بی خوابی و درمان ان.خواب الودگی.اختلالات خواب.خمیازه.پرخوابی.کابوس شبانه .مراحل خواب.سحر خیزی.بختک.خرو پف .

 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 


همه ما خواب می‌بینیم، اما اگر در مرحله خواب REM بیدارمان کنند، به ندرت به یاد می‌آوریم که چه خوابی دیده‌ایم. فرضیه‌های بسیاری درباره رویا وجود دارد. زیگموند فروید اعتقاد داشت رویاها بیان کننده ذهن ناخودآگاه ما هستند که غرایز مختلف را آشکار می‌سازند. کارل یونگ یکی از هواخواهان فروید نیز اهمیت زیادی برای معانی رویاها قائل است. اما نمادهایی را که یونگ ترسیم می‌کند، بیشتر به فرضیه خود او یعنی ، کهن الگوهای جهانی و ضمیر ناخودآگاه همگانی ، که اغلب از نوع معنوی و مذهبی هستند، نزدیک است.


تعبیر خواب از دیدگاه زیست شناسی و روانشناسی :
فرانسیس کرک ، یکی از کاشفان DNA ، بر این باور است که خواب دیدن ، راهی برای جداسازی و دور ریختن اطلاعات حسی است که در طول روز دریافت شده‌اند. هنگامی‌که چنین اتفاقی می‌افتد، سیستم عصبی فعال شده و نهایتا منتهی به رویا می‌شود.

رابین رویستون ، روانپزشک ، بیش از 200 شرح رویا و خواب جمع‌آوری کرده است که ظاهرا مشکلات مربوط به سلامتی را بازگو می‌کنند. برای مثال ، مردی خواب دیده بود که دو پلنگ سیاه او را تعقیب می‌کنند و یکی از آنها پنجه‌اش را در پشت او فرو می‌کند. ماهها بعد ، این مرد مبتلا به بیماری خطرناکی شد که ویژگی آن وجود خال سیاهی در همان نقطه پشت است.

به نظر می‌رسد، رویاها گاهی الهامی برای حل خلاقانه مسائل هستند. مثلا ککوله ، کاشف بنزن ، بعد از این که خواب دید دایره‌ای از مارها هر کدام دم مار بعدی را در دهان دارد، موفق به کشف ساختمان شیمیایی بنزن شد که حلقوی است نه خطی. روانشناسان می‌گویند هر خوابی که می‌بینید، معنی پنهانی دارد. در این جا چند تعبیر خواب از دیدگاه روانشناسی می‌آید، که البته فقط نوعی برداشت از خواب است و نمی‌تواند حکمی کلی و قطعی داشته باشید و بیشتر به ارتباط بین اعمال و ذهن انسان بر می‌گردد.


چند تعبیر خواب از دیدگاه روانشناسی :
پله: اگر خواب ببینید که از پله بالا می‌روید، معمولا نشانه آن است که موفقیتی در آینده خواهید داشت. پایین آمدن از پله به این معنی است که از شکست می‌ترسید زیرا اخیرا به نوعی ، خطر کرده‌اید.


ماشین آلات: تقریبا همیشه نماد بدن و بخصوص مغز هستند. اگر خواب ببینید قسمت‌های ماشینی را از یکدیگر باز می‌کنید، نشانه آن است که شما در حال مبارزه با یک ضعف روانی مثل فراموشی هستید. خواب دیدن ماشین روغن‌کاری شده و روان ، بیان کننده میل به سارماندهی بهتر در زندگی است. ماشین آلات زنگ زده و از کار افتاده نشانه بیماری جسمی یا روحی هستند.


مو: موی بلند و باز نشان‌دهنده میل به آزادی بیشتر است. اما اگر خواب ببینید موی خود را کوتاه می‌کنید، معنی‌اش این است که احساس می‌کنید در بخشی از زندگی خود محدود شده‌اید. شانه کردن مو به معنی یافتن راه حل برای مشکلات پیچیده است.


منفذ: اگر خواب ببینید در منفذی گیر افتاده‌اید، معنی‌اش آن است که احساس می‌کنید زندگی‌تان تکراری شده است. سوراخ در لباس ، نشانه موفقیت مالی قریب‌الوقوع است.


مرگ: بندرت درباره مردن است. اگر خواب ببینید که خودتان مرده‌اید، نشانه آن است که می‌خواهید از شر تمام مشکلات دنیا خلاص شوید. مگر اینکه جدتان در گور بی نام و نشانی باشد که در این صورت از شغل یا حادثه‌ای ناخوشایند می‌ترسید. دیدن مرگ شخصی دیگر در خواب ، حاکی از رسیدن خبرهای تعجب برانگیز است و خواب دیدن مراسم عزداری یا تدفین ، پیامی از ضمیر ناخودآگاه‌تان است که باید چیزی را که به خاطرش افسوس می‌خورید، فراموش کنید.


علف و سبزه: منعکس کننده وضعیبت زندگی شماست. علف سبز نشان می‌دهد که همه چیز در وضعیت خوبی است. اما علف زرد رنگ و خشکیده به این معناست که شما خوشبخت نیستید، همنچنین به معنی بیماری نیز برداشت می‌شود.


آتش: اگر خواب ببینید که خانه‌تان آتش گرفته است، بدان معنی است که از کسی بی‌نهایت عصبانی هستید. اما اگر فقط خودتان در آتش باشید، یعنی تحت فشار احساسات غیر قابل کنترل درباره کسی و یا از فقدان او هستید.
دریا: دیدن دریای خالی ، خبر از احساس فقدان رابطه در زندگیتان را می‌دهد و خواب دیدن ساحل ، به معنی آن است که احساس می‌کنید سعادتتان در زندگی در حال از دست رفتن است.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

داشتن خواب آرام، برای بسیاری افراد در جوامع امروزی یک رویاست. خروپف، بی‌خوابی، آپنه خواب و نشانگان پاهای بی‌قرار، مشکلاتی هستند که بسیاری از افراد از آنها رنج می‌برند، اما آشنایی با این مشکلات و راه‌های درمانآنها می‌تواند تا حدودی به رفع اختلالات خواب کمک کند.
خرخر
خرخر شایع‌ترین مشکلی است که هنگام خواب ایجاد می‌شود. نه تنها اطرافیان بیمار آزرده می‌شوند بلکه خود او نیز ناراحت و خجالت‌زده خواهد شد. اگر بافت نرم پشت گلو بیش از حد رها باشد، مسیر حلق را می‌بندد و هوای خروجی سعی می‌کند این مانع را کنار بزند. به این ترتیب، بافت می‌لرزد و صدایی را که ما می‌شنویم، تولید می‌‌کند. با بالارفتن سن، خرخر شدیدتر می‌شود. افرادی که گردن‌های کوتاه و پهن دارند، بیشتر از بقیه خرخر می‌‌کنند، چون ماهیچه‌های اطراف نای آنها نمی‌تواند چربی‌های دور آن را سر جای خود نگهدارد. دلیل خرخرکردن سایر افراد ممکن است یکی از موارد زیر باشد: سستی عضلات زبان یا حلق (ماهیچه‌های شل باعث خرخرکردن می‌شوند)، بزرگی بافت حلق (معمولا کودکانی که لوزه‌های متورم دارند، خرخر می‌کنند)، انسداد مجاری بینی (افرادی که مجرای بینی‌شان تنگ است یا انحراف بینی دارند، معمولا خروپف می‌کنند.) خوشبختانه در 99 درصد موارد، می‌توان خروپف را درمان کرد. معمولا اضافه وزن دلیل اصلی خرخر است. آب‌کردن چربی اضافی دور گردن، باعث کاهش فشار اضافی وارد بر مجاری تنفسی و توقف خروپف می‌شود. سایر درمان‌ها بستگی به علت بیماری دارد به همین دلیل بهتر است بیمار با پزشک مشورت کند. استفاده از راهکارهای زیر نیز می‌تواند مفید باشد.
*‌ از مصرف الکل و قرص‌های خواب‌آور، پیش از خواب خودداری کنید. این کارها باعث سست‌شدن عضلاتی می‌شود که خرخر را ایجاد می‌کنند و علاوه بر این، آب بدن را کم و مجاری بینی را تنگ می کنند.
* اگر کمتر از چهار ساعت تا زمان خواب شما باقی مانده است، غذای سنگین نخورید.
* به پهلو بخوابید، نه به پشت. وقتی به پشت می‌خوابید، زبان به عقب دهان می افتد و بخشی از راه خروج هوا را می‌بندد.
* هوای اتاق خوابتان را مرطوب نگهدارید. اگر چند قطره اکالیپتوس روی بالش خود بریزید، بوی آن به بازشدن مجاری بینی کمک می‌کند.
* ورزش کنید، زیرا ورزش ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و باعث کاهش وزن می‌شود.
آپنه خواب
نام آپنه از یک لغت یونانی گرفته شده است که به معنی <نیاز به تنفس> است. وقتی ماهیچه‌های انتهایی زبان و زبان کوچک (بافت کوچک گوشتی که در انتهای دهان آویزان است) بیش از حد سست باشند، مسیر خروج هوا را مسدود می‌کنند. اگرچه دلیل آپنه خیلی شبیه خرخر است اما بسیار خطرناک‌تر از آن است، چون الگوی طبیعی تنفس را تغییر می‌دهد. گاهی حتی پیش می‌آید که تنفس بیمار هنگام خواب برای مدت 10 تا 25 ثانیه قطع می‌شود. توقف تنفس باعث کاهش فشارخون و نرسیدن اکسیژن به مغز می‌شود و در این زمان، مغز یک پیغام ناگهانی صادر می‌کند که فرد را بیمار می‌کند و به او می‌گوید که باید مقدار زیادی هوا به درون شش‌های خود بفرستد. ممکن است این اتفاق بارها و بارها تکرار شود و حتی دیده شده که بعضی بیماران تا صبح، 350 مرتبه بیدار می‌شوند. هر بار بیمار با دهانی خشک، بدنی عرق‌آلود و سردرد از خواب بیدار می شود. بیدارشدن‌های متوالی نمی‌گذارد بیمار به خواب عمیقی فرو رود و برای همین، این افراد روز بعد را با خستگی و خواب‌آلودگی شدید سپری می‌کنند. درباره آپنه باید گفت این بیماری بسیار خطرناک است زیرا باعث افزایش فشارخون و حملات قلبی می‌شود و جان بیمار را تهدید می‌کند. از این رو درمان آن الزامی است. معمولا برای تشخیص شدت بیماری افراد، از یک تست خواب با نام پلی‌سومنوگرافی استفاده می‌شود. اگر بیماری شدید نباشد درمان آن ازطریق تغییرات ساده رفتاری مانند کاهش وزن، قطع مصرف الکل و خوابیدن به پهلو صورت می‌گیرد. برای درمان موارد حاد نیز از دستگاهی به نام سی‌پاپ استفاده می‌شود. این دستگاه فشار هوای نای را همواره ثابت نگه می‌دارد و به بیمار کمک می‌کند هنگام خواب به راحتی تنفس کند. به این ترتیب بیمار می‌تواند راحت بخوابد و ریسک حمله قلبی نیز کاهش پیدا می‌کند.
بی‌خوابی
حدود یک سوم مردم از بی‌خوابی رنج می‌برند و خواب مفید و کافی ندارند. معمولا این افراد به آسانی به خواب نمی‌روند، نیمه شب از خواب می‌پرند و یا صبح خیلی زود، بدون احساس طراوت و شادابی از خواب بیدار می‌شوند. آنها معمولا خسته و زودرنج هستند و حتی نمی‌توانند هنگام کارهای ساده تمرکز کنند. جالب این جاست که بی‌خوابی دلیل خاصی ندارد. افرادی که بیش از 60 سال دارند، خانم‌ها و کسانی که سابقه افسردگی دارند، بیش از دیگران دچار این عارضه می‌شوند. فشار عصبی هم احتمال ابتلا را بیشتر می‌کند. از دست دادن نزدیکان، شرکت در امتحان، مشکلات کاری، جراحت، عمل جراحی و... می‌توانند الگوی خواب ما را بر هم بریزند که معمولا پس از عادی‌شدن شرایط، حال ما طبیعی می‌شود یا خود را با شرایط موجود وفق می‌دهیم. مسافرت‌های هوایی طولانی‌ هم بی‌خوابی را تشدید می‌کند. معمولا سفر به شرق بسیار مشکل‌تر از سفر به نواحی غربی است که تاخیر زمانی دارند اما اغلب بعد از یک یا دو روز عادت ایجاد می شود. ساعت مصرف قهوه، چای یا سایر مواد محرک از مواردی هستند که باعث بیدارماندن ما می‌شوند. درمان بی‌خوابی نیز بستگی به شناسایی عامل ایجاد آن دارد. یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از بی‌خوابی اصلاح شیوه زندگی است. هیچ‌گاه با نگرانی و اضطراب به رختخواب نروید. همین که نگران باشید، باعث می‌شود دیرتر به خواب روید. فاصله شام با زمان خواب خود را حفظ کنید و به‌خاطر داشته باشید هرچه کمتر نگران بی‌خوابی باشید راحت‌تر به خواب می‌روید.
نشانگان پاهای بی‌قرار
بعضی از مردم هنگام خواب، احساس می‌کنند پاهایشان می‌خارد، درد می‌کند یا می‌سوزد. معمولا این افراد مجبور می‌شوند راه بروند، پاهای خود را بمالند یا پاها را بالا ببرند تا احساس بهتری داشته باشند. به احتمال زیاد، این یک بیماری ارثی است چون در نزدیکان درجه اول افراد بیمار 5 بار بیشتر از دیگران مشاهده می‌شود. تغییرات هورمونی دوران بارداری هم علائم این بیماری را تشدید می‌کنند. سایر موارد این بیماری اغلب به دلیل فقر آهن یا آسیب در پاها روی می‌دهد. مصرف الکل و کافئین باعث بدترشدن نشانه‌های بیماری می‌شوند. دوش آب گرم، ماساژ و استفاده از کیسه آب گرم (و در بعضی افراد، آب سرد) به بهبود آن کمک می‌کند. در موارد شدید، پزشک داروهای خاصی برای درمان تجویز می‌کند


