شکم‌ گرسنه‌ نخوابید و قبل‌ از خواب‌ غذای‌ مفصل‌ هم‌ نخورید. یک‌ غذای‌ سبک‌ قبل‌ از رفتن‌ به‌ رختخواب‌ بسیاری‌ از مشکلات‌ شما را حل‌ خواهد کرد. می‌گویند خوراک‌ بوقلمون‌ خواب‌ می‌آورد، اما شما می‌توانید یک‌ لیوان‌ شیر گرم‌ و چند بیسکویت‌ بخورید.
زمستان‌ها خوابیدن‌ در یک‌ اتاق‌ سرد با پتوی‌ کافی‌، بهتر از خوابیدن‌ در اتاق‌ گرم‌ است‌.
هر روز سر ساعت‌ مشخصی‌ بیدار شوید و سر ساعت‌ معینی‌ به‌ رختخواب‌ بروید. سعی‌ کنید ساعت‌ بیولوژیک‌ بدن‌تان‌ را به‌ کار اندازید. مثلا صبح‌ها بعد از بیدار شدن‌، پنجره‌ را باز کنید و چند دقیقه‌ به‌ آفتاب‌ نگاه‌ کنید تا مغزتان‌ باور کند صبح‌ شده‌ است‌.
به‌ اتاق‌ خوابتان‌ برسید و آن‌ را تبدیل‌ محیطی‌ زیبا و خوشایند کنید. اما از آوردن‌ کامپیوتر و تلویزیون‌ به‌ آن‌ خودداری‌ کنید. یادتان‌ باشد خواب‌ از همه‌ چیز لذت‌بخش‌تر است‌. میان‌ خواب‌ و چت‌های‌ اینترنتی‌ همیشه‌ باید یکی‌ را انتخاب‌ کنید.
غذاهای‌ تند و پر ادویه‌ خواب‌ را می‌پرانند . غذاهای‌ تیرامین‌دار نظیر پنیر، پیتزای‌ پپرونی‌ و سس‌ سویا هم‌ دشمنان‌ قسم‌خورده‌ خواب‌ هستند.
چرت‌های‌ طولانی‌ نیمروز را ترک‌ کنید. چرت‌ بعد از ظهر باید 15 دقیقه‌ باشد.