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 


- حمام گرم و لذت بخش، تمام تنش‌های روزانه را از عضلاتتان دور می‌کند و شما را آمادة خوابی خوش و راحت می‌سازد.
2- در حالی که خواندن کتاب، راه بسیار خوبی برای خوابیدن است، بیش‌تر وقت‌ها تماشای تلویزیون اثر عکس دارد.
3- برای داشتن خوابی آرام و رفع بی‌خوابی می‌توانید به توصیه‌های موسسه ملی خواب توجه کنید :
هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر صبح در ساعت معین بیدار شوید.
6ساعت قبل از خواب و به مدت 20-30 دقیقه ورزش کنید.
از مصرف نوشیدنی‌هایی مثل چای، قهوه و نوشابه گازدار قبل از خواب بپرهیزید.
قبل از خواب، آرام شوید و فنون آرمیدگی را اجرا کنید.
همراه با طلوع آفتاب از خواب برخیزید.
اگر خوابتان نمی‌برد، بلافاصله رختخواب را ترک کنید.
4- چند چیز خواب شما را تسهیل می‌کند :
شیر گرم - حمام آب گرم - فنون آرمیدگی - نظم و ترتیب در زمان خواب
5- چند چیز چرخه خوابتان را بر هم خواهد زد :
قرص‌های خواب‌آور
نوشیدن چای، قهوه، نوشابه، الکل و سایر مواد محرک.
استفاده از رختخواب برای کارهایی غیر از خوابیدن، مثل کتاب‌خوانی، تلفن زدن و …
غذای سنگین و دیر هنگام
ورزش سنگین
6- امام صادق (ع) می‌فرمایند : خداوند بر خواب زیاد و بیکاری خشم می‌کند.
7- براساس تحقیقی در دانشگاه هاروارد، یک ساعت خواب بعد از ناهار، قوای تحلیل رفته در طول روز را برمی‌گرداند، طوری که میزان تمرکز بعد از خواب بعدازظهر با سطح تمرکز پس از برخاستن از خواب شبانه در صبح قابل مقایسه است.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

شما هم دچار بی خوابی هستید ، نگران نباشید ، چون افراد بسیاری در جهان هستند که دچار بی خوابی می شوند و مشکل عمده ای برایشان پیش نمی آید . نیاز افراد به خواب نسبت به نوع فعالیت و سن افراد و زن و یا مرد بودن آنها متفاوت است . باید توجه داشت که کم خوابی و پرخوابی ، هر دو برای بدن مضر هستند و باعث اختلال در فعالیتهای بدن می شوند . وضعیت نرمال ، حداقل ۷ ساعت خواب در شبانه روز است . پس برای اینکه در طول روز شاداب باشیم و بدون خمودگی ، فعالیتهای روزانه خود را انجام بدهیم ،‌ باید نسبت به میزان خواب خود توجه کامل داشته باشیم .

عوامل مختلف بوجود آمدن بی خوابی : ()

الف - عوامل محیطی :
در بسیاری از موارد علت بی خوابی به دلیل عدم رعایت دکوراسیون مکان خواب یا عدم توجه به فضای لازم برای محل خواب و عادتهای خاص در اتاق خواب است . پس : ۱۰ دقیقه قبل از استراحت ، لامپها و تمام روشنایی را قطع کنید ! با کم نور کردن لامپها قبل از خواب ، می توانید به خواب آلودگی و آمادگی خود برای خوابیدن کمک کنید . این امر موجب سازگار شدن فکر و مغز شما با تاریکی میشود .
منبع :

از رختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید ! برخی از افراد به خصوص جوان ترها رختخواب خود را به یک اتاق نشیمن و پذیرایی یا حتی یک مرکز تفریجی تبدیل می کنند . این کار کاملاً غلط است . نشستن یا دراز کشیدن مستمر و پیوسته روی تخت ، آن را از تصور وجود محلی برای استراحت صرف خارج می کند و در نتیجه در زمان استراحت ، هر چه تلاش کنید ، نخواهید توانست در آن چشمهای خود را ببندید و آرامش بیاید .
مکان آرامی را برای خوابیدن بیابید ! بسیاری از افراد فکر میکنند که به راحتی قادرند در یک مکان شلوغ و پرسرو صدا ، کار و حتی استراحت کنند وحتی گاهی اصلاً متوجه آن نمی شوند . برخی نیز به خوابیدن در یک اتاق پرسرو صدا معتاد شده اند و عمل کردن به عکس آن برایشان دشوار است . بهتر است بدانید که با این وضعیت ضمیرناخوآگاه شما هرگز مدیون شما نخواهد بود . در واقع ، سر و صدا می تواند مانع وارد شدن به یک خواب عمیق شود و در نتیجه از یک خواب راحت و منافعش محروم شوید .
اتاق خواب خود را تهویه کنید ! کسانی که در یک اتاق بدون تهویه و آلوده می خوابند ، ممکن است روز بعد احساس خستگی کرده ، یا حتی سردرد را تجربه کنند . با باز کردن یک پنجره به راحتی می توانید این مشکل را برطرف کنید .
دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید ! سعی کنید رختخواب خود ( تخت ) را در قسمتهای متفاوتی از اتاق قرار دهید و جای آن را دائماً تغییر دهید . برخی عقیده دارند که تخت شما نباید رو به روی در اتاق یا آینه باشد . شاید به نظر ، یک عقیده خرافی باشد ، ولی با تجربه آن پی به اثر و نتیجه اش خواهید برد .

ب ـ دلایل روانی :
نگرانی و استرس می تواند سبب آشفتگی خواب شود و این درست است که استرس و اضطراب در زندگی تمام افراد نقش مخربی دارد ، ولی برخی از افراد خیلی بیشتر از بقیه گرفتار مشکلات ناشی از آن در زندگی و امر خوابیدن خود هستند . زمانی که فکر شما در حال شکنجه و آزار است . مسلماً خوابیدن غیرممکن است . ولی مسلم است که شما قادرید بر این مشکل نیز غلبه کنید . در اینجا چند روش مؤثر برای کاهش فشار و استرس را معرفی می کنیم : ورزش کنید ! این امر علاوه بر اینکه به بهبود وضعیت فیزیکی و افزایش انرژی بدن شما کمک می کند ، فکر شما را در حالت آرامش و عدم فعالیت قرار می دهد . اما انجام دادن آن بلافاصله قبل از خواب می تواند تا زمان آرامش یافتن و به اصطلاح سرد شدن بدن ، مانع از خوابیدن شود .
مشکلات کاری را در محل کارتان بگذارید ! البته این امر مشکل است ،‌ ولی با تمرین ، آسان خواهد شد .
هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید ! گفتنش از انجام دادنش آسان تر است ، ولی اگر همچنان زیرلحاف خود در حال نفرین و گله و غرولند هستید ،‌ بدانید که هرگز خواب خوبی نخواهید داشت .
تلاش در به خواب رفتن نداشته باشید ! تمرکز روی خوابیدن ، تنها موجب خواهد شد که تا صبح خوابتان نبرد . استراحت نباید به زور باشد ، این امر باید به طور اتوماتیک و طبیعی رخ دهد . خیلی از افراد ،‌ روز را با داشتن نگرانی از اینکه مبادا شب خوابشان نبرد سپری می کنند و جالب است که شب هم خوابشان نمی برد .
اگر نمی توانید بخوابید در رختخواب دراز نکشید ! از جا بلند شوید ، کمی تلویزیون نگاه کنید ، کتاب بخوانید یا به روش دیگری خود را سرگرم کنید ۳۰ دقیقه بیدار بودن بهتر از نخوابیدن در تمام طول شب است .
روی شکم نخوابید ! از آنجا که هر فرد شکل خوابیدن منحصر به فردی را برای خود دارد ( پشت ، شکم ، پهلو ) گفتن اینکه روی شکم نخوابید ، به برخی از افراد ، شاید چندان خوشایند نباشد . این روش خواب ، چندین عیب و مشکل نسبت به سایر حالتهای دیگر دارد . اول اینکه موجب بیش از حد گسترده شدن و کشیدگی پشت و کمر می شود و در نتیجه روز بعد درد پشت را به ارمغان خواهد آورد . دیگر اینکه اگر از یک بالش بزرگ و تشک نرم استفاده کنید ، حتی می تواند موجب کمبود اکسیژن شود ، چرا که احتمالاً در این حالت صورت خود را روی بالش می گذارید که این کار ، روز بعد ، سردرد و ناراحتی به همراه خواهد داشت .
از خوابیدن روی تشک نرم خودداری کنید ! خوابیدن روی یک بستر نرم و سست ، ماهیچه های پشتی را ضعیف کرده و می تواند به مرور ، بدن را در یک موقعیت غیرطبیعی و دارای انحناء قرار دهد . امروزه ، بیشتر مردم خواهان یک تخت نرم هستند که تمام بدن و تک تک اجزای آن را در خود غرق کرده و فرا بگیرد . شاید این تفریح در این مدت کوتاه خوشایند به نظر برسد ، ولی بدن شما بعد از گذشت یک زمان طولانی شما را نخواهد بخشید .

ج - رژیم غذایی :
کمبود ویتامین b ، کلسیم ، مس ، آهن ، منیزیم ، و روی و خوردن بیش از حد غذا یا داشتن عادت غذایی بد و تغذیه نامناسب ، همه می توانند موجب اختلال در خواب شوند . دانستن اینکه چه نوع غذایی موجب کاهش یا مانع از خوابیدن شما می شود ، می تواند کمک بزرگی باشد ، در اینجا چند نوع از آنها ذکر می شود :
غذاهای نشاسته ای : با وجود اینکه این مورد ، به عنوان یک عادات غذایی بد محسوب می شود ، خوردن غذای غنی از نشاسته مانند برنج یا سیب زمینی ، قبل از خواب ،‌ می تواند موجب خواب آلودگی شود . البته اگر شما در نظر دارید که وزن کم کنید ، این روش توصیه نمی شود . این دستور برای کسانی مفید است که از این نظر مشکلی ندارند .

غذاهای شور : از خوردن غذاهایی مانند پیتزا ، ماهی ، سوپ و یا هر غذایی که شامل مقدار زیادی سس و نمک است خودداری کنید .این غذاها انسان را تشنه می سازند . بنابراین مجبور خواهید بود دائماً از رختخواب بلند شوید و آب بنوشید . مصرف یک لیوان شیر گرم قبل ازخواب می تواند به خاطر داشتن مقدار زیادی تریپتوفان ( یک محرک برای ساختن سروتونین که واسطه ی شیمیایی در مغز است و به القای خواب کمک می کند ) مؤثر واقع شود .
کافئین : نوشیدن قهوه و چای و خوردن شکلات قبل از خواب ، منطقی نیست . بسیاری از مردم فراموش می کنند وقتی که در حال تماشای یک مسابقه فوتبال هستند ، از خوردن چیپس ، مایعات شیرین و کافئین دار یا تنقلات سنگین خودداری کنند .
داروها : برخی از بیماریها ، سیگار کشیدن و برخی از داروها و حتی افسردگی ، همه می توانند باعث بی خوابی شوند . برخی از داروها خواب آور هستند که باعث خواب آلودگی می شوند که مصرف آنها می تواند باعث ایجاد خواب شود ؛ مانند آنتی هیستامین ها که البته در درمان بی خوابیهای کوتاه مدت مؤثر است ، ولی در طولانی مدت به خاطر ایجاد وابستگی خطرناک بوده و دوباره امکان برگشت بی خوابی وجود دارد . البته مصرف این دارو زیر نظر پزشک توصیه می شود با وجود تمام این مسائل ، اگر هنوز هم مشکل بی خوابی شما برطرف نشده است ، باید به پزشک مراجعه کنید


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

براساس یک نظریه، خمیازه کشیدن مسری است. آخرین نظریه های فیزیولوژیست ها در رابطه با خمیازه کشیدن، از مسری بودن خمیازه حکایت می کند.

بر این اساس، خمیازه کشیدن یک عمل بدوی است که در سیر تکامل انسان جا مانده است.

یک پروفسور دانشگاه مریلند در آمریکا کشف کرده، خنده و خمیازه به گونه ای غیرعادی قابل سرایت هستند، به طوری که تنها مطالعه درباره خمیازه کافی است تا شما نیز تمایل به آن پیدا کنید. برای مثال در بابون ها، 4 خمیازه سرپرست گروه، نشانه آن است که اعضا باید برای گذراندن شب اتراق کنند.

در واقع خمیازه یک بازتاب است و شما نمی توانید به راحتی آن را متوقف کنید. این رفتار علامتی از تغییر حالت میان هوشیاری و خواب آلودگی و برعکس است. به اعتقاد او خمیازه کشیدن هیچ ارتباطی با کسب اکسیژن بیشتر برای فرد ندارد.

همچنین گروهی از محققان دانشگاه آریزونا، دلیل اینکه برخی افراد با مشاهده خمیازه دیگران، خود نیز آن را تکرار می کنند را نوعی پدیده ارادی موسوم به مجاورت می دانند.

خمیازه عبارت است از باز کردن دهان و تنفس عمیق به صورت غیر ارادی که تقریباً از زمان پیش از تولد و به عبارت دقیق تر از دوره جنینی و یازده هفتگی قابل مشاهده است.

در ارتباط با خمیازه دو نظریه عمده مطرح است؛ نخست تئوری فیزیولوژیکی که طبق آن کمبود اکسیژن با بالا رفتن میزان دی اکسید کربن در خون باعث می شود گیرنده های حسی پیام خاصی را منتقل و قسمت غیرارادی مغز فرمان خمیازه را صادر کند و نظریه دوم، تئوری خستگی است که خمیازه را نوعی واکنش طبیعی بدن می داند.

از سوی دیگر محققان این مرکز به تازگی دریافته اند زمانی که فرد خمیازه می کشد، مقادیر بیشتری اکسیژن از طریق گشاد شدن مجاری تنفسی، وارد ریه هایش شده و درصد این گاز حیاتی در خون افزایش می یابد.

آنها می گویند: در 90 درصد موارد، خمیازه کشیدن به دنبال افت اکسیژن در بدن فرد رخ می دهد. برای مثال بعد از مدتی نفس کشیدن به صورت مقطع و کوتاه، ناگهان شخص خمیازه کشیده و با این کار بدن او میزان اکسیژن مورد نیاز را دریافت می کند، پس در حقیقت خمیازه پاسخی به نیاز فرد به هوای بیشتر است، نه دلیلی بر خواب آلودگی.

خمیازه بی اختیار انجام می شود، زیرا در مغز ما مرکزی است که نفس کشیدنمان را تنظیم می کند. اگر مقدار زیادی گاز کربنیک در بدن ما باشد، این مرکز فعال می شود و ما بی آنکه بخواهیم، نفس عمیقی کشیده و گاز کربنیک را هم بیرون می دهیم.

هر چند علل و چگونگی دقیق خمیازه کشیدن مشخص نیست، اما دیدن، شنیدن و یا حتی فکر کردن به خمیازه نیز می تواند آن را در یک فرد برانگیزد. زیرا نگاه کردن و شنیدن صدای خمیازه روی مغز ما اثر می گذارد و باعث خمیازه می شود.

پیش از این تصور عمومی این بود که ما تنها هنگام خستگی خمیازه می کشیم، اما ما موقع بیدار شدن از خواب و هوشیاری کامل نیز خمیازه می کشیم.امروزه می دانیم ریه ها مسئول سنجش میزان اکسیژن نیستند و از طرفی دیده شده که حتی جنین انسان در شکم مادر با ریه های پر از آب خمیازه می کشد.

این نظریه معتقد است که خمیازه کشیدن، نوعی روش ارتباطی میان موجودات است، به این معنی که جانوران با انجام این عمل، تغییرات ایجاد شده در محیط با درون خود را به یکدیگر اطلاع می دهند.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

خواب چیست ؟ 

خواب فرایندی طبیعی است که بطورمنظم در هر بیست و چهار ساعت اتفاق می افتد و در آن حالت انسان، ناهشیار و نسبت به اتفاقات اطراف خود نا آگاه است.

خواب دو نوع عمده دارد:

الف:خواب با حرکت سریع چشمها

 که سرتاسرشب چند بار اتفاق می افتند و ما طی آنها   خواب می بینیم.
دراین نوع خواب که حدودا یک پنجم زمان خوابیدن را به خود اختصاص میدهد مغز بسیار فعال بوده و ماهیچه‌های بدن در حال استراحت هستند و چشمها به سرعت به   چپ و راست حرکت می کنند.

ب:خواب بدون حرکت سریع چشمها

در این حالت مغز آرام بوده ولیکن بدن   حرکت میکند در این هنگام هورمونها  آزاد شده   و وارد سیستم گردش خون می شوند و بدن  به ترمیم خستگی ها و فرسودگیهای حاصل از فعالیتهای روزانه می پردازد.
این نوع خواب دارای  چهار مرحله است:

یک- مرحله پیش از به خواب رفتن

در این مرحله عضلات آرام میگیرند، ضربان قلب کند شده و دمای بدن کاهش   می یابد.

دو- خواب سبک

در این مرحله   هنوز میشود به سادگی و بدون احساس گیجی از خواب بیدار شد.

سه- موج آهسته

در این مرحله فشار خون کم میشود، ممکن است در خواب صحبت کنیم یا راه برویم.

چهار- خواب عمیق با موج آهسته

در این حالت از خواب بیدار کردن ما خیلی سخت است  و در صورت وقوع   احساس گیجی خواهیم کرد.
جابجایی بین مراحل  یک و دو در خواب شبانه حدود پنج بار اتفاق می افتد وهر چه به صبح نزدیکتر شویم میزان خواب دیدن ما افزایش می یابد. در جریان یک خواب طبیعی تقریبا هر دوساعت یک بار به مدت یک یا دو دقیقه  بیدار می شویم  ولی معمولا آن را بیاد نمی آوریم ولی اگر در این حالت  از قبل  دلشوره داشته باشیم یا در اطراف ما سرو صدا باشد یا همسر ما خروپف کند،   احتمالش بیشتر است که این دوره های بیداری را به یاد آوریم.

به چقدر  خواب نیاز داریم؟

پاسخ این سوال عمدتا بستگی به سن ما دارد.

 • نوزادان روزانه حدود هفده ساعت  میخوابند
 • کودکان بزرگترتنها به نه یا ده ساعت خواب شبانه نیاز دارند
 • اغلب افراد بالغ نیازمند هفت  یا هشت ساعت خواب شبانه  هستند

 

افراد   مسن تر هم به همین مقدار خواب نیاز دارند ، اما اغلب ممکن است فقط یک دوره خواب عمیق شبانه  در طی  سه تا چهار ساعت اول داشته   و  پس از آن  ممکن است آسان تر از خواب بیدار شوند بعلاوه، تمایل به خواب دیدن با افزایش سن کاهش می یابد، همچنین افراد همسن در شرایط یکسانی به سر نمی برند و با هم تفاوت دارند.
اغلب افراد به هفت یا هشت ساعت خواب نیاز دارند اما افرادی هم  هستند  که با سه تا چهار ساعت خواب شبانه سرمیکنند.خوابیدن شبانه بطور منظم و بیش از هفت  یا هشت ساعت، مفید نخواهد بود. 
دوره های  کوتاه مدت بیداری بسیار بیشتر از آنچه واقعا هستند حس  می شوند بنا براین به سادگی  ممکن است احساس کنیم  کمتر از میزان واقعی خواب بوده ایم.

اگر نخوابیم چه می شود؟

  اگر نتوانیم بخوابیم نگران می شویم، اگر بی خوابی گهگاهی اتفاق بیفتد روز بعدش احساس خستگی خواهیم داشت اما در این حالت آسیبی به سلامتی جسمی و روانی ما وارد نمی شود اما پس از چند شب بیخوابی به تدریج متوجه خواهید شد:

 • تمام مدت خسته هستید
 • در طی روز چرتتان میگیرد
 • تمرکز فکری برایتان سخت میشود
 • تصمیم گیری برایتان مشکل میشود
 • شروع به احساس افسردگی می کنید

اگر با ماشین آلات سنگین  کار می کنید یا در حال رانندگی باشید این میتواند بسیار خطرناک باشد.سالانه مرگ و میر فراوانی به دلیل به خواب رفتن افراد حین رانندگی اتفاق می افتد.
فقدان خواب همچنین میتواند ما را در مقابل فشار خون بالا، چاقی و دیابت آسیب پذیر سازد.

مشکلات خواب در دوران بزرگسالی

خواب بیش از حد کم ( Insomnia)
 ممکن است احساس کنید خواب کافی ندارید و یا حتی اگر  میزان ساعات، برای خواب شبانه   به نظر کافی آیند، یک استراحت مناسب در طول شب برایتان حاصل نمیشود.
دلایل روزمره فراوانی برای خوب نخوابیدن وجود دارند:

 •  اتاق خواب گرم یا سرد است یا سر و صدا زیاد است.
 •  ممکن است رختخواب، ناراحت یا کوچک باشد.
 •  احتمال دارد الگوی خواب  همسر شما با شما متفاوت باشد.
 •  شما ممکن است یک الگوی منظم برای خواب نداشته باشید یا به میزان کافی نرمش بدنی نکنید
 •  خوردن بیش از حد ممکن است خوابیدن را مشکل سازد
 •  گرسنه به بستر رفتن ممکن است سبب بیداری پیش از موعد گردد
 •  سیگار، الکل و نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه
 •  بیماری، درد یا تب بالا

 

برخی علل جدی تر عبارتند از:

 •  مشکلات احساسی
 •  ناشی از کار
 •  اضطراب و نگرانی
 •  افسردگی ، شما ممکن است صبح زود از خواب بیدار شوید و قادر به خوابیدن دوباره نباشید.
 •  فکر بیش از حد به مشکلات روزانه

آیا مصرف قرص کمکی به ما میکند؟

قرصهای خواب چندین سال است که بوسیله مردم مصرف میشوند ولی این قرصها:

 •  اثر طولانی مدت ندارند
 •  روز پس از مصرف آنها شما خسته و تحریک پذیر خواهید بود
 •  خیلی زود کارایی خود را از دست می دهند و شما مجبورید از مقدار بیشتری دارو استفاده کنید
 •  بسیاری به آن معتاد می شوند، در واقع با مصرف طولانی مدت قرص های خواب آور انسان از نظر جسمی و روانی به آنها وابسته می شود
 •  بسیاری از عوارض قرصهای خواب آور جدید(zolpidem,zalpelon,zopiclone) هم شبیه قرصهای قدیمِی مانندNitrazepam,Temazepam,Diazepamمیباشد.

 

قرصهای خواب بایدبرای مدت کوتاه(کمترازدوهفته)مصرف شود-مثلادر مواقعی که شمااصلا خوابتان نمی برد و دچار پریشانی شده اید.
اگر شما مدت طولانی است که از این دارو ها استفاده می کنید بهتر است با مشورت پزشک  خود مقدار
 مصرف را به تدریج کاهش دهید، در برخی موارد نیز مصرف دارو های ضد افسردگی
 مفید می باشد.

داروهای بدون نسخه پزشک

چند مورد از این گونه دارو ها وجود دارد که شما مثل دارو های ضد آلرژی و سرماخوردگی می توانید
آنها را بدون نسخه پزشک خریداری کنید.
البته این دارو ها تا حدودی موثرند اما به احتمال قوی روز بعد شما کاملا خواب آلود خواهید بود.
اگر شما از این دارو ها مصرف کردید حتما به اخطار های مربوطه توجه کنید و روز بعد جدا از رانندگی و کار با وسایل خطرناک دوری کنید.
مشکل دیگر هم اینکه بدن نسبت به این دارو ها مقاوم شده و به تدریج شما مجبورید مقدار بیشتری دارو
مصرف کنید تا به اثر مطلوب دست یابید ، بهترین راه این است که به طور موقت از این دارو ها استفاده کنید و
هر گز به مدت زیاد آن را به کار نبرید.
نوع دیگر درمان ،استفاده از دارو های گیاهی است و اکثر آنها بر پایه گیاه دارویی سنبل الطیب
 ساخته می شوند ، اگر از این گیاه دارویی به مدت دو سه هفته شبانه استفاده شود بهترین نتیجه را خواهد داشت اما اگر گهگاه از آن استفاده کنیم نتیجه مورد نظر را نخواهد داشت.
به مانند دارو های ضد آلرژی ما باید مراقب عوارض استفاده از این دارو ها باشیم.
اگر برای فشار خون دارو مصرف می کنید یا از سایر دارو های آرامبخش یا خواب آور استفاده می کنید
حتما قبل از استفاده از این دارو ها با دکتر خود مشورت کنید.

در مان بر پایه روان شناسی

یک روش درمانی به نام  درمان رفتار شناسی مفید بوده است.
این نوع درمان به بیمار کمک میکند تا از فکر و خیال بیهوده ای که باعث اضطراب می شود دوری کند.

چیز هایی که باید از آنها اجتناب کرد:

 • - الکل
  همه میدانند که الکل به انسان برای به خواب رفتن کمک میکند ، اما مشکل اینجاست که اغلب
  اگر الکل مصرف کرده باشیم نیمه شب از خواب بیدار میشویم و اگر بطور منظم برای به خواب رفتن
  الکل مصرف کنیم به تدریج به مقدار بیشتری الکل احتیاج پیدا خواهیم کرد و اگر هم  به یکباره
  مصرف آن را قطع کنیم برای یک یادو هفته خوابیدن ممکن است بسیار دشوار شود.
 • - دارو های کاهش وزن ، دارو های مخدر مانند اکستاسی ، کوکائین ، آمفتامین و غیره نیز باعث بی خوابی می شوند.

کمک به خود:

در اینجا به مواردی اشاره میکنیم که برای بسیاری افراد مفید بوده است.

این کار هارا انجام دهید:

- مطمئن  شوید اتاق خواب و رختخواب شما راحت ، نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد و سر و صدای زیادی هم  در محیط نباشد.
- مطمئن شوید که تشک شما به خوبی وزن شما را تحمل می کند و نه آنقدر نرم نرم باشد که بدن شما خم شود و نه آنقدر سفت که شانه ها و باسن شما تحت فشار قرار گیرد به طور معمول شما هر ده سال یک بار تشک خود را عوض کنید تا بهترین کارایی را داشته باشد.
- هنگام روز مقداری فعالیت بدنی نظیر شنا یا پیاده روی داشته باشید ، اما زیاده روی نکنید.
بهترین زمان انجام این فعالیتها ساعات آخر بعد از ظهر یا اوایل عصر می باشد.
-  فعالیت بدنی پس از این زمان با عث آشفتگی در خواب خواهد شد
- قبل از به رختخواب رفتن زمانی را برای تمدد اعصاب اختصاص دهید. بعضی افراد استفاده از مواد خوشبو را برای تمدد اعصاب مفید یافته اند(آروماتراپی)
- اگر چیزی با عث آزار شما می شود و نمی توانید برای خلاصی از آن کاری انجام دهید ، قبل از رفتن به رختخواب آنرا یادداشت کنید و با خود بگویید که فردا به حل این مسئله خواهم پرداخت.
- اگر نمی توانید بخوابید ، برخیزید و کاری انجام دهید که اعصاب شما را راحت کند ، مثلا مطالعه کنید،
تلویزیون نگاه کنید یا به موسیقی آرام گوش کنید.
پس از مدتی باید به قدر کافی خسته باشید که به رختخواب باز گردید.

این کار ها را انجام ندهید:

- برای مدت طولانی سعی کنید  بی خواب نمانید ، سعی کنید برنامه زمانی مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید.
- حتی اگر احساس خستگی میکنیدیا نمیکنید همیشه سعی کنید در ساعت مشخص به رختخواب بروید و در ساعت مشخص هم بیدار شوید.
- کافئین تا مدت زمان نسبتا زیاد در بدن می ماند، سعی کنید از اواسط بعد از ظهر از نوشیدن چای ،قهوه و سایر نوشیدنی های کافئن دار خودداری کنید و اگر به نوشیدنی گرم نیاز دارید از شیر یا نوشیدنی های گیاهی استفاده کنید البته مطمئن شوید این گیاهان دارای کافئین نباشند.
- الکل زیاد مصرف نکنید ، ممکن است الکل در به خواب رفتن به شما کمک کند اما اغلب نیمه شب باعث بیداری شما می شود.
- شب هنگام از خوردن و آشامیدن بیش از حد خودداری کنید ، سعی کنید عصر هنگام شام خود را میل کنید تا شب دیر وقت اگر شب بدی را گذرانده اید  روز بعد نخوابید چون شب بعدی نخواهیدتوانست خوب بخوابید.
- اگر با وجود بکار بردن موارد فوق باز هم بد خواب هستید به پزشک مراجعه کنید و در باره مشکلاتی که مانع از خوب خوابیدن شما میشوند با وی مشورت کنید.
دکتر می تواند تشخیص دهد آیا علت بی خوابی شما ، بیماری ، استفاده از دارویی خاص ، یا مشکلات هیجانی است یا نه؟ شواهدی وجود دارد که نشان میدهد درمان رفتار شناسی مفیداست بخصوص اگربی خوابی شمامزمن شده باشد.
خوابیدن در زمان نادرست، شیفت کاری کردن ، مراقبت شبانه از فرزندان
شما ممکن است بنا به شرایط کاری در زمان طبیعی خواب مجبور باشید بیدار بمانید.اگر گهگاهی این شرایط را دارید ، کنار آمدن با آن خیلی سخت نیست. اما شیفت کاران ، مانند دکتر ها یا پرستارانی که تمام شب را کار می کنند ، یا مادرانی که شبانه از کودکان خود مراقبت می کنند ، ممکن است دچار مشکل شوند.
این درست حالتی است که در مسافرت های هوایی طولانی رخ میدهد ، یعنی زمان خواب طبیعی شما به هم می خورد و زمانی که سایر مردم خواب هستند شما مجبور به بیداری هستید.
یک راه خوب برای بازگشت به حالت طبیعی بیدار شدن صبح زود و در زمان مشخص می باشد. مهم نیست شب گذشته چقدر دیر خوابیده باشید.می توانید برای کمک به این منظور از ساعت زنگدار استفاده کنید
همچنین شب بعد زود تر از ساعت ده به رختخواب نروید اگر از این روش استفاده کنید به زمان خواب طبیعی  باز خواهید گشت.

خواب بیش از حد

شما ممکن است صبح به هنگام بر خواستن از خواب هنوز احساس خستگی و خواب آلودگی داشته باشید
عمده ترین دلیل می توانداین باشد که شما شب را خوب نخوابیده اید.
شما حتی ممکن است پس از یک هفته خواب کافی شبانه، هنگام روز احساس خواب آلودگی کنید.
علت این مشکل می تواند یک بیماری مانند دیابت ، عفونت ویروسی ویا مشکل در کار غده تیروئید باشد
شرایط دیگری هم باعث خواب بیش از حد افراد می شود.

خواب آلودگی در روز ( Narcolepsy )

این یک حالت شرایط غیر معمول است که اغلب توسط پزشکان قابل تشخیص نیست.
دو نشانه عمده برای این بیماری موجود است:
- احساس خواب آلودگی شدید هنگام روز ، حتی در حضور دیگران انسان ممکن است چرت بزند.
- شما ممکن است بهطور ناگهانی ، هنگام عصبانیت یا خندیدن یا هیجان زدگی کنترل عضلات خود را از دست بدهید و ولو شوید ، به این حالت  cataplexyمی گویند.
همچنین شما ممکن است به حالتهای زیر دچار شوید:
- هنگام به  خواب رفتن یا هنگام بر خواستن قادر به تکلم نباشید ، به این حالت  فلج ناشی از خواب  می گویند(sleep paralysis).
- صدا های عجیب و غریب بشنوید یا تصاویر خیالی را مشاهده کنید.
- شما ممکن است در خواب به طور اتوماتیک کارهایی را انجام دهید که به هیچ وجه هنگام بیداری آنها را به یاد نمی آورید.
- ممکن است نیمه شب با احساس گرگرفتگی از خواب بپرید.
دلیل این موضوع اخیرا کشف شده و مربوط به کمبود ماده اورکسین یا هیپوکرتین می باشد
درمان این بیماری شامل انجام ورزش منظم وداشتن برنامه منظم شبانه می باشد و با توجه به الگوی بیماری شما مصرف برخی از دارو های ضد افسردگی یا داروهایی که باعث افزایش سطح هوشیاری می شوند مانند مدافینیل می تواند سودمند باشد.

خواب آشفته و نا منظم

 -شما ممکن است هنگام خواب خروپف کنید ویا در زمان های کوتاهی تنفستان دچار وقفه شود، دلیل این امر بسته شدن قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شما می باشد.
- هر وقت که تنفستان متوقف شود  شما از خواب میپرید و  عضلات بدن و به ویژه دست و پایتان  ممکن است دچار پرش شوند.
- شمافقط برای مدت کوتاهی قبل از دوباره به خواب رفتن بیدار هستید.
- این حالت معمولاچندباردرهنگام شب روی میدهدودرنتیجه شماروزبعداحساس خستگی وکوفتگی وخواب آلودگی شدید خواهیدداشت.
- شما همچنین پس از بر خواستن از خواب ممکن است دچار سردرد یا خشکی دهان شوید.
 این حالت در سالخوردگان ، همچنین سیگاری ها و الکلی ها و همچنین افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر روی می دهد.
خود بیمار خیلی ممکن است متوجه این حالت نشود و بیشتر همسر ش متوجه این رویداد می شوند. برای بهبود شرایط باید برخی از رفتار های روزمره خود مانند سیگار کشیدن ، اضافه وزن و نوشیدن الکل وخوابیدن دروضعیتهای مختلف را متوقف کنید.
اگر وضعیت راه های تنفسی شما وخیم است ،شایدلازم باشدازوسایل مخصوصی که برای کمک به این منظورساخته شده اندمانند CPAPاستفاده کنید.   
این وسایل ماسک مانند روی بینی شما نصب می شوند و فشار هوای لازم را برای باز نگاه داشته شدن مجرای تنفسی شما اعمال می کنند.

مشکلات دیگر خواب

حدود پنج درصد بالغین دچار وحشت شبانه می شوند و یک درصد هنگام خواب راه می روند. اما این دو حالت در کودکان بیشتر مشاهده می شود
راه رفتن در خواب:
اگر شما در خواب راه می روید به چشم افراددیگر مانند کسی خواهید بود که  تازه از خواب عمیق برخاسته است. شما ممکن است از خواب بیدار شوید و کارهایی انجام دهید که ممکن است کاملا پیچیده باشد مانند راه افتادن در اطراف منزل ،بالا و  پایین رفتن از پله ها و انجام سایر کارهایی که ممکن است باعث شرمساری شما شود یا حتی شما را به خطر اندازد.
در راه رفتن شما اغلب متوجه این رویداد ها نخواهید شد مگر اینکه کسی شما را بیدار کند.
راه رفتن درخواب ممکن است در پی از وحشت شبانه روی دهد(به نکات زیر توجه کنید).
فردی راه که در خواب راه میرودبدون بیدار کردن بااحتیاط به سمت رختخواب هدایت کنید.شایدلازم باشداشیاتیزوخطرناک مانندچاقورادرکمدقرارداده ودر آن راقفل کنید.همچنین قفل کردن دروپنجره برای حفاظت ازآسیب دیدگی لازم باشد.

وحشت شبانه:

خوابهای ترسناک می تواند به تنهایی روی دهد و باعث خواب روی نشود
فردی که با دیدن خواب ترسناک از خواب می پرد مانند کسی به نظر میرسد که ناگهان از خواب پریده
و هنوز نیمه هشیار است ، این گونه افراد اغلب بدون بیدار شدن کامل دوباره به خواب می روند بهترین کاری که می توانید برای این افراد انجام دهید این است که به نشستن آنها کمک کنید تا کم کم به خواب بروند
وحشت شبانه با خوابهای وحشتناک یا کابوس متفاوت است زیرا فرد هنگام بیداری آنرا به یاد نمیاورد

کابوس:

بسیاری از ما خوابهای ترسناک یا کابوس را تجربه کرده ایم. کابوسها معمولا حوالی صبح که ما واضح ترین و خاطرآورترین خوابها را می بینیم روی می دهند. این کابوسها در اثر آشفتگی ذهنی روی می دهند و اغلب به خودی خود بی خطرند مگر اینکه مکررا تکرار شوند. این کابوسها بیشتر در اثر ترس از مرگ ، حوادث ناگوار ، تصادف و ترس از مورد حمله قرار گرفتن روی می دهند . مشاوره ممکن است مفید باشد.

سندرم پاهای بی قرار:

-شما احساس می کنید باید پاها یا در بعضی موارد اعضای دیگر خود را حرکت دهید
-شما ممکن است در پاهای خود احساس سوزش ، خارش یا درد داشته باشید.
-این احساس اغلب مزاحم استراحت شما می شود.
- این احساسات  بد معمولا شب هنگام بیشتر می شوند.
-  این احساسات ناخوشایند اغلب با حرکت دادن پا و یا راه رفتن از بین می روند
حرکات کششی هم به از بین رفتن این حالت کمک میکنند.
ابتلا به این بیماری در هنگام روز برای کار کردن شماوهنگام شب نیزبرای خواب شما ایجاد مشکل میکند. این بیماری معمولا ارثی است و مبتلایان اغلب تا میان سالی به پزشک مرجعه نمی کنند.گرچه علائم این بیماری در سنین کودکی هم قابل مشاهده است
این بیماری اغلب به خودی خود ظاهر می شود. همچنین این بیماری ممکن است در اثر کمبود ویتامین یا آهن ،همچنین مشکلات کلیوی یا دیابت روی دهد. حاملگی نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود.اگرعلت این بیماری بیماری دیگری نباشد در مان ان  بستگی به شدت آن دارد ، در حالتهای خفیف می توان با انجام کارهایی ساده علائم این بیماری راکنترل کردوخواب شما را بهبودداد.
در موارد حاد انجام معالجات پزشکی سودمند خواهد بود.
این معالجات شامل معالجات بیماری پارکینسون ،صرع و مصرف دارو های مسکن خواهد بود
اگر معالجات ساده سودمند نبود ، شما باید به متخصص بیماری های حرکتی و خواب مراجعه کنید

خیال بافی: (Autism)

بعضی افرادی که دچار اوهام هستند و در عالم غیر واقعی زندگی می کنند ممکن است متوجه نشوند که شب برای خواب است و شب هنگام وقتی همه خواب هستند ، بخواهند بیدار بمانند. این افراد همیشه به کمک پزشک متخصص نیاز مندند.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

دستگاهی به نام تست خواب (Polysonograph) استفاده می شود که در یک خواب شبانه حدود هزار صفحه اطلاعات راجع به وضعیت خواب شخص مراجعه کننده ارائه می دهد. این دستگاه، از چند دستگاه با ارتباط نرم افزاری تشکیل شده که فعالیت مغز، قلب، عضلات، نحوه حرکت سینه و شکم، تنفس بینی و دهان، وضعیت عضلات، میزان اکسیژن خون و بسیاری نکات دیگر را ثبت کرده تا متخصصین با در دست داشتن اطلاعات پزشکی فرد و مشاهده ویدئویی وضعیت خواب وی، اختلالات احتمالی را تشخیص دهند.
قبل از این که سراغ اختلالات خواب برویم، لازم است تصور معمول راجع به مفهوم خواب و خصوصیات آن را بررسی کنیم.
برخلاف تصور عام که فکر می کنند خواب فرآیندی غیرفعال است، باید این نکته را بدانیم که بدن هنگام خواب، همچنان در حال کار است و مغز نیز فعالیت خاصی دارد. یک خواب هفت- هشت ساعته شبانه تشکیل شده از چند سیکل ۱‎/۵ تا دو ساعته که هر یک از ابتدا شامل خواب سبک، خواب سنگین (عمیق) و رؤیا هستند.
● اختلال خواب چیست؟
▪ اگر هر یک از سیکل های خواب کامل طی نشود و به دلایل مختلف شخص از خواب بیدار شده و سیکل را دوباره آغاز کند، در خواب اختلال پدید می آید.
● چند نوع اختلال خواب وجود دارد؟
▪ تا به حال ۸۰ نوع اختلال خواب تشخیص داده شده است.
● شایع ترین آنها کدام است؟
▪ هرچند شایع ترین اختلال خواب، بی خوابی است لیکن یکی از شایع ترین و البته مهم ترین و پرعارضه ترین اختلال خواب، وقفه تنفسی (Apnea) است. این پدیده زمانی رخ می دهد که راه های تنفسی در قسمت حلق هنگام خواب در وضعیت مناسبی قرار نگیرند در نتیجه تنفس قطع می شود. در این حالت سیستم دفاعی قوی بدن موجب می شود شخص از خواب بیدار شود و سیکل خواب از مرحله خواب سبک دوباره آغاز شود. از آنجایی که انسان بیداری های زیر یک دقیقه در طول خواب را به یاد نمی آورد، حتی افرادی که صدهابار به علت وقفه تنفسی از خواب بیدار می شوند، چیزی به یاد نمی آورند. اما همین وقفه های مکرر عوارض جدی به دنبال دارند که البته باید یادآور شد این اختلال از درمان پذیرترین اختلالات خواب است.
● وقفه تنفسی چه نشانه ها و عوارضی دارد؟
▪ یکی از بارزترین نشانه های این عارضه، خرخر کردن با صدای بلند است که باید جدی گرفته شود و علامت شروع انسداد مجرای تنفسی است. افرادی که دچار وقفه تنفسی هستند بطور طبیعی خواب مناسبی ندارند و در طول روز نیز احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند. اگر از همسر بیمار سؤال شود، اظهار می دارد که شبها مکرراً نفس وی قطع می شود. تحریک پذیری این افراد نسبت به دیگران بیشتر است و حتماً باید تحت تشخیص و درمان صحیح قرار گیرند و علت را در جای دیگری جست وجو نکنند. فشار خون، سکته قلبی و مغزی، ناتوانی جنسی و افزایش احتمال خطا و تصادف از مهمترین عوارض این اختلال است.
● اختلالات خواب علت بیماری های دیگر است یا خود از سایر ناهنجاری ها ناشی می شود؟
▪ هر دو صورت امکان پذیر است. ریشه بسیاری از مشکلات در خواب است. بیماریهای قلبی و عروقی، بیماری های مغز و اعصاب مثل سکته های مغزی، بیماریهای غدد درون ریز مثل دیابت، بیماریهای اعصاب و روان مانند افسردگی، بیماریها و مشکلات شغلی مثل کاهش عملکرد و افزایش بروز خطا و سوانح همگانی می تواند ناشی از اختلالات خواب بوده یا توسط این اختلالات تشدید شود. در مقابل، بسیاری ازبیماری ها نیز بر نحوه و میزان خواب تأثیر می گذارند؛ آسیب های مغزی، بیماری های قلبی و اختلالات هورمونی و چاقی، مشکلات خواب را تشدید می کنند. برخی بیماری های عفونی نیز نیاز به خواب را افزایش می دهند.
● از لحاظ روانی چه تأثیرات متقابلی وجود دارد؟
▪ اگر کسی که در سن رشد و آموزش است، نتواند به درستی بخوابد، قدرت تمرکز و یادگیری او کاهش می یابد. فرد خواب آلوده نمی تواند به درستی کار، تحصیل و حتی زندگی کند زیرا آن طور که باید از زمانش بهره نمی برد. افرادی که تحت فشار روانی هستند و اضطراب و استرس زیادی را تحمل می کنند نیز دچار بی خوابی یا خواب نامناسب می شوند.
این افراد معمولاً مدت زمان زیادی طول می کشد تا به خواب بروند و دائماً در رختخواب غلت می زنند.
● آیا افرادی که به سرعت و در هر شرایطی به خواب می روند، وضعیت مساعدی دارند؟
▪ نمی توان به قطعیت نظر داد زیرا در مورد هر شخصی متفاوت است با این حال شاید شما هم افرادی را دیده باشید که پشت چراغ قرمز، در تاکسی، وقتی با آنها حرف می زنید، یا حتی در یک مهمانی در یک گوشه خلوت و یا روی مبل به سرعت خوابشان می برد و می گویند تا سرشان را روی بالششان می گذارند، به خواب می روند و به همین دلیل خیلی خوشخواب هستند اما این می تواند نشانه خواب آلودگی شدید باشد و تنها پس از درمان و رفع اختلالات است که این اشخاص درمی یابند بیداری کامل و خواب خوش چیست.
● بی خوابی چه صورت هایی دارد؟
▪ بی خوابی به چند صورت بروز می کند. یکی همان دیر به خواب رفتن و بی خوابی در ابتدای رفتن به بستر است. نوع دیگر که بیشتر در افراد افسرده دیده می شود، بیدار شدن زودهنگام است که در نتیجه آن نیاز خواب فرد، تأمین نشده باقی می ماند. بعضی دیگر هم از بیدار شدن های مکرر رنج می برند و عده دیگری هم پس از خواب شبانه با زمان کافی، باز هم کسل هستند.
● چه عواملی بی خوابی ایجاد می کند؟
▪ عمده ترین عامل بی خوابی را می توان عدم رعایت بهداشت خواب دانست که ۶۰تا ۷۰ درصد موارد را شامل می شود. اصول و نکاتی وجود دارند که تنها با توجه به آنها می توان خواب صحیح و راحتی داشت. مهم ترین آنها را می توان نظم زمان خواب و بیداری دانست، که این روزها با رواج استفاده از کامپیوتر و اینترنت و تماشای تلویزیون در ساعات پایانی و نیمه های شب توجه کمی به آن می شود و در نوجوانان و جوانان هم شیوع بیشتری دارد.
محیط خواب نیز باید از لحاظ نور و تهویه هوا و دما، مساعد باشد تا بدن در آرامش و ثبات قرار گیرد. تا حد امکان مکان خواب افراد باید در اتاقی در نظر گرفته شود که مختص خوابیدن باشد و در آن اتاق به تماشای تلویزیون نپردازند. اتاق خواب و اتاق کارشان یکسان نباشد. گذشته از این سعی کنند نیاز خواب بدنشان را بشناسند و به آن نیاز احترام بگذارند؛ کسی که بدنش به طور معمول به ۸‎/۵ تا ۹ ساعت خواب نیاز داشته و عادت کرده است نباید تلاش کند تا این زمان را مثلاً به ۶ ساعت کاهش دهد، زیرا نیاز به خواب در بسیاری موارد سرشتی و ذاتی است و با تمرین تغییر نمی کند. هنگامی که به رختخواب می روند باید از انجام کار یا مطالعه یا هر فعالیت خاص دیگری پرهیز کنند، زیرا اگرچه مطالعه و گوش دادن به موسیقی، مفید هستند اما حتی در اتاق خواب نباید به آنها پرداخت، چه برسد در رختخواب.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای خواب راحت، بدن باید نسبت به شرایط خواب شرطی باشد تا با موقعیت خواب سریع تر سازگار شود و همچنین بهتر است زمانی به رختخواب بروید که خوابتان بیاید. بی خوابی با افزایش سن نیز رابطه مستقیم دارد.
● نقش تغذیه در بروز اختلالات خواب چگونه است؟
▪ دو تا سه ساعت قبل از خواب نباید قهوه، نوشابه یا چای نوشید و پرهیز از فعالیت سنگین ورزشی نیز ضروری است زیرا ریتم بدن برای آمادگی خواب به هم می ریزد.
● اختلال خواب در کودکان به چه صورت است؟
▪ خواب کودکان عمیق تر است و ارتباط مستقیمی با رشد روحی و جسمی آنها دارد. صحبت کردن و راه رفتن در خواب در کودکان شایع تر است و به همین جهت توجه به کنترل و درمان اختلالات خواب در کودکان ضروری تر است تا رشد آنها تحت تأثیر منفی قرار نگیرد. اختلالات خواب در کودکان با استانداردهای دقیق تری سنجیده می شود به عنوان مثال اگر برای افراد بالغ، بروز یک وقفه تنفسی در هر ده دقیقه، قابل توجه است در کودکان یک وقفه تنفسی در یک ساعت، چشمگیر و بررسی عوامل آن با اهمیت است.
● امروز افراد بسیاری در مشاغل مختلف مجبورند شب ها را بیدار بمانند و خواب و استراحت را به ساعات روز موکول کنند. شرایط رفتاری و جسمی این افراد چطور است؟
▪ جامعه باید مشکلات این افراد را بشناسد و تا جایی که ممکن است هم شرایط محیط و هم شرایط استراحت آنها سازگار شود. باید به پرستاران و پزشکان، نیروهای انتظامی و بسیاری افراد دیگر که در مشاغل خدماتی شبانه روزی، فعالیت دارند توجه ویژه داشت. به کمک متخصصین طب کار شرایط روحی و جسمی و توان فکری و بدنی این افراد که در طول شب بیدار می مانند، بررسی می شود تا محیط کار و خانواده به گونه ای با آنها وفق پیدا کند که بیشترین ایمنی و پائین ترین میزان خطا را داشته باشند و در عین حال سرعت کارشان کم نشود. استراحت این افراد باید طبق برنامه و فاصله محل کار تا محل زندگی شان کم باشد تا در طول مسیر بازگشت به خانه، با وجود نیاز به خواب، به خاطر عدم موقعیت خواب مناسب، دچار بی خوابی نشوند.
استفاده از کلاه و عینک آفتابی هم توصیه می شود تا بدن مجبور نشود در معرض نور آفتاب با محیط روز هماهنگ شود.
● افراد بالغ برای خواب راحت چه نکاتی را باید رعایت کنند؟
▪ خواب بعدازظهر را نباید یک ضرورت و عادت قرار داد زیرا موجب بی خوابی های ابتدای خواب می شود، البته برای بچه ها لازم است.
● اگر فردی دچار کم خوابی شد و نتوانست خواب کافی داشته باشد، آیا جایگزینی برای خواب وجود دارد؟
▪ خواب جایگزینی ندارد و نیاز خواب باید در هر صورت تأمین شود. اگر بعضی شب ها کمتر بخوابیم باید به هر حال این کمبود را جبران کنیم. بدن ما حسابگر است؛ کم خوابی را تحمل می کند اما فراموش نمی کند. مصرف چای و قهوه و مواد کافئین دار به بیدار ماندن کمک می کنند اما جای خواب را نمی گیرند. در ضمن کیفیت خواب شب را نمی توان با خواب روز مقایسه کرد.
● آیا باید به خواب افراد خاصی توجه داشت؟
▪ بانوان در دوران بارداری، دوره ماهیانه و پس از زایمان و هنگام شیردهی دچار اختلالات جدی خواب می شوند و خصوصاً در ماه های آخر بارداری کیفیت و کمیت خوابشان افت پیدا می کند. در خانواده ها، بانوان نقش خاصی در بهداشت و سلامت خواب اعضا دارند و می توانند محیط خانه را به نحوی فراهم کنند که بهداشت خواب همه افراد مهیا شود. از سن ۴۰ سال به بالا بروز اختلال خواب در آقایان بیشتر از بانوان است، بنابراین باید به علائم آن مانند خرخر و دندان قروچه و حرکات غیرطبیعی توجه داشت.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 
بی خوابی افراد مسن و درمان آن

خواب یکی از حیاتی ترین نیاز جسمی، ذهنی و عاطفی انسان است وخواب راحت از نشانه های سلامت جسم و آسایش روان است. همه ساله تقریبا ده میلیون آمریکایی در مورد مشکلات خوابشان با پزشک خود مشورت می کنند. مشکلات بی خوابی با افزایش سن زیاد می‌شود. سالمندان اغلب از بی خوابی و بیداری های مکرر در شب و یا سحرخیزی شکایت دارند. بسیاری از پژوهشگران خواب، فکر می کنند که تنها عامل مهم در بهبود افراد سالمند تنظیم ریتم شبانه‌روزی آنهاست.
سالمند را باید تشویق کرد تا برنامه ای جهت صرف غذا، ملاقات با دوستان، قرار ملاقات‌ها، قدم زدن و هر فعالیت دیگری داشته باشد. با بالارفتن سن، حساسیت به کافئین و سر و صدا افزایش می یابد.
سالمند باید از صرف غذا در شب اجتناب کند و سر خود را در موقع خواب بالا بگیرد.
آنهایی که فشارخون دارند و دفع ادرار مکرر دارند مصرف مایعات را کم کنند.
حمام با آب گرم، گوش دادن به موسیقی، قدم زدن و برانگیختگی جسمانی قبل از خواب، آرامش جسمانی را به سالمند برمی گرداند.
تلاش سخت برای خواب رفتن، اضطراب و تنشی را به همراه می آورد که مانع خواب می شوند.
احتمالا معروفترین راه درمان کم خوابی این است که سالمند در بستر دراز بکشد و چشمان خود را ببندد و تمام توجه خود را به تصاویر توصیف شده جلب کند تا خوابش ببرد.
افرادی که در جلوی تلویزیون و... چرت می زنند برای خوابیدن مشکلی ندارند و باید برای درمان، خواب های نیمروز را کم کنند تا شب ها در بستر به خواب بروند.
درمانگر نقش کلیدی در درمان بی خوابی دارد و باید با اعتماد به نفس، دانش، آگاهی، نظم و خوش بینی بی خوابی را از خود دور کند.
بسیاری از پژوهشگران کار گروهی را در درمان بی خوابی، بالاخص بی خوابی در سالمندان توصیه می کنند. وقتی فرد ببیند مثل خودش هم هستند و این یک ضعف جسمی مختص او نیست، آرامش بیشتری پیدا می کند.
دوره طبیعی خواب، دوره هایی از خواب عمیق و سبک است که به طور متوسط 4 تا 5 مرتبه بیداری در شب معمولی است، پس مضطرب نشوید.
یکی از موضوعات مهم بهداشت خواب، ترک مواد مداخله کننده با خواب مثل کافئین و داروهای خواب آور است.
زمانی به تختخواب بروید که نیاز به خواب دارید.

 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

توصیه برای بهبود خواب

1) یک رختخواب راحت مهیا کنید . یک بالش ، پتو یا ملحفه ای مناسب ، بسیار تأثیر دارد .
2) مکان استراحت و خواب باید آرام باشد.نور شدید و زننده و صدای بیرونی مانع یک خواب راحت است.
3) در طی روز از چُرت زدن اجتناب کنید . هرخوابی که در طی روز داشته باشید از زمان خواب شبانه خواهد کاست .
4) ورزش منظم روزانه و استنشاق هوای تازه اهمیت دارد ، لیکن اینها را به آخر شب مؤکول نکنید . توصیه می شود که اول غروب کمی ورزش کنید که لزوماً طاقت فرسا نباشد .
5) حداقل دو ساعت قبل از به رختخواب رفتن از مصرف هر گونه مواد محرک چون قهوه ، چای ، نوشابه های مختلف و کافئین و کاکائو بپرهیزید .
6) قبل از به رختخواب رفتن از کشیدن سیگار اجتناب نمایید .
7) نظم در خواب بسیار اهمیت دارد ، برای این منظور هر شب در ساعت مقرّری به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بلند شوید . اصطلاحاً با این کار ، ساعت زیستی بدن خود رامنظم می کنید .
8) به هوای اینکه کمبود خواب شبانه داشته اید ، در روز بعد تحت عنوان جبران خواب از دست رفته ، بیشتر نخوابید . فراموش نکنید که هر روز صبح سر ساعت مقرر بیدار شوید .
9) سعی کنید فقط هنگامی که کاملاً خسته هستید به رختخواب بروید . اگر در عرض 15دقیقه نتوانستید بخوابید ، بلند شوید و کار خسته کننده ای را با علاقه تمام انجام دهید و دوباره به رختخواب برگردید .
10) یک یا یا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب دست کم 10 دقیقه بنشینید و به کارهای روز و فعالیتهای فردای خود ( همراه با ارائه راه حل ها و برنامه ریزی برای آنها ) بیاندیشید . در واقع قبل از خواب، تشویق های ذهنی خویش را پاک نمایید .
11) در بستر و از اتاق خواب فقط برای خواب و آمیزش جنسی استفاده کنید . از فعالیتهایی همچون : نگاه به تلویزیون ، صحبت کردن با تلفن ، بحث کردن با همسر ، مطالعه کردن ، غذا خوردن ،... در رختخواب و موقع خواب ، اجتناب کنید . این فعالیتها باعث می شوند که رختخواب قدرتش را به عنوان محرکی برای خواب از دست بدهد .
12) حداقل 2 ساعت قبل از خواب ، غذای سنگین و مواد غذایی شیرین که ممکن است بدن را تحریک کند، نخورید . هنگامی که به خواب می روید فرآیند های هاضمه بدن کارایی کمتری پیدا کرده و ممکن است موجب سوء هاضمه شود . نوشیدن یک لیوان شیر گرم توصیه می شود .
13) سعی کنید قبل از زمان خواب رفتارهایتان تا حد ممکن آرام بخش باشد . یک دوش آب گرم ، یک مطالعه سبک همگی می توانند کمک کننده باشد .
14) برخی از دارو ها ی مصرفی تجویزشده توسط پزشک موجب بی خوابی می شوند . با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید .
15) یک علامت شایع در بسیاری از بیماریهای جسمی و روحی روانی، اختلال در خواب است .مراجعه به پزشک در چنین مواردی ضروری است .
16) خود سرانه از قرص ها ی آرامبخش و خواب آور استفاده نکنید.ضمن خاصیت اعتیاد آوری،این عمل ممکن است چرخه خواب و بیداری شما را مختل کند. فقط با تجویز پزشک از این داروها مصرف نمایید.
17) اگر سن بالایی دارید ، قبل از خواب مایعات زیاد مصرف نکنید . چرا که وسط خواب مجبور می شوید که برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید .
18) قبل از خواب فعالیت جنسی خود را انجام دهید و بعد با ذهن و جسمی آرام بخوابید . انجام چنین فعالیتهایی در وسط خواب توصیه نمی شود .
19) افرادی که در شیفت کار چرخشی ( یک هفته شب ، یک هفته روز ) کار می کنند ، عموماً برای خواب مشکل دارند . سعی کنید شیفت کاری تان ثابت باشد . هر چند ممکن است این شیفت فقط شب ها باشد .
20) مقدار متوسط مناسب خواب ، 7 یا 8ساعت در شبانه روز است . برخی با حداقل 5 ساعت خواب هم راضی هستند . برخی دیگر نیز نیاز به10 ساعت خواب دارند . اصل مطلب ، داشتن یک خواب مفید و توأم با آرامش خاطر است .


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

بیخوابی ( insomnia )علت بیماری : از خشکی مغز و شدت نیروی نگهدارنده آن و توجه روح بظاهر (اشتغال زیاد فکر به چیزهایی که برای بیمار اهمیت دارد) و در نتیجه سبب جدا نشدن آن(روح) از بدن میشود درمان آن اگر از سردی باشد ، قرص حافظ الصحة و اگر از گرمی باشد حب الشفاء است
علائم بیماری : این بیماری واضح است یعنی خواب بیمار از حالت عادی و عادت معمولی آن کم میشود و در نتیجه باعث کاهش نیروی طبیعی و بیماریهایی نظیر تشنج میشود
توضیحات : بوییدن مُرّ مکّی سبب خوابی راحت  پودر خواب آور (سفوف النوم)فعلا موجو نمیباشد
خواص دارو : این دارو با غلبه کردن بر اخلاط معده و خواص آرامش بخشی که در گیاهان بکار رفته در این دارو وجود دارد باعث میشود سیستم عصبی بیمار آرام شود و خواب آرامی برای شخص به ارمغان می اورد
غذاها و خوراکیهای مفید برای درمان

نام : چغندر (سلق)
خواص : چغندر BEETS نام علمی Beta vulgaris گیاه شناسی چغندر را از قدیم شناختند و حتی در حدود چهار قرن قبل از میلاد بخواص درمانی آن آَشنا بوده و از آن استفاده می کرده اند . چغندر بطور بومی در ناحیه مدیترانه و شرق اروپا وجود داشته است و در حال حاضر در بیشتر نقاط دنیا کشت می شود . چغند دو نوع می باشد یک نوع آن چغندر معمولی است برنگ بنفش تیره و یا قرمز است و نوع دیگر آن چغندر قند است برنگ زرد روشن می باشد که بمقدربسیار زیاد در نقاط مختلف دنیا برای استفاده از شکر آن کشت می شود . چغندر خوب آن است که زیاد در خاک نمانده باشد و یا باصطلاح جوان باشد زیرا چغندری که زیاد رسیده باشد سفت می شود .چغند پیر معمولا گردنی باریک درد و شیارهایی روی آن بوجود می آید . خواص داروئی: برگ چغندر خواص درمانی بسیاری درد 1-بعنوان ملین و رفع یبوست بکار می رود 2-تقویت کننده کلیه است 3-درمان کننده التهاب مجاری ادرار است 4-بعنوان مصرف خارجی برای پانسمان زخم و درمان تاول مصرف می شود. ّ چغندر مخلوط با آّ ب هویج دفع کننده سنگ کیسه صفرا نیز هست . شربت چغندر بهترین نوشابه و تقویت کننده بدن و دافع سموم بدن است . خواص چغندر از نظر احادیث : بر ساحل بهشت روئیده است و در آن شفای دردهاست استخوان را کلفت میکند و گوشت میرویاند و برگ آن صالح است که غذای بیمار باشد زیرا که در آن شفا است و دردی و دردسری ندارد خواب را برای بیمار آرام میکند اما باید از ریشه آن بپرهیزند زیرا سودا را زیاد میکندچغندر ریشه جزام را از بن می کند و چیزی داخل شکم بیمار برسام ( آماس پرده های حجاب حاجز ) دارد نشده و همراه با گوشت گاو برای سفیدی ( ظاهرا سفیدی چشم ) مفید است

 


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

علائم استرس به صورت ذهنی، فیزیکی و ظاهری بروز می­کنند؛ که شامل خستگی، کاهش یا افزایش اشتها، سردرد، گریه، خواب­آلودگی و خوابیدن بیش از حد است. روی آوردن به الکل یا سایر داروهای انرژی زا یا رفتارهای مشابه از علائم وجود استرس است. احساس ناامیدی، هراس یا بی­علاقگی نیز می­تواند با استرس ایجاد شود.

اگر احساس می­کنید استرس مطالعات شما را تحت تاثیر قرار می­دهد، نخستین گزینه، مراجعه به مرکز مشاوره تحصیلیتان است.

کنترل استرس توانایی کنترل در مواجهه با موقعیت­ها، افراد یا رویدادها یا تقاضاهای مفرط است. چگونه می­توانید اضطراب خود را کنترل کنید؟ چه استراتژی­هایی را می­توان به کار گرفت؟

به اطراف نگاه کنید.

ببینید آیا واقعاً چیزی وجود دارد که بتوانید تغییرش دهید یا کنترلش کنید.

خود را از موقعیت استرس­زا دور کنید.

هر روز، استراحتی ولو کوتاه و به مدت چند دقیقه به خود بدهید.

مکرراً طرز رفتار و واکنشتان را تغییر دهید.

ولی این کار را بیش از اندازه تکرار نکنید. روی یک موضوع استرس­زا تمرکز کنید و واکنش­های خود را نسبت به آن کنترل کنید.

از واکنش­های بیش از حد بپرهیزید.

وقتی اندکی بی علاقگی کافیست، چرا متنفر باشیم؟ چرا آشفتگی و تشویش ایجاد کنیم، در حالی که می­توانیم عصبی باشیم؟ چرا خشمگین شویم؟ عصبانیت هم کافیست! چرا افسرده شویم، درحالی که می­توانیم ناراحت باشیم؟

به میزان کافی بخوابید.

کم خوابی یا بی­خوابی بر میزان استرس می­افزاید.

از خود درمانی یا فرار از مشکلات بپرهیزید.

الکل و داروها نیز می­توانند استرس­زا باشند و هیچ کمکی به حل مشکل نمی­کنند.

بهترین راه تمدد اعصاب را بیاموزید.

اثبات شده است که مدیتیشن و تمارین نفس کشیدن می­توانند در کنترل سترس بسیار مفید باشند. بکوشید تا ذهن خود را از افکار مخرب و اضطراب­آور دور کنید.

اهداف واقع­گرایانه برای خود تعیین کنید.

تعداد رویدادهای موجود در زندگی را بکاهید تا فشار بیش از حد کاهش یابد.

خود را غرق افکارتان نسازید.

از نالیدن و شکایت درباره فشار کاری بپرهیزید. هر کار ار به تدریج انجام دهید، یا به طور انتخابی کارهای مهم­تر و با اولویت را انجام دهید.

نگرشتان را نسبت به مسایل تغییر دهید.

تشخیص دلیل ایجاد استرس را بیاموزید. بازخورد بدنتان را افزایش دهید و استرس را خود به خود تنظیم کنید.

کاری برای دیگران انجام دهید.

تا ذهنتان از افکار خودتان دور بماند.

به تدریج استرس را از بین ببرید.

با فعالیت فیزیکی نظیر پیاده­روی، تنیس یا حتی باغبانی تدریجاً استرس را از بین ببرید.

بی­احساسی و پوست کلفتی را در خود ایجاد کنید!

کنترل استرس نهایتاً چنین است: "من خودم را ناراحت می­کنم."

بکوشید تا از استرس "استفاده" کنید.

اگر نمی­توانید با عاملی که موجب ایجاد استرس می­شود مقابله کنید، با آن پیش بروید و از آن در جهت مثبت استفاده کنید.

مثبت­اندیشی را در خود تقویت کنید.

به جای این­که بگویید همه چیز خیلی وحشتناک پیش می­رود، مکرراً به خود بگویید که خیلی خوب می­توانید با مشکلات مواجه شوید. "استرس در صورت کوتاه مدت بودن و با شدت کم، می­تواند به حافظه کمک کند. استرس موجب افزایش گلوکز رسیده به مغز می­شود و این کار باعث افزایش انرژی نورون­ها می­شود و درنتیجه حافظه بهینه می­گردد. از طرف دیگر، اگر استرس طولانی باشد، می­تواند مانع از رسیدن گلوکز به مغز شود و اثری مخرب روی حافظه


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

آیا در تمام طول روز احساس خواب آلودگی می کنید؟ همیشه در حال خمیازه کشیدن هستید؟ گیج و بی حوصله اید؟ خوب شاید واقعاً به اندازه ی کافی نمی خوابید! استراحت کافی یکی از ضروریات زندگیست. حتی یک شب خواب ناقص، واکنش هایتان را کند کرده و عملکرد ذهنیتان را با اختلال مواجه می سازد. محرومیت از خواب کافی بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی گذاشته و به عنوان یکی از عوامل ایجاد بسیاری از بیماری های جدی و خطرناک به شمار می رود. اگر می خواهید به راحتی میزان خواب مورد نیاز بدن خود را محاسبه نمایید، مطالب ذیل را مطالعه فرمایید.

مراحل

1- ساعت معینی را برای بیدار شدن از خواب مشخص نمایید و زنگ ساعت را روی آن تنظیم کنید. می توانید مدتی قبل از ساعت مورد نظر بیدار شده و به تدریج از جای خود بلند شوید.
2- از مصرف الکل، کافئین، سیگار، و سایر داروهایی که سبب ایجاد بی خوابی می شوند پرهیز نمایید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید برای قطع آن حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.
3- هر شب هر زمان که احساس خستگی و خواب آلودگی به شما دست داد، به رختخواب بروید. اگر احساس کردید که به سرعت خوابتان نمی برد، بلند شوید و کتاب بخوانید و یا کاری که نیاز به فعالیت فیزیکی کم و فعالیت چشمی بالا دارد را انجام دهید تا چشمانتان کم کم خسته شوند. در ابتدا این امکان وجود دارد که صبح ها زودتر از زمان مقرر بیدار شوید، اما بدن شما ظرف چند روز خودش را با شرایط جدید وقف می دهد.
4- سعی کنید در طول روز نخوابید. البته یک چرت کوچک در حد 10 تا 15 دقیقه بلامانع است. همانطور که می دانید چرخه ی یک خواب کامل و عمیق 90 دقیقه به طول می انجامد، بنابراین هر چقدر در طول روز استراحت نکنید، شب ها بهتر به خواب می روید.
5- مراحل فوق را برای دو هفته بصورت مکرر انجام دهید. پس از دو هفته بدن به شرایط جدید عادت می کند و شما به صورت خودکار صبح ها به عنوان مثال ساعت 7 بیدار می شود. هرچقدر که بدن شما به خواب بیشتری نیاز داشته باشد، ناخودآگاه مجبور می شوید که شب ها زودتر برای خوابیدن آماده شوید.
6- برای جبران میزان خواب، زمان به خواب رفتن را تعدیل کنید.

سایر متدها

1- از مصرف موادی که باعث ایجاد بیخوابی میشوند و پیشتر در گزینه 2 روش بالا به آنها اشاره کردیم، خودداری نمایید.
2- شب موقعی بخوابید که تا صبح چیزی در حدود 7 تا 9 ساعت وقت برای خوابیدن داشته باشید. اگر از شنبه تا پنج شنبه کار می کنید، تمرین خود را از جمعه شب شروع کنید.
3- این کار را ادامه دهید و شب های بعد هم تقریباً همان ساعتی که جمعه شب به رختخواب رفتید، بخوابید تا بتوانید 7-9 ساعت استراحت داشته باشید.
4- پنج شنبه هفته ی بعد از ساعت زنگ دار برای بیدار شدن استفاده نکنید و به خودتان اجازه دهید هرچقدر که می خواهید بخوابید. با این کار به راحتی متوجه می شوید که به چه میزان خواب نیاز دارید. اگر به اندازه ی کافی خوابیده باشید، جمعه صبح پس از همان 7-9 ساعت از خواب بیدار می شوید و کاملاً سرحال هستید؛ اما اگر میزان خوابتان کافی نباشد ممکن است طبق عادت همیشگی دقیقاً راس همان ساعت از خواب بلند شوید، اما احساس خستگی می کنید. بهتر است که زنگ ساعت را قطع کنید تا اگر بطور موقتی از خواب بیدار شدید، مجدداً به خواب بروید.
5- این کار را 2 تا 3 هفته بطور مداوم تکرار کنید . اگر احساس کردید که صبح روز جمعه به سختی از خواب بیدار می شوید، بدانید که نیاز به خواب بیشتری دارید. اما اگر سر موقع همیشگی از خواب بیدار شدید و در طول روز هم شاداب و سرحال بودید، می توانید مطمئن باشید که به اندازه ی کافی استراحت می کنید.
6- باید توجه داشت که دهها هزار متغیر مختلف وجود دارند که می توانند برروی میزان خواب شما تاثیر بگذارند و تنها در طول یک بازه ی زمانی طولانی است که می توانید تشخص صحیحی از میزان خواب مورد نیاز بدن خود داشته باشید.

نکات

•اگر بصورت مکرر از تنباکو، و یا الکل استفاده می کنید، طبیعی است که وقتی مصرف آنها را قطع می نمایید، مشکلاتی در زمینه ی خوابیدن برایتان بوجود می آید. بنابراین باید خیلی قبل از اینکه تصمیم به محاسبه ی میزان خواب مورد نیاز بدن خود بگیرید، مصرف این مواد را قطع کنید تا بدنتان به شرایط جدید عادت کند.
•سن افراد در میزان خواب آنها تاثیر می گذارد. البته فاکتورهای زیادی هستند که در این امر دخیل می باشند، اما دانشمندان بر این باورند که هرچقدر سن افراد بالاتر می رود (تا 60 سالگی) به میزان خواب کمتری نیاز پیدا می کنند. در این میان نوزادان به 16 ساعت خواب، نوجوانان 9 ساعت و بزرگسالان 6-8 ساعت خواب نیاز داند.
•اگر زیاد بی خوابی کشیده باشید، شب های بعد به میزان خواب بیشتری نیاز پیدا می کنید.
•میزان خواب خانم ها در زمان بارداری افزایش پیدا می کند.
•پژوهشگران هنوز توجیه موثقی دال بر میزان قطعی خواب هر انسان پیدا نکرده اند؛ برخی همان عدد قدیمی 8 ساعت را پیشنهاد می دهند و عده ای دیگر هم می گویند این رقم متفاوت است و ممکن است برخی به 3 ساعت خواب در طول شبانه روز و عده ای دیگر بیش از 12 ساعت خواب نیاز داشته باشند.
•اگر در خوابیدن مشکل دارید، خرناس می کشید، و در خواب بیش از اندازه تحرک دارید، این امکان وجود دارد که مبتلا به یکی از اختلالات خوابیدن باشید. در این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید.
•به خاطر داشته باشید که چرخه ی یک خواب کامل حداقل 90 دقیقه است. پس میزان خواب خود را به بازه های 90 دقیقه ای تقسیم کنید تا وسط این 90 دقیقه از خواب بیدار نشوید. در اینصورت همیشه سرحال هستید و احساس گیجی و خواب آلودگی نمی کنید.

هشدارها

•کمبود خواب خطرناک است.
•زیاد خوابیدن هم مثل کم خوابی مضر است.
•کم خوابی تاثیرات منفی مصرف الکل در بدن را افزایش می دهد، بنابراین فرد خسته ای که الکل هم مصرف می کند خیلی بیشتر در معرض آسیب های جسمانی قرار می گیرد.
•در تصادفات بین شهری "خواب آلودگی" بالاترین آمار علل تصادفات رانندگی را به خود اختصاص می دهد.
•موقع خواب تلویزیون نگاه نکنید. تماشای تلویزیون عملکرد مغز را افزایش داده و سبب می شود که فرد دیرتر به خواب رود.
•بدون تجویز پزشک داروهای خواب آور استفاده نکنید. مصرف و یا قطع مصرف برخی از داروها مشکلات فراوانی از جمله بیخوابی را در پی دارند.


 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

دختران بیشتر از پسران درمعرض اختلالات خواب هستند

بررسی ها نشان می دهد بروز تغییرات هورمونی در بدن دختران، نقش قابل توجهی در ابتلای آنان به اختلالات خواب ایفا می کند، به طوری که میزان بروز اختلالات خواب بین دختران جوان خیلی بیشتر از پسران دیده شده است. به گزارش ایسکانیوز به نقل از neurology، به عقیده محققان یکی دیگر از عواملی که باعث تشدید اختلالات خواب در دختران می شود، رسیدن به سن بلوغ و قرارگرفتن این جنس تحت فشارهای روحی و روانی این دوره است. اختلالات خواب تنها به معنای خواب نیست بلکه پرخوابی نیز یکی از زیرشاخه های آن محسوب می شود. به نظر می رسد اختلالات خواب یکی از معمول ترین و درعین حال مزمن ترین مشکلاتی است که همزمان با شروع سن بلوغ در افراد دیده می شود. از جمله روش های درمانی این اختلال عبارت است از: تغییر شرایط و چگونگی زندگی افراد به طوری که فرد بتواند در کنار انجام فعالیت های شخصی و روزانه، خواب کافی هم داشته باشد، تنظیم ریتم شبانه روزی، درمان های ذهنی، رفتاری و در نهایت استفاده از قرص های خواب آور.

تلویزیون عامل تغییر خواب کودکان

یک تحقیق نشان داد مشاهده بی رویه تلویزیون به وسیله کودکان ، تاثیرات بدی بر خواب آن ها می گذارد. به نوشته پایگاه اینترنتی لهاآنلاین، محققان دانشگاه هلسینکی (فنلاند) گفتند: کودکان وقتی بدون مراقبت جدی والدین خود، برنامه های بزرگسالان را مشاهده می کنند که در آن ها حوادث خشونت ها و مسایل روزمره بیان می شود، خواب های بد می بینند. محققان با بررسی کودکان پنج و شش ساله 321 خانواده از سه شهر فنلاند به این نتیجه رسیدند که 20 درصد خانواده ها در اتاق کودکان خود، تلویزیون گذاشته و این تلویزیون ها به طور متوسط چهار ساعت در روز روشن هستند.

خواب مناسب شبانه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن افراد می شود

نتایج آخرین بررسی های محققان حاکی از آن است که خواب مناسب شبانه باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن افراد می شود. نتایج مطالعات اخیر پژوهشگران آلمانی در باره شماری از افراد داوطلب که بر ضد بیماری هپاتیت نوع A واکسینه شده بودند بیانگر آن است که پاسخ دستگاه ایمنی بدن در افرادی که از خواب شبانه کافی و مناسبی برخوردار بودند به مراتب بهتر از پاسخ دستگاه ایمنی بدن در سایرین است به گونه ای که برپایه یافته های این پژوهش میزان پادتن های تشکیل شده علیه ویروس هپاتیت A در افرادی که خواب شبانه خوب دارند حدود دو برابر بیش از این میزان در سایرین است. 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 

تاثیرات مخرب و نا مطلوب بی خوابی


1- ضعف و ناکارامدی دستگاه ایمنی بدن
2- چرت زدن در طول روز
3- تحریک پذیری و افسردگی و اضطراب و بدخلقی و خستگی در طول روز
4- مشکل بلند شدن از خواب
5- کاهش توان یادگیری و حافظه و کارایی ذهنی و هوشیاری
6- افزایش خشونت طلبی

چگونه راحت تر بخوابید.


1- دمای اتاق خوابتان باید مناسب باشد. بهترین درجه حرارت برای خوابیدن 16 تا 18 درجه سانتیگراد است.

2- از ساعت بیولوژیک بدن پیروی کنید. سر ساعت معینی از خواب برخیزید و یا به رختخواب بروید. خستگی را نادیده نگیرید. هرگاه احساس خستگی و خواب آلودگی کردید، بخوابید. اگر خسته نیستید و یا خوابتان نمی آید، به رختخواب نروید. به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

3- محیط خواب خود را بهبود ببخشید. روی تشک مناسب و راحت بخوابید. تشک نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد. بالش نیز باید راحت باشد.

4- اتاق خواب باید تا آنجا که ممکن است تاریک باشد. هر گاه نور مزاحمی چشمتان را اذیت می کند از چشم بند استفاده کنید.

5- سر و صدا یکی از عوامل باز دارنده خواب است. اگر برخی صداهای مزاحم در اطراف شما مهار نشدنی است ( پارس سگ و یا همسایگان پر سر و صدا ) از گوشیهای داخل گوش ( پلاک گوش ) استفاده کنید.

6- روی، آهن، کلسیم و مس بخورید.

7- 4 تا 6 ساعت پیش از خواب از مصرف نوشیدنیهای حاوی کافئین خودداری کنید. چای و قهوه و برخی نوشابه های گاز دار و شکلات از مواد غذایی کافئین دار است.

8- 4 تا 6 ساعت پیش از خواب از خوردن غذاهای سنگین و اسیدی و شیرین و تند ( ادویه دار ) خودداری کنید.

9- شیر گرم، کره بادام زمینی، پنیر، ماست، بستنی، مرغ، موز و سیب خواب آور است.

10- از نوشیدن الکل خودداری کنید. بلافاصله پس از نوشیدن الکل شما خواب آلوده می شوید و راحت به خواب می روید اما الکل در اصل موجب به هم خوردن فرایند خواب می شود. از این رو، شما پس از یکی دو ساعت از خواب خواهید پرید، صبح روز بعد نیز خسته و آشفته از خواب برخواهید خاست.

11- سیگار نکشید. نیکوتین محرکی است که خواب را از سرتان می پراند.

12- از مصرف قرصهای خواب آور خودداری کنید. مصرف این قرصها باید با تجویز پزشک و محدود باشد. احساس خواب آلودگی در طول روز و اعتیاد به این قرصها از عوارض استفاده از این قرصهاست.

13- در طول روز، فعالیت بدنی داشته باشید ( اما نه پیش از خواب ) بهترین زمان برای فعالیت بدنی عصر است. خستگی حاصل از فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا آسانتر بخوابید.

14- از چرت زدن در طول روز خودداری کنید. اگر خواستید این کار را بکنید نباید بیش از نیم ساعت به طول انجامد. هیچگاه چرت زدن را جایگزین خواب شبانه نکنید.

15- وان آب گرم خواب آور است اما دوش آب گرم خواب را از سرتان ی پراند.

16- پیش از خواب مطالعه کنید اما به یاد داشته باشید که کتابهای مهیج مانند رمان یا علمی مناسب نیست. مضمون کتاب باید مذهبی یا شعر باشد.

17- پیش از خواب، از فعالیتهای محرک ذهنی ( مانند بازیهای رایانه ای یا تماشای برنامه های مهیج تلویزیونی ) اجتناب ورزید.

18- اگر پس از 15 تا 30 دقیقه موفق نشدید که بخوابید، از رختخواب خارج شوید و به اتاق دیگری بروید و به فعالیتی غیر محرک ( مانند مطالعه کتاب ) بپردازید.

19- پیش از خواب به موسیقی آرامش بخش گوش کنید.

20- از نظر روانی هر میزان که شما سعی کنید سریعتر به خواب روید مدت بیشتری بیدار خواهید ماند.

21- نوشیدن مایعات را پیش از خواب کاهش دهید تا مجبور نشوید پی در پی از رختخواب برخیزید و به توالت بروید.

22- نگرانیها را با خود به رختخواب نبرید. ساعتی را پیش از خواب برای رسیدگی به نگرانیهای خود اختصاص دهید تا هنگام خواب دیگر ذهنتان درگیر و پریشان نباشد.

23- هنگام خواب لباس راحت بپوشید.

افکار نگران کننده تشویش و اضطراب می تواند باعث ایجاد مشکل در خواب شود به نحوی که خواب راحت را از فرد می گیرد.کمبود خواب اختلالات جدی در عملکرد افراد ایجاد می کند،حتی می تواند با کاهش هوشیاری و دقت موجب بروز حوادثی جبران ناپذیر گردد.

خواب از جمله مواردی است که به محض ایجاد نگرانی و تنش دچارمشکل میشود بدین تعبیر که (در روند اختلالات روانی اولین وضعیتی که بهم می ریزد خواب است و تقریبا آخرین وضعیتی که سامان می یابد خواب است.)
خواب علاوه بر نقش ترمیم و بازگشت توان و نیرو در شخص بعنوان یکی از نیازهای مفید طرفداران و علاقه مندان زیادی دارد.بنابراین می توان با انجام نکاتی چند خواب راحت و شیرین را تجربه کرد.
1چنانچه به خاطر مشکلات جسمی-روحی فعلا دارو مصرف می کنید حتما با پزشک خود گفتگو کنید و مشکل خواب را نیز با وی در میان بگذارید
2- شما نیاز دارید تا برنامه ای را برای خواب تان تنظیم نمایید،این برنامه در روزهای نخست بصورت آزمایشی انجام خواهد شد،بدین معنی که زمان مناسب برای به خواب رفتن و میزان آن را پیدا کنید.
3- قبل از بخواب رفتن حرکات آرام بخش را تجربه کنید.می توانید ابتدا با آب ولرم پاهایتان را بشویید و بعد هنگامی که در تخت خود دراز می کشید به انجام تمرین های آرامش عضانی بپردازید.چنانچه برای اعضای دیگر مشکلی ایجاد نشود می توانید از موسیقی آرام نیز استفاده کنید.
4-خوابیدن مانند دیگر کارها و اعمال انسان تشکیل شده از مراحلی است،با انجام مراحل خواب مغز را آماده هماهنگی و برنامه ریزی برای خواببدن نمایید.با انجم مراسم خوابیدن مانند پوشیدن لباس خواب-حمام گرم می توانید شرایط لازم برای خواب خوب را مهیا کنید.در صورت تکرار مراسم خواب،مغز در حین انجام مراحل کم کم فرمان خواب را صادر خواهد کرد.
5-بهترین شرایط را برای خوایدن پیدا کنید،زیرا شرایط هر فرد برای خوابید با دیگری متفاوت است.در ساعات پایان شب و قبل از خوابیدن از مصرف چای،قهوه حتی المقدور خوداری کنید.
6-سعی کنید در ایام بیداری تنش های خود را کاهش دهید و از اضطراب و نگرانی جدا بمانید،البته مقداری اضطراب برای موفقیت در کارها لازم است اما از قرار گرفتن دائمی در محط های پر فشار و نگران کننده فاصله بگیرید.خودتان بهترین کسی هستید که با این محیط ها آشنا هستید.
7-ورزش و تغذیه مناسب و کافی را در دستور کار خود قرار دهید و مطمئن باشید که این دو می تواند باعث راحتی شما و آرامش عضلات تان گردد که در نهایت خواب و بیداری مناسبی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.
8-هرگز از تختخواب به عنوان میز کتابخانه استفاده نکنید مگر اینکه به خواب شما کمک کند و به یاد داشته باشید زمانی در تخت قرار بگیرید که می خواهید بخوابید و در صورتی که هنوز موقع خوابتان فرا نرسیده است به جای این پهلو آن پهلو کردن آنرا ترک کنید.
9-هنگامی که زمان خوابتان فرا رسیده است از فعالیت های غیر معمول که باعث به هم خوردن خواب می گردد (دویدن-بحث کردن-افکار نگران کننده)فاصله بگیرید.
10-آرامش خود را حفظ کنید بی خوابی درد بی درمان نیست پس نگران نباشید انسان توانایی های بیشماری دارد و برای هر قفل کلیدی ساخته شده است.به خود اعتماد داشته باشید
برای آنکه راحت تر بخوابید از دیگر اعضای خانواده نیز کمک بگیرید و آنها را با مشکل خود آشنا سازید.
خوب بخوابید و خواب های خوب ببینید.
ختلالات خواب ، عصبانیت و تحریک پذیری و افسردگی

در دوران نا آرام و پر تنش ما بد خوابی ، بی قراری ، عصبانیت و ترس و افسردگی جزو رایج ترین ناراحتی ها محسوب می شود .
اکثر افراد راه حل چنین ناراحتی هایی را مصرف زود هنگام داروهای اعصاب ( مسکن های قوی ) یا خواب آورها می دانند و اغلب نیز موفق به تهیه چنین نسخه هایی می گردند .
این داروها نه تنها به علت داشتن عوارض جانبی بلکه به دلیل خطر وابستگی به آنها نیز نا مناسب هستند. چنین داروهایی آرامشی کاذب به بیمار می دهند و مانع یافتن راه حل واقعی برای مشکل و آنچه باید در زندگی بیمار تغییر یابد تا بیمار به آرامش درونی برسد می شوند.

تمدد اعصاب و آمادگی برای خوابیدن
چای بادر نجبویه
مصرف بادر نجبویه از قرن ها پیش به دلیل خاصیت آرامبخش آن توصیه می شده است. حتی کارل کبیر نیز دستور کاشت آن را در باغ تمام دیر ها ( صومعه ها ) داد ه بود . بادر نجبویه نه تنها دارویی مهم بلکه ادویه ای خوش طعم است.مهم ترین ماده ی موجود در آن روغن فرار آن است. برای افراد عصبی که رد طول روز از عهده هیجانات بر نمی آیند و شب ها نیز آرامش ندارنداغلب مدت طولانی در بستر می مانند و نمی توانند بخوابند دوره ی درمانی با چای بادر نجبویه مناسب ترین و صحیح ترین انتخاب است

 
 
به پرشین بلاگ خوش آمدید
نویسنده : پرشین بلاگ - ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
 
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